Erdoğan: Derdim başka

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, meslek liseleriyle ilgili derdinin, aşkının, heyecanının Türkiye'yi bilgisayar teknolojisinde bir numaraya çıkarmak olduğunu ifade ederek, bunu zorla başka yerlere kanalize edenlerin
tarihe hesap vereceğini söyledi.

TOKYO - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, meslek liseleriyle ilgili derdinin, aşkının, heyecanının Türkiye'yi bilgisayar teknolojisinde bir numaraya çıkarmak olduğunu ifade ederek, bunu zorla başka yerlere kanalize edenlerin
tarihe hesap vereceğini söyledi.
Erdoğan, Japonya ziyareti çerçevesinde dün, ikamet ettiği New Otani Oteli'nde Türk işadamlarıyla çalışma kahvaltısında bir araya geldi.
'Ekonomik açıdan dost' diye tanımladığı Japonya'nın 4 trilyon dolarlık geliriyle, dünya sıralamasında üçüncü olduğunu hatırlattı. Japonya ile ticareti geliştirmek istediklerini kaydeden Erdoğan, "Dünyada artık ekonomi, siyaseti yönlendiriyor. Bunu görmeye mecburuz" dedi.
İki ülke arasındaki ticaret ilişkisinin potansiyeli yansıtmadığını belirten
Erdoğan, şöyle devam etti: "Bu, kötü bir tablo. İçe kapanmacı anlayışın yerini, artık dışa açılan bir anlayış aldı. İki ülke arasındaki eş kuruluşların ortak çalışmalarıyla münasebetler daha da gelişebilecek. Bu çalışma, hükümet olarak işadamlarına vereceğimiz destekle daha da kuvvetlenecek. Türk müteşebbisi dünyayı harmanlayan, adım adım arşınlayan işadamıdır. 1995'ten beri Japonya'yı ziyaret eden ilk Türk Başbakanıyım. 2003 yılı da bu ülkede Türk yılı ilan edildi. İki ülke arasındaki sıcak ilişkinin artık somut olarak meyvelerinin toplanması gerek. Bunlar güzel, ama hep orta sahada top çeviriyoruz. Ama gol yok. Neye yarar?"
Ara eleman ihtiyacına da değinen Başbakan Erdoğan, bu alanda Türkiye'deki açığı anlattı. Avrupa'da meslek liselerinin yüzde 60'lar civarında olduğunu belirten Erdoğan, "Meslek liseleri ile ilgili derdim, aşkım, heyecanım, inanın ki bilgisayar teknolojisinde Türkiye'yi bir numaraya çıkarmaktır. Bunu zorla başka yere kanalize edenler tarihe hesap vereceklerdir" diye konuştu.
Dört-beş yaşındaki yeğenlerini bilgisayarla uğraşırken gördüğünde çok mutlu olduğunu söyleyen Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin genç nüfus potansiyelinin önemine işaret etti. Başbakan Erdoğan, ekonomide atılacak adımlarda işadamlarının önünü açmak için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını da dile getirdi.