Erdoğan: Dünyayı anlayamadılar, gittiler

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin değişim ve dönüşümden yana olduğunu savunarak, diğer siyasi partilerin liderlerine gönderme yaptı.
Haber: ERGUN AKSOY / Arşivi

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin değişim ve dönüşümden yana olduğunu savunarak, diğer siyasi partilerin liderlerine gönderme yaptı.
"Halkı dikkate almadan siyaset yapmaya çalışanlar tasfiye edilmiş, çatışmacı siyaset anlayışlarına itibar edilmemiş ve siyasette uzun zamandır
devam eden temsil krizi sona erdirilmiştir" yorumunu yapan Başbakan Erdoğan, Türkiye'de eski zihinsel kalıplar ve kurumsal yapıların da etkilerini yitirmeye başladığını savundu.
Erdoğan, Başbakanlık tarafından hazırlanan 170 sayfalık 'Hükümetin 1 yıllık icraatı' adlı kitabın girişinde, partisinin dünyaya ve Türkiye'ye bakış açısını anlattı:
Kırılma noktası: Olaylara kronolojik olarak değil, temel dönüşüm veya kırılma noktaları itibarıyla bakıldığında, 20. yüzyıl 1980'lerin sonlarında bitmiştir. İdeoloji ve çatışmaya dayalı siyaset yapma anlayışının hâkim olduğu 20. yüzyıl, iki kutuplu dünyanın sona ermesiyle birlikte tarihe mal olmuştur.
Algılayanlar kazanacak: 21. yüzyıla damgasını vuracak olan eğilimleri gerektiği şekilde algılayanlar ve yeni koşullara uyum sağlayabilen toplumlar ve devletler geleceğin dünyasında saygın bir yer edinecek, aksine davrananlar ise zaman içinde marjinal bir konuma itileceklerdir.
Dünyanın sonu değil: İki kutuplu dünyanın sona ermesi bazılarının iddia ettiği gibi 'tarihin sonu' değil. Tarihin sonu, insan özgürlüğüne dayanan ve insani bir kurum olan siyasetin de sonu anlamına gelirdi.
İnsanoğlunun iradesi ve seçim yapabilme kapasitesi sürdüğü sürece, geniş anlamda tarih sona ermiştir denilemez.
Yeni bir dünya: Ne yazık ki 1990'lı yıllarda ülkemizin siyasetine yön verenler 20. yüzyılın bittiğini ve yeni bir dünyada yaşadığımızı çok geç anlamış veya hiç anlamamışlardır. Tarihi birikimlerimizle bu yeni dünyada önemli sorumluluklar üstlenmek zorunda olduğumuzu idrak etmekte güçlük çekmişlerdir.
İspatladık: Muhafazakar demokrat kimliğiyle hükümetimiz, köklü bir tarihi birikime sahip milletimizin yeni açılımlara hazır olduğunu dünyaya ispatlamıştır. Dışa açık ve rekabetçi bir ortamda verimsiz koalisyon yapıları ve kısır siyasi çekişmelerle kaybedilen yılların ardından hükümetimiz atılım yapma iradesini ortaya koymuştur. Geçmişte kötü yönetimin bedeli halka ağır ödetilmiştir.
Üslup değişikliği: Bu dönem siyasette sadece partilerin ve isimlerin değişmesi anlamına gelmemekte, siyasetin anlamı ve üslubu bakımından da köklü bir yenilenme talebini ifade etmektedir. Sokaktaki insanın gündeminden kopmuş bir siyaset oyununu reddeden halkımız, kendi talep ve beklentilerini temel alan gerçek bir siyaset istediğini ifade etmiştir. Halkı dikkate almadan siyaset yapmaya çalışanlar tasfiye edilmiş, çatışmacı siyaset anlayışına itibar edilmemiş ve siyasette uzun zamandır devam eden temsil krizi sona erdirilmiştir.