Erdoğan: Derdimiz açlık grevinde insanların ölmesi değil

Erdoğan: Derdimiz açlık grevinde insanların ölmesi değil
Erdoğan: Derdimiz açlık grevinde insanların ölmesi değil
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Mısır seyahati öncesinde yaptığı açıklamalarda açlık grevlerine ilişkin öncekinden farklı olarak daha yumuşak bir üslup kullandı. Erdoğan, Bülent Arınç'ın açıklamaları paralelinde konuştu.

Radikal.com.tr – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Mısır’a seyahati öncesinde havaalanında yaptığı açıklamada açlık grevlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın, “Açlık grevlerinin bittiğini her an duyabilirsiniz” şeklindeki açıklamasını değerlendiren Erdoğan, “Hükümet sözcümüz böyle sözler söylemiştir, doğrudur. Temenni ederiz ki bir an önce sona erer” dedi.
Açlık grevlerine ilişkin daha önceki sert açıklamalarına göre daha yumuşak bir üslupla konuşan Erdoğan, yine ‘şov’, ‘çanak tutma’ ve ‘şantaj’ gibi tanımlar yapsa da, asıl olarak açlık grevlerinin bitmesini istedikleri vurgusu yaptı. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

AÇLIK GREVLERİ


- Serap kızımızı molotofkokteyliyle öldürenlerin de açlık grevinde olduğunu söylüyorsunuz.
Bu şovdur. Bizim derdimiz insanların açlık grevi yaparak ölmesi değildir. Ceza sürelerini cezaevlerinde en iyi şekilde tamamlamalarıdır. Hükümet sözcümüz böyle sözler söylemiştir, doğrudur. Temenni ederiz ki bir an önce sona erer. Avrupa Parlamentosu’nun bu konudaki açıklamasını duydunuz. Biz açlık grevine gitmenin doğru bir yol olmadığını hep söyledik. Bu tür şantajlara da kimsenin gerek medyada olsun gerek başka mahfillerde olsun çanak tutmamalıdır. Sağlık Bakanlığı’ndan arkadaşlarımız bu konuda gerekli duyarlılığı gösterip kendilerine müdahale edilmemesi konusunda da gerekli hassasiyeti göstererek sağlık durumlarını izlemektedir.

 

 

 GAZZE

- Gerek Hamas gerekse Mısır lideri Mursi ile görüştük, aynı şekilde sayın Obama ve Putin’e de İsrail için görüşmelerini söyledik. Gazze tarafında 40’a yakın ölüm var ve çoğu maalesef çoğu kadın ve çocuk. Ateşkesi bozan İsrail, 3 tane ölüsüyle dünyayı ayağa kaldırıyor. Ateşkesi bozuyorsun ve karşılık görünce de Gazze’yi suçluyorsun. Hamas şunu soruyor: Bu işin garantörü kim olacak? “ABD bu garantiyi veriyorsa hemen duralım” diyorlar. Sayın Obama bizden sonra sayın Mursi ile de görüştü. Umarım bu işi hemen sona erdirebiliriz.


ÇAMLICA CAMİ

- Çamlıca Camii için 90’ı aşkın proje katıldı ve değerlendirildi ancak maalesef birinciliğe layık bir proje çıkmadı. Mansiyon dereceleri de dahil olmak üzere bir ilk 10 oluştu. Arkadaşlarımız şimdi bunun değerlendirmesini yapıyorlar. Bazı değişiklikler de olabilir. İnşallah İstanbul ’a Çamlıca tepesinde bu eseri kazandıracağız. Mimarlar matematik yapmaz. Her birinin kendi çizgisi vardır. Farklı yorumları olabilir. Burada sadece Çamlıca’daki camii olayı değildir proje. Bütün kulelerden TRT televizyon kulesi de dahil Çamlıca temizlenmiş olacak. Hepsi Küçükçamlıca’da tek bir kule olarak toplanacak. Restaurantlarıyla beraber bir proje olacak. Baz istasyonlarını da minimize edeceğiz.IRAK’TAKİ ENERJİ SORUNU
- Kuzey Irak’ta enerji konularında dün sayın Neçirvan Barzani ile görüştük, Enerji Bakanımla birlikte. İmzalar atıldı zaten bu konuda. Burada merkezi yönetimi sıkıntıya düşürecek bir durum yok. Kuzey Irak kendi tasarruf alanında yapabileceklerini yapıyor. Bir de bu arada doğalgaz çevrim santrallerinden enerji üretimi konusunda ihtiyaçlarını ifade ettiler, bizim de birçok yatırımcı firmamız bu konuda çalışacak.