Erdoğan: Devletin parasını çağdaş hırsızlar götürüyordu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Yozgat´ta yaptığı konuşmada, 3 Kasım öncesinde Türkiye´de faiz oranlarının büyük boyutlara ulaştığını belirterek, ``Bu para sonuçta halkın cebinden çıkıyordu. Bu parayı modern, çağdaş hırsızlar götürüyordu'' dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Yozgat´ta yaptığı konuşmada, 3 Kasım öncesinde Türkiye´de faiz oranlarının büyük boyutlara ulaştığını belirterek, ``Bu para sonuçta halkın cebinden çıkıyordu. Bu parayı modern, çağdaş hırsızlar götürüyordu'' dedi.
Erdoğan, helikopterle geldiği ve geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Yozgat Şehir Stadı´nda partililer tarafından karşılandı. Erdoğan, buradan mitingin yapılacağı Cumhuriyet Meydanı´na otobüsle gelirken, yol boyunca halkı selamladı. `Türkiye sizinle gurur duyuyor' sloganı ile Yozgat Cumhuriyet Meydanı´na gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ``Biz sizlerle gurur duyuyoruz'' diye cevap verdi.
Erdoğan. 3 Kasım´daki kararın bugün testini yaptıklarını, 28 Mart´ta ise sandıkta farklı bir uygulamasını yapacaklarını belirterek, ``3 Kasım öncesindeki Türkiye´de yüzde bin 1500, 2 bin 500, 8 bin 500 faiz ödeniyordu. Bunlar kimin cebinden çıkıyordu? Türkiye´de devletin borçlanmada ödediği faiz yüzde 69´du. Şimdi ise yüzde 24. Nereden nereye geldik. Bu para halkımın cebinden çıkıyordu. Bu parayı modern hırsızlar, çağdaş hırsızlar götürüyordu'' dedi.
Enflasyonu yüzde 20´ye indireceklerine dair söz verdiklerini, bugün ise yüzde 19 seviyesine geldiklerini belirten Erdoğan, ``Vatandaşımın alım gücü arttı, paranın değeri arttı. Değerli kardeşlerim, bu da yetmiyor. Bu kış fakir fukaraya Türkiye´nin dört bir yanına, 1.5 milyon aileye 800 bin ton kömür gönderdik. 1.5 milyon fakir fukara, garip guraba hamdolsun bu kömürü aldı. Biz bu milletin içinden çıktık geldik'' dedi.
Eğitim, toplu konut, ulaşım ve sağlık konularında projeler ortaya koyduklarını ve bu konuda belirli bir seviyeye geldiklerini de belirten Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
``Bu sene okullar açıldığında çocuklarımız kitaplarını masalarının üzerinde buldular. Kötü mü oldu bunlar? Bundan önce kitap alamayan yavrularımız vardı. Bir çok yerde de değişik kurumlarımızın aracılığı ile ayakkabı, potin, elbise dahi dağıttık öğrencilerimize. Peki bu paraları nereden buluyor Başbakan. Daha önce yok muydu bu para? Vardı ama adres başka yerdi. Adres hortumcular. Ama şimdi sahibine gidiyor. Biz emanetçiyiz. Sizin emanetinize layık olmanın gayreti içerisindeyiz. Bu emaneti gerçek sahiplerine teslim etme sözü verdik 3 Kasım´da. Yaptığımız iş bu. Türkiye şu anda bir sıçrama yakalamıştır'' dedi.
Yaptığıkları duble yollar sayesinde trafik terörüne `dur' diyebilecek konuma geldiklerini de belirten Erdoğan, ``Şimdi de sağlık konusunda atılımlar yapmak için çalışmalarımız sürüyor. Hastane koridorlarında, eczane önlerinde vatandaşlarımızın beklemesine son vereceğiz. Vatandaşımız rahat bir ortamda sağlık problemini çözüp, sorunu ortadan kaldıcağız'' diye konuştu.
Meslek liselerine önem vereceklerini de belirten Erdoğan, ``Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak istiyoruz. Ben bu konuyu, yani Meslek Liseleri´ni söylediğim zaman yanlış anlaşılıyor. İmam Hatip Liseleri ile birleştiriliyor, bağdaştırılıyor. Ama İmam Hatip Liseleri´nin Meslek Liseleri arasındaki oranı çok düşük. Ben de İmam Hatip Lisesi mezunuyum. Orayı bitiren illaki imam olacak diye bir şey yok. O zaman İmam Hatip Lisesi mezunları üniversitelere giremediği için bir de düz lise bitirerek üniversiteye girdim'' dedi.
Erdoğan, 3 Kasım seçimlerinde olduğu gibi Yozgat´ın tüm ilçe ve beldelerini de AKP´ye teslim etmelerini istedi ve ``Göreceksiniz ki hizmet ayağınıza gelecek'' dedi.