Erdoğan: Gül'ün ziyareti Ermenilere koz verdi

Erdoğan: Gül'ün ziyareti Ermenilere koz verdi
Erdoğan: Gül'ün ziyareti Ermenilere koz verdi
Tarihçilerle yediği akşam yemeğinde 1915 olaylarını değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı döneminde yaptığı Erivan ziyaretini eleştirdi.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı  Tayyip Erdoğan , 3’üncü Cumhurbaşkanlığı Sofrası’nda tarihçileri ağırladı. Yemekte tarihçilerle 1915 olaylarını enine boyuna değerlendiren Erdoğan, tüm konuklara tek tek söz verdi, notlar aldı.
Erdoğan, tarihçilere, “Soykırım iddialarıyla ilgili başka neler yapabiliriz” sorusunu yöneltti. Derin Tarih Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Armağan, Erdoğan’ın Ermenistan’da maç izlemeye giden 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ilişkin serzenişte bulunduğunu söyledi.

Armağan, yemekle ilgili şunları kaydetti:

ARŞİVLERİ AÇMAYA HAZIRIZ

“Sayın Erdoğan, gerek Putin’in açıklamasına yönelik gerek diğer parlamentoların yaklaşımlarına karşı net şekilde Türkiye ’nin tavrını ortaya koyması gerektiğini ifade etti. Ayrıca tarihçilerin bu konuda yapacağı çalışmaların önünü açacağını, Genelkurmay’ın askeri arşivlerini açmaya hazır olduklarını da bildirdi. Türkiye’nin bu konuda sakınacak, çekinecek bir durumunun olmadığını dile getirdi. Bir önceki Gül dönemine ilişkin eleştiri ve serzeniş yakaladım. Sayın Gül’ün Erivan’a gidip maç seyretmesi gibi yaklaşımların ‘ortamı yumuşatmayı amaçlarken karşı tarafın eline koz verdiğini ve bizim üzerimize gelmeyi sağladığına’ vurgu yaptı. Bursa’da yapılan maçtan sonra bir sonuç çıkmadığını ifade etti; ‘Ortalığı yumuşatmaya çalışarak işin içinden çıkamayız’ dedi. Erdoğan, Rusya Federasyonu’nun Moskova’da 9 Mayıs Zafer Bayramı’nın 70. yıldönümü vesilesiyle düzenleyeceği törene katılmayacağını, Türkiye’nin törende büyükelçi veya maslahatgüzar düzeyinde temsil edileceğini konuklara ifade etti.”

Kürtler neden 1915'i konuşuyor?

Oral Çalışlar yazdı. "Tuzla'daki yıkım da, Ermenilerle "mukatele" midir?"

Türkiye, Lüksemburg Büyükelçisi'ni Ankara'ya çağırdı


Sofranın konukları arasında Osmanlı tarihi konusunda uluslararası üne sahip  Prof. Dr. Heath Lowry de dikkat çekti. Yemeğe şu isimler katıldı: “Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Devlet Arşivleri Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Budak, Polis Akademisi’nden Prof. Dr. Ali Birinci, Sakarya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Arif Bilgin, Sabancı Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cemil Koçak, Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Sabancı Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hakan Erdem, Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hakan Kırımlı, Sakarya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Haluk Selvi, Bahçeşehir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Heath Lowry, Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erol Özvar, Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Öz, 29 Mayıs Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tufan Bozpınar, Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, TOBB ETÜ’den Prof. Dr. Yusuf Sarınay, Şehir Üniversitesi’nden Dr. Mehmet Genç, tarihçi Murat Bardakçı, Derin Tarih Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Armağan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın.”


  http://www.radikal.com.tr/135201413520144

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  YANGIN YOKSA BU NE DUMANDIR? - Ali Karatay

  Gül ile çelişkileri iyice keskinleşmemiş olsa, tam da seçimin arifesinde asla böyle bir açıklama yapmazdı. Neredeyse on yıl geçmiş üzerinden, o ziyaretin bugün için anlamı ne ki? O cephede bir şeyler oluyor sanki.

  aklanmak - user383887

  En iyi yaptığı iş SUÇU BAŞKALARININ ÜSTÜNE ATARAK kendini aklamak. Halbuki 13 yıldır Erdoğan'dan habersiz ve izinsiz hiç bir şey yapılmadı, yapılamıyor.

  Kozu şimdimi verdi? - user828088

  Gül'ün ziyareti koz verdi vermedi önemli değil. Neden şimdi söyleniyor? Seçimler öncesi konu değiştirme çabaları gibi görünüyor. Yoksa akp yönetiminin son zamanlarda çok yaptığı birbirini kötüleme veya gerçek inandıklarını söyleme kampanyasımı?

  Erdem-Koçak - user1082102

  Diğerleri neyse ne de, Hakan Erdem ve Cemil Koçak orada ne dediler, ne tartıştılar (mı) acaba, gerçekten çok merak ediyorum. Yoksa ?konu mankeni? olarak mı arz-ı endam ettiler sarayda? Yedikleri içtikleri kendilerinin olsun, hele bir anlatsınlar bakalım, sarayın 100. yıl ziyafetinde nasıl bir rol oynamışlar? Suspus oturup cumhurbaşkanını mı dinlemişler, mırın kırın mı etmişler, ?hakk-ı âliniz var efendimiz hazretleri? mi demişler, yoksa ne?