Erdoğan Gül'ü madalya ile uğurlayacak

Erdoğan Gül'ü madalya ile uğurlayacak
Erdoğan Gül'ü madalya ile uğurlayacak
Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı makamını bugün Abdullah Gül'den devralacak. Erdoğan Gül'e Devlet Şeref Madalyası tevcih ederek askeri törenle uğurlayacak.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , bugün Meclis'te edeceği yeminin ardından Çankaya Köşkü'ne çıkarak görevi, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den devralacak. Erdoğan, devir teslim töreninde Gül'e, Devlet Şeref Madalyası tevcih edecek ve ardından askeri törenle uğurlayacak.

Milliyet'ten Aydın Hasan'ın haberine göre Erdoğan, Meclis Başkanı Cemil çiçek'ten Cumhurbaşkanı seçildiğine ilişkin mazbatayı aldıktan sonra Meclis Genel Kurulu'nda yemin edecek. Erdoğan'ın yemin etmesinin ardından saat 14.10 sıralarında Ankara ve ordu merkezlerinde 101 pare top atışı yapılacak. Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesi Türkiye genelindeki ordu merkezlerinde top atışları ile ilan edilecek.

GÜL'E ŞEREF MADALYASI
Saat 17.20'de de Çankaya Köşkü'nde devir teslim töreni yapılacak. Gül'ün veda konuşmasının ardından Erdoğan da kısa bir konuşma yapacak. Erdoğan, Gül'e Cumhurbaşkanlığı Forsu ile Devlet Şeref Madalyası takdim edecek.

ALLAHAISMARLADIK ASKER!
Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Gül ile Hayrünnisa Gül'ü askeri törenle uğurlayacak. Uğurlamada Gül, Erdoğan'ın sağında yer alacak. Gül, tören kıtasını "Allahaısmarladık asker" diye selamladıktan sonra Köşk'ten ayrılacak. Erdoğan, Gül'ü uğurladıktan sonra Köşk'te verilen resepsiyona geçecek ve burada tebrikleri kabul edecek.

DEVLET ŞEREF MADALYASI NEDİR?
Devlet Şeref Madalyası; Türkiye Cumhuriyeti'nin bekası, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğü, toplumun huzuru, birlik ve beraberliği için yurt içinde veya yurt dışında üstün feragat, fedakarlık, başarı ve yararlılık gösteren Türk ve yabancı uyruklu kişilere veriliyor. En üst seviyede yer alan bu madalya Bakanlar Kurulu'nun teklifi ve Cumhurbaşkanı'nın tevcihi ile veriliyor. Yani Gül'e Devlet Şeref Madalyası verilmesi Bakanlar Kurulu'nda kararlaştırıldı. Daha önce Ecevit hükümetinin aldığı karar ile 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e Devlet Şeref Madalyası tevcih etmişti.