Erdoğan da AİHM'den dertli

Başbakan Erdoğan, AİHM'nin türban kararına uyulacağını belirtti, ama rahatsızlığını saklamadı: "Avrupa'nın değişik ülkelerindeki uygulama, bu kararı ne derece etkiler diye sormak ve yanıt almak isterim."

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) türban konusunda verdiği karardan rahatsız olduğunu açıkladı. Erdoğan, AKP Genel Merkezi'nde dün önce Merkez Yürütme Kurulu (MYK), sonra da il başkanları toplantısına katıldı. Türkiye'nin attığı adımların dünya liderleri tarafından takdirle karşılandığını belirten Erdoğan, "Türkiye'nin
dünyadaki itibarı, 20 ay öncesiyle kıyaslanamayacak kadar iyi. Türkiye, parçası olduğu her uluslararası platformun attığı demokrasi ve barış adımlarıyla en çok takdir gören ülkesidir" dedi.
Konuşmasının ardından bir gazetecinin AİHM'nin türban konusundaki kararına ilişkin değerlendirmesini sorması üzerine Erdoğan, şu yanıtı verdi: "AİHM takdirini kullanmıştır. Bu takdir, Türkiye'de yasalar çerçevesinde karşılığını nasıl bulacaksa, bunun tabii en uygun şekilde uygulama alanları
bellidir. Uygulama alanında da karşılığını bulur. Kendi kanaatim açısından AİHM'ye, 'Avrupa'nın değişik ülkelerindeki uygulama, acaba verdiğimiz kararı ne derece etkiler' diye sorar ve cevabını da almak isterim."
'Konutta görüşmeyi Bush istedi'
Erdoğan, AKP MKYK toplantısında da ABD Başkanı George Bush'un, kendisi ve eşi Emine Erdoğan ile Başbakanlık Resmi Konutu'nda yaptığı görüşmeye açıklık getirdi. Bush'un ziyaret öncesinde kendisini telefonla arayarak
"Eşimle birlikte resmi konutunuzda sizi ziyaret etmek istiyorum" dediğini anlatan Erdoğan, bu durumun mevcut protokol kuralları dışında bir uygulama olduğunu belirtti.
Türkiye'nin NATO zirvesiden 'yüz akıyla' çıktığını vurgulayan Erdoğan, bundan sonraki hedefin AB'nin Türkiye için karar alacağı aralık zirvesi olduğunu anlattı. Bu ay Fransa ve Bulgaristan'a gideceğini belirten Erdoğan, ertelenen İran gezisini de gerçekleştireceğini söyledi.