Erdoğan: 'Go home' eskidi

Başbakan Tayyip Erdoğan, 28-29 Haziran'da İstanbul'da yapılacak NATO zirvesinin Türkiye'nin tanıtımı ve itibarı açısından önemli olduğunu belirterek, protestocu muhalif grupları alınan önlemlere 'saygı duymaya' çağırdı.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, 28-29 Haziran'da İstanbul'da yapılacak NATO zirvesinin Türkiye'nin tanıtımı ve itibarı açısından önemli olduğunu belirterek, protestocu muhalif grupları alınan önlemlere 'saygı duymaya' çağırdı. Erdoğan, "'Go home' zihniyetini aşmak lazım. Biz de 30 yıl önce bu işlerin içinde olduk ama netice alamadık" dedi.
İslam Konferansı Örgütü toplantısını değerlendiren Erdoğan, "Bu önemli başarı umarız İslam coğrafyasında gecikmiş yenilenme hareketinin hayata geçmesine katkı sağlar" diye konuştu. Erdoğan, AKP'nin dünkü TBMM grup toplantısında, şu mesajları verdi:
10 bin konuk: NATO zirvesi için 10 bin kişi gelecek. Bunların güvenliğini sağlamak ve misafirperverliğin gereğini yerine getirmek ev sahibi olarak bize yakışmaz mı? Bazı marjinal gruplar da demokratik haklarını kullanacak. Bu normaldir. Ancak demokrasilerde özgürlükler sınırsız değildir.
STÖ'lere çağrı: Başkasının özgürlüğüne tecavüz edildiği anda sorun başlar. İstediğiniz yerde miting yapamazsınız. Böyle bir hakkınız yok. Sivil toplum örgütleri (STÖ) hükümete yardımcı olmalı.
Önce itibar: Türkiye'nin itibarına gölge düşürecek adımlar atmak kimseye bir şey kazandırmaz. 30 yıllık 'Go home' zihniyetini aşmak lazım. Biz de zaman zaman bu işlerin içinde olduk, ama netice alamadık. Dünya artık büyük bir köy. Herkes birbirine muhtaç.
Muhalefet kutsallığı: Siyasetçinin halkın gözündeki güvenilirliği önceki döneme göre yüzde 50 arttı. Muhalefetin kendi haklarını kullanma kutsallığına zemin hazırlıyoruz. Her düşünce saygıdeğerdir, yeter ki karşılıklı olsun.
Cezaevi istemeyin: Hareketlilik gelsin diye bizden ilçelerine cezaevi açmamızı isteyenler var. Böyle bir mantık olmaz. Hapishane değil, okul açtırmak için yarış.
Bol azarlı toplantı
Erdoğan, dünkü grup toplantısındaki konuşmasından sonra, Alman Sosyal Demokrat Parti Dış İlişkiler sözcüsü Dr. Freiedbert Pflüger ile görüştü. Daha sonra yeniden grup toplantısına katılan Erdoğan salonu boş görünce,
"Bu ne rezillik" diye tepki gösterdi. Erdoğan toplantının bu bölümünde de şu mesajları verdi:
Bildiricilere: Bağımsız değiliz. Biz AKP markasıyla TBMM'ye girdik. 'Deklarasyon yayımlayan arkadaşlar var. Bir gazetede '10 efsane' diye yazıyor. Ne efsanesi?
Gül'ün görüşmesi: Dışişleri Bakanımız, DEP'lilerle bilgimiz dahilinde görüşmüştür. Ben de Diyarbakır Belediye Başkanı ile görüştüm. Şimdi gelse yine kabul ederim. Bazı arkadaşlar vatanperver, bazıları vatan haini değil.
Maaşı hak etmeyenler: 366 milletvekili olan bir grubun Genel Kurul'da karar yeter sayısı bulamaması üzüntü verici. Meclis'e gelmeyen milletvekilleri, milletin parasıyla aldıkları maaşı hak etmiyor.