Erdoğan Eyüp Sultan'da: Tüm dünya saygı duymalı

Erdoğan Eyüp Sultan'da: Tüm dünya saygı duymalı
Erdoğan Eyüp Sultan'da: Tüm dünya saygı duymalı
Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sabah Eyüp Sultan'ı ziyaret etti, çıkışta açıklamalar yaptı.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sabah namazını Eyüp Sultan Camisi'nde kıldı. Namaz çıkışında vatandaşlarla tokalaşıp bir süre sohbet eden Erdoğan, gazetecilerin 1 Kasım seçimleriyle ilgili sorularını yanıtladı.

"MİLLİ İRADE İSTİKRARDAN YANA TECELLİ ETTİ"

Erdoğan, "Her şeyden önce 7 Haziran'da başlayan bir süreç burada söz konusuydu. 7 Haziran'da çıkan netice malum çok farklıydı. Oradan bir koalisyon çıkmıştı. Fakat koalisyon görüşmeleri sonuç vermeyince tekrar milli iradeye gitmek durumundaydık. Ve tekrar milli iradeye müracaat ettik. Çünkü siyasi dünyamızda bunun nihai belirleyicisi milli iradedir" dedi.

"Milli irade 1 Kasım itibariyle istikrardan yana tecelli etti" diyen Erdoğan, "Kısa süreli gelişmeler milli iradeye 'istikrardan başka çıkış yok' dedi. Böyle bir karar vermeyi ortaya koydu. Ben şu an çıkan neticenin ülkemiz milletimiz için hayırlara vesile olmasını rabbimden niyaz ediyorum" diye konuştu.


"BİR OLALIM, DİRİ OLALIM, KARDEŞ OLALIM..."

"Milletimden de en büyük istirhamım şudur" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

 "Bir olalım, diri olalım, kardeş olalım, hep birlikte inşallah Türkiye olalım. Ülkemize en doğudan en batıya, en güneyden en kuzeye sahip olamadığımız sürece üzerimizde çok büyük oyunlar oynandığını görüyorsunuz. Her zaman bir şey söyledim; tek millet dedim, tek bayrak dedim, tek vatan dedim, tek devlet dedim. Bu 4 tane başlık bizim için olmazsa olmazdır. Biz bu 4 başlığı çok zenginleştirmek, güçlendirmemiz lazım. Ve üzerimizde oynanan oyunlara da buna sahiplenerek cevap vermemiz lazım. Ben tekrar milletime özellikle şükranlarımı ifade ediyorum. Aynı zamanda milletim adıma, şahsım adına da hakikaten dün gece o duyulan coşkuyu, ülke genelinde cereyan eden seçimlerdeki demokratik bir olgunluğun ülkemizde ne noktaya geldiğini göstermesi açısından şükranlarımı ifade ediyorum."

"DOLAYISIYLA BUNA DA TÜM DÜNYANIN SAYGI DUYMASI GEREKİR"

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milli mücadelede eli daha da güçlendi diyebilir miyiz?" şeklindeki soruya da Erdoğan şöyle yanıt verdi:

"Şu anda bunu şahsımla alakalı olarak değerlendirmek doğru olmaz. Ama buradan tabii bir şeyi iyi tespit etmemiz lazım. Acaba dünya medyası niçin bizim ülkemizde bu denli, bu şekilde ilgilenirken kendi ülkeleriyle ilgilenmiyorlar. Milli iradeye niye saygı duymuyorlar? Ve milli irade burada Erdoğan'ı yüzde 52 ile Cumhurbaşkanı seçtiği halde, seçtiği günden bu güne hâlâ saygı duyamadılar. Manidar olan budur. Onlara bu soruyu sormak lazım. Sizin demokrasi anlayışınız bu mu? Niçin yüzde 52'ye saygı duymuyorsunuz? Ve şu anda da yaklaşık yüze 50 ile Türkiye'de bir parti iktidar oldu. Kesin rakamlar da Yüksek Seçim Kurulu'nun dün akşamki açıklamalarına göre 10 gün içinde falan açıklanacak. Ama şu anda geçici neticelere baktığımız zaman yüzde 50 gibi rakam gözüküyor. Ve buna yurt dışında kullanılan oylar da neticelendiği zaman zannediyorum ki tamamı kesinleşecek ve YSK neticeyi açıklayacak. Dolayısıyla buna da tüm dünyanın saygı duyması gerekir. Ve tüm dünyada da böyle bir olgunluğu ben görmedim, nadide bazı yerleri kenara koyarsak... Hamdolsun çok olgun bir seçim geçti. Çok kısa zamanda da neticeler saat 12 olmadan biliyorsunuz netleşti. Onun için milletime şükranlarımı ifade ediyorum. Sağolsun, varolsun."
Erdoğan daha sonra Karacaahmet Mezarlığı'na gelerek anne ve babasının mezarlarını ziyaret etti. Yaklaşık 10 dakika mezarlıkta kalan Erdoğan, Kısıklı'daki evine geçti. (Erhan TEKTEN/Cengiz ÇOBAN/İSTANBUL/DHA)