Erdoğan: Don Kişot'un bile hayal dünyası bu kadar zengin değildi

Erdoğan: Don Kişot'un bile hayal dünyası bu kadar zengin değildi
Erdoğan: Don Kişot'un bile hayal dünyası bu kadar zengin değildi
3. Enerji Verimliliği konferasında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, hakkında verilen fezlekeye gösterdiği tepkileri eleştirerek 'Don Kişot'un bile hayal dünyası bu kadar zengin değildi' dedi.

Özgür ALTUNCU

İSTANBUL - Başbakan konuşmasında fezleke tartışmalarına değinerek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'na sert eleştirilerde bulundu. CHP'nin Kılıçdaroğlu hakkında düzenlenen fezlekenin ardından kıyameti kopardığını söyleyen Erdoğan, " Aslında dert başka, kendi içindeki sıkıntıyı nasıl giderecek ona bakıyor" dedi.
Erdoğan, Türkiye’de yaşanan ekonomik ilerlemenin muhalefetin hiç gündeminde olmadığını belirterek, şu görüşleri dile getirdi:


“Türkiye, dünyanın en hızlı büyüyen, en yüksek oranda büyüyen ülkeleri arasında yer alıyor, millet bundan gurur duyuyor, sevinç duyuyor; milletin umudu artıyor, ama muhalefet ne bu sevinci, ne bu umudu milletle paylaşmıyor, paylaşamıyor. Öyle büyümeymiş, enerjiymiş, yoksullukla mücadeleymiş, muhalefetin gündeminde bunların hiçbiri yok. Hiç bunları paylaşmak yok.

Ana muhalefet partisi Genel Başkanı Brüksel'e gidiyor, orada açık açık Türkiye ekonomisinin iyiye gitmediğini, gelişmelerin abartıldığını ifade ediyor. Adeta 'sakın Türkiye'ye yatırım yapmayın' dercesine Türkiye ekonomisini Avrupa'da karalıyor, kötülüyor. Değerli arkadaşlar, milliyetperverlik bu mudur, vatanseverlik bu mudur?

Enerji Bakanımıza Rusya'da yapılan imza töreniyle ilgili 'milli felaket' diyor. Benim bakanım Türkiye'ye enerjide çok önemli kazanımlar getiren bir anlaşmaya imza attığı için eğer milli felaket oluyorsa acaba Brüksel'de Türkiye ekonomisini kötüleyenler için hangi sıfatı kullanacağız?”

Dünyanın Türkiye'yi büyüyen, gelişen ülkeler içerisinde devamlı övdüğünü, şu anda Çin'den sonra 2011 itibariyle dünyanın büyümede ikinci ülkesi olan Türkiye'yi övgüyle anlattığını ifade eden Erdoğan, “Bu beyefendiler hala kötüleme yarışına gidiyor” dedi.

DON KİŞOT'UN BİLE HAYAL DÜNYASI BU KADAR ZENGİN DEĞİLDİ
Başbakan Erdoğan, ana muhalefet partisiyle aralarında çok önemli bir fark bulunduğunu belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Biz yelden enerji üretmenin mücadelesi içerisindeyiz, onlar yeldeğirmenleriyle savaş halinde. İşte günlerdir görüyorsunuz; bir fezleke düzenlendi diye kıyamet kopuyor. Aslında dert başka. Dert, kendi içindeki sıkıntıyı nasıl giderecek, ona bakıyor. Bakın burada bir gerçeği size anlatayım, bu çok önemli, çünkü takip edememiş olabilirsiniz. Son derece abartılı biçimde ortalığı velveleye verdiler. Adeta fezlekeden bir kahraman çıkarma gayreti içindeler. Şapkadan tavşan çıkar ama kusura bakmasınlar, fezlekeden kahraman çıkmaz.

Şu anda TBMM'de ben dahil birçok milletvekili için, altını çizerek söylüyorum, 622 adet fezleke var. Benimle ilgili 3 tane fezleke var. CHP eski Genel Başkanı sayın Baykal'la ilgili 3 fezleke var. Sayın Kılıçdaroğlu ile ilgili de daha önce Meclis'e gelmiş; görevi suistimalden, hakaretten, tehditten, iftiradan tam 13 fezleke var. Bu değil yani ilk fezleke...

Bu en son hazırlanan fezlekenin benzeri, yani kamu görevlisine hakaretten, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüsten daha önce 4 tane fezleke hazırlanmış. Yani ilk kez fezleke hazırlanmıyor. Şimdi bir ucuz kahramanlığın içindeler. Bir fezlekeden, 622 fezleke arasında sadece 1 fezlekeden, kalktılar darağacını telaffuz etmeye başladılar.

Kusura bakmayın ama, o meşhur roman kahramanı Don Kişot'un bile hayal dünyası bu kadar zengin değildi. Don Kişot bari yeldeğirmenleriyle savaşıyor. Sayın Kılıçdaroğlu'nun ise neyle savaştığı bile belli değil. Olsa olsa kendi içindeki sıkıntıları gidermekten öte bir şey değildir.

Meclis Başkanı'na toplu halde gidiyorlar. Belki sizler bile demişsinizdir ki 'şu cengaverliğe bak be. Hepsi birlikte dokunulmazlıkları kalksın diye Meclis Başkanı'na gittiler'. Ama bunların içinde hiç hukukçu da mı yok? Acaba bunlar niçin dilekçe veriyorlar? Değerli kardeşlerim, hakkında fezleke olmayan milletvekili, 'dokunulmazlığımı kaldırın' diye dilekçe verir mi? Böyle bir şey yok. Ama bunlar bunu yapıyor. Niye? 'Belki yutarlar'...”

‘İLLA TİYATRO GÖRMEK İSTİYORLARSA, KENDİLERİNE BAKSINLAR’
Başbakan Erdoğan, “Silvri'de milletin hakimleri, savcıları, millet adına sanıkları yargılıyor. İlla tiyatro görmek istiyorlarsa, kendilerine baksınlar, kendi parti grup toplantılarına baksınlar. Zira CHP Grubunun, komedya sergileyen tiyatrodan farkı kalmadı” diye konuştu.

Bu konuyu, Salı günü AK Parti Gurup Toplantısı'nda ayrıntısıyla değerlendireceğini dile getiren Erdoğan, “Bugün burada vaktinizi daha fazla almak istemiyorum. Ama bizim nelerle uğraştığımızın muhalefetin nelerle uğraştığının görülmesi noktasında, bunların önemli olduğuna inanıyorum, onun için de bunları sizlerle paylaştım” dedi. (aa)