Erdoğan: Çözüm süreci zor bir süreçti

Erdoğan: Çözüm süreci zor bir süreçti
Erdoğan: Çözüm süreci zor bir süreçti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni yasama yılı dolayısıyla Meclis açılışında yaptığı konuşmada, 1 Kasım'da seçimlerin demokratik kurallar çerçevesinde yapılacağını söyledi. Geçmişte Kobani konusunda yaptığı konuşmanın çarpıtıldığını savunan Erdoğan, "Türkiye sınırlarının yanı başında terörün kök salmasına izin vermeyecektir" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB üyelik müzakerelerinde ise bazı üye ülkelerce çıkartılan engeller nedeniyle kayda değer bir ilerleme sağlanamadığını ifade etti.

RADİKAL - 25. Dönem 2. Yasama Yılı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın TBMM Genel Kurulu'nda yapacağı açılış konuşmasıyla başladı. Erdoğan, Meclis'te TBMM Başkanvekili Naci Bostancı tarafından askeri törenle karşılandı. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı kıtasını selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şeref Kapısı önünde kendisini karşılayan TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ile birlikte Genel Kurul'a girdi.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

7 HAZİRAN YORUMU: 23 Nisan 1920'de TBMM'nin açılışını gerçekleştiren o ilk Meclis'ten 25. döneme kadar bu aziz çatı altında vazife yapmış olan tüm vekillerimize şükranlarımı sunuyorum. Bu çatı altında vazife üstlenmiş ama kendilerine kıyılmış Meclis üyelerimizi anmak istiyorum. 25. Dönem kısa sürmüş olabilir ama milli irade için anlamlı. Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu'yu rahmetle yad ediyorum. 7 Haziran seçimleri hiçbir siyasi partinin tek başına iktidarıyla son bulamadı.

1 KASIM'DA DEMOKRASİ İÇİNDE SEÇİM YAPILACAK: Türkiye 'nin sorunlarının çözümünü siyasetin dışında aramak bu ülkeye ve millete yapılacak en büyük kötülüktür. Milli irade tek ve yegane çıkış yoludur. Türkiye 1 Kasım'da demokratik kurallar çerçevesinde seçimini yapacaktır. Terörün çirkin yüzünü sandıklarını tehdit etmesini engellemek için siyasi partilerin vicdanı ve insani bir tavır sergileyeceklerini umuyorum.

YEMİNE UYMAK AHLAKİ VAZİFE: Bu aziz kürsüde edilen yeminlere uymak ahlaki vazifedir. Siyasi partiler ve kadrolar ülkeye ve millete hizmet konusunda rekabet içindedir. Şuna kimsenin itirazı olamayacağı düşüncedeyim. Milletin dışında güç odaklarına, terör örgütlerine, paralel yapıya sırtını dayayanlar millete ve hukuka hesap vermekten kurtulamayacaktır.

EKONOMİ BÜROKRASİSİ KARARLI OLMALI: 1 Kasım seçimleri son derece önemli sınavdır. Türkiye her anlamda emin ellerdedir. Tek bir vatandaşım dahi tedirgin olmasın. Türkiye okun yaydan fırlaması gibi geri dönülmez bir atılım dönemindedir. Geçtiğimiz 13 yılda Türkiye ekonomisi yıllık ortalama yüzde 5 kaydetti. Türkiye ekonomisi üstesinden gelinemez şoka maruz kalmadı. Bankacılık sistemimiz dünyanın en güvenli sistemlerinden biridir.  Ekonomi bürokrasisi kararlı hareket etmelidir. Türkiye ekonomisi küresel rekabetin şartlarına uygun olarak adil kapsayıcı büyüme ilkeleri ile devam edecektir.

İÇ GÜVENLİK PAKETİ: Geçtiğimiz dönem kabul edilen iç güvenlik paketinin güvenlik birimlerinin çalışmalarda önemli katkısı olduğunu düşünüyorum. Geçtiğimiz 1 yıllık süreçte acı hadiseye şahit olduk. Suriye ve Irak'taki hadiseler tırmanırken ülkemize de yansıması oldu. 6-8 Ekim olaylarında 50 vatandaşımız hayatını kaybetti.

KOBANİ KONUŞMAMI ÇARPITTILAR: Kobani’de kaçan 220 bin kişiyi biz kabul ettik. Ama o günlerde yaptığım konuşmayı çarpıttılar. Bizim için asıl olan kardeşlerimizle olan tarihi geçmişimiz, medeniyet ortaklığımız, paylaştığımız ortak değerlerimizdir. Bizim bu topraklara ve oralardaki kardeşlerimize bakışımız özellikle batı ve diğer devletlerle aynı olamaz. Kapılarımızı açtık ve açmaya devam ediyoruz. Bu ülkelerin topraklarında yaşayan kardeşlerimize de yardımlarımızı sürdürüyoruz. Kardeş sözü ağzımızdan alışkanlık olarak değil kalbimizden gelen bin yıllık arka planın duygusu olarak ortaya çıkıyor.

DIŞLAMAYIZ: Avrupa birkaç yüz mültecinin kapısına dayanmasıyla paniğe kapılırken biz milyonlarca kardeşimizi yıllardır misafir ediyoruz. Sıkıntılar var ve olacaktır. Misafirlerimizin durumu diğer ülkelerle kıyaslandığında çok iyi düzeydedir. Sınırlarımız dışındaki tüm kardeşlerimize karşı bu duyguları beslerken ülkemiz içinde herhangi bölgeyi, grubu dışlamamız mümkün müdür? Böyle iddiada bulunmak bölücülüktür. Ülkemize gelen misafirlerimiz için 7,5 milyar doların üzerinde harcama yaptık. Türkiye 4 yıldır 2 milyonu aşkın Suriye ve Iraklı kardeşine sahip çıkarak insanlığın onurunu kurtarmıştır. Sorunun kaynağına inerek önce katliamlara dur demek sonra bölgeye göre çözüm üretmek durumundayız.
İZİN VERMEYİZ: Türkiye sınırlarının yanı başında terörün kök salmasına izin vermeyecektir. Türkiye elinden gelen çabayı gösterecektir. Ne olursa olsun terör örgütlerinin ülkemizde etkinlik kurmasına izin vermeyeceğiz. Bölgemizdeki sorunları çözüm bulunması için mücadele ederken AB’ne tam üyelik için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bazı üye ülkelerce önümüze çıkarılan engeller nedeniyle müzakere sürecinde kayda değer ilerleme gösteremedik.
RÜTBELERİN EN BÜYÜĞÜNE LAYIK GÖRÜLDÜM: Milletim beni dünyada rütbelerin en büyüğüne, Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhrubaşkanlığına layık gördü. Ben yeni, büyük, güçlü Türkiye mücadelesi veriyorum. Biz Kürt kardeşlerimizde gönül dili ile konuştuk. Çözüm süreci 78 milyonun kardeşliği için zor süreçti, zor olduğunu biliyorduk. Silahların bırakılması gerekiyordu teşeron örgüt ne yazık ki bunu yapmadı.
TERÖR RANTI: Terörden siyasi rant ummak aynı zamanda terörü desteklemektir.  Teröristler her gün güvenlik güçlerimize saldırırken terörden siyasi rant beklemek terörü desteklemektir. Terörü doğrudan veya dolaylı destekleyen tüm ülkelerin bu tavırdan vazgeçmelerini bekliyoruz.

MECLİS BAŞKANI YILMAZ: MECLİS SORUNLARIN ÇÖZÜM YERİ

Meclis'in sorunların çözüm yeri olduğuna işaret eden Meclis Başkanı İsmet Yılmaz ise, ''Terör ekonomik kalkınmanın da önünde engeldir'' dedi.

Yılmaz, Türkiye'nin güçlü demokrasisi ile bölgenin huzur adası olduğunu söyledi.

İsmet Yılmaz, ''Hukuk devleti ilkesinden taviz vermeden, hep birlikte, teröre karşı güçlü ve kararlı bir yaklaşım sergilemeli, milletimizin bekasını her şeyin üstünde tutmalıyız'' diye konuştu. 

MUHALEFET LİDERLERİ KATILMADI

Seçim hükümetinden istifa eden HDP'li bakanların yerine atanan bağımsız Avrupa Birliği Bakanı Beril Dedeoğlu ve Kalkınma Bakanı Cüneyd Düzyol yemin edecek. Terör olayları nedeniyle Meclis açılış resepsiyonu da yapılmayacak. Erdoğan'ın konuşma yaptığı Meclis oturumuna muhalefet liderlerinin katılmaması da dikkat çekti.

AÇ-KAPA MECLİS

Konuşmaların ardından yeni yasama yılı açıldığı gün kapandı. Meclis, milletvekili seçiminin yapılacağı 1 Kasım tarihine kadar çalışmalarına ara verdi.