Erdoğan: Ciddi bir mahalle baskısı lazım

Erdoğan: Ciddi bir mahalle baskısı lazım
Erdoğan: Ciddi bir mahalle baskısı lazım
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sigara yasağının uygulanmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , sigara yasağına uyulmamasını eleştirerek, "Hani mahalle baskısı deniyor ya bu konuda ciddi bir mahalle baskısı lazım" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yeşil Ay tarafından düzenlenen Zümrüdüanka ödül töreninde konuştu. Erdoğan'ın konuşmasının önemli satırbaşları şöyle: 

Sigara yasağına uyulmaması halinde gerçekten büyük para çezalarının hatta başka yaptırımların söz konusu olduğu yerler mevcut. Bizim uygulamalar geçmişe göre iyi olabilir ama pek çok ülkenin hala gerisinde bunu bilmenizi istiyorum. Elbette bu yasakla ceza ile yürütelecek bir mücadele değil. Ama bunların etkisini de görmezden gelemeyiz. Hani mahalle baskısı deniyor ya bu konuda ciddi bir mahalle baskısı lazım. Hatırlayanlar çoktur 19889 yılına kadar bırakın kapalı alanları otobüste, trende, uçakta bile sigara içilebiliyordu. Hatta uçaklarda alkollü içkilerde veriliyordu. Uzun otobüs yolculukları sigara içmeyenler için adeta bir eziyetti cefa idi. Aman yarabbim ne çileler çekerdik. Biz 2008 yılında kapalı alanlarda sigarayı yasaklayıncaya kadar pek çok yerde benzer bir durum söz konusuydu.

BU BENİM SORUMLULUĞUMDUR

Birileri bu yasaktan şikayetçi olabilir ama milletimizin kahir ekseriyeti bize dua ediyor, teşekkür ediyor. Burada insanlığın menfaati var. Geleceğimizin bu noktada menfaati var. Hatta sigara içenlerin de büyük bir kısmının bunu desteklediğini biliyorum. Kendileri içiyor olsa bile onlar da bundan rahatsız. Bu konunun demokrasi ile bir ilgisi yok. Tam tersine bu tür alışkanlıkları bireyin kendine ve topluma karşı olan sorumluluklarının ihmali olarak değerlendiriliyor. Düşünün bir evde beyefendi sigara içiyor, hanımefendi içmiyor. Tam tersi de olabilir. Burada içen içmeyen meselesinde bakıyorsunuz hanfendi zulme uğruyor. Bunlara karşı ortak bir tedbiri almamız geliştirmemiz gerekiyor. Zararlı alışkanlıklarla ve bağımlılıkla mücadele evet benim bu ülkenin geçmişte Başbakanı, şimdi Cumhurbaşkanı olarak vazifemin de gereğidir. Demin Anayasa'nın hükmünü okudum. Bu benim bir baba, bir eş, torun sahibi bir dede olarak ailemden başlayarak kademe kademe tüm milletime karşı da sorumluluğumdur. Bu konuda ne kadar hassas isem uyuşturucu konusunda da aynı derecede hatta daha fazla hassasım. Tüm bu alışkanlıklar biri diğerini doğuran bir felaketler zincirinin halkaları gibidir. Hepsi ile birden topyekün mücadele etmeden arz ettiğimiz şekilde sağlıklı nesiller yetiştiremeyiz. Bugün batı toplumlarının en büyük sorunu zararlı alışkanlıklar ve bağımlılığın pençesinde yitip giden nesillerdir.

 


  http://www.radikal.com.tr/130640613064064

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sen ve senin zihniyetin bittiğinde - user995421

  sigarayı bırakacağıma dair kendime söz verdim.

  Baskıyla sigara bırakılmıyor. - Su Cemre Sim

  ''Baskı '' doğru bir yol değil. İnsanlara parasız terapi , hekim yardımı gerekir. Sigarayı, alkolü, uyuşturucauyu bırakmak isteyen, parasız hekime başvurabilmeli. İnsanlar parasızlıktan kısır dögüye düşüyor.

  Yok artik... - user392561

  Konuyla ilgili yasada para cezasini kaldirin. "Sigara içenlerin hakki, mahalleli tarafindan önce tekdir, sonra kötektir. Hatta katli vaciptir." deyin olsun bitsin. CB'nin tavsiyesine bakin. Dolmabahçe cami ve Kabatas olayi(!) için de benzer çagrilari yapmisti. Isine gelince de Tütkiye hukuk devletidir deyip durur. Korkunç bir pravakötör ve kiskirtici.

  baskı - Alipapa

  Sigarayı dolarla sattırırsın,sonra görevini yapanlara hemde çok çok iyi yapanlara her türlü ağır hakaretleri yapıp vatanı satmakla suçlayıp,ekonomiyi allak bullak eder,doları 7-8 lira yaptırırsın ve millet sigara içecek para bulamaz ve sigara tüketimi azalır.