Erdoğan: 'Hac organizasyonunda sıkıntı var' yaklaşımı yanlış

Erdoğan: 'Hac organizasyonunda sıkıntı var' yaklaşımı yanlış
Erdoğan: 'Hac organizasyonunda sıkıntı var' yaklaşımı yanlış
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaşanan hac faciasının ardından Suudi Arabistan'ın organizasyonuna tepki gösterenleri eleştirerek, "Bunları söyleyenlerin sırtında yumurta küfesi yok" dedi.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , dün yaşanan hac faciasının ardından Suudi Arabistan'ın organizasyonuna tepki gösterenleri eleştirerek, "Bunları söyleyenlerin sırtında yumurta küfesi yok" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni (İBB) ziyareti sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mina'da 753 hacı adayının can verdiği facianın ardından eleştiri oklarının yöneldiği Suudi Arabistan yönetiminin organizasyonlarda başarılı olduğunu söyleyerek, "Yönetim boşluğu gibi, Hac organizasyonunda sıkıntı olduğu gibi yaklaşımları doğru bulmuyorum. Suudi Arabistan yönetimine yönelik bu tür saldırgan davranışları doğru bulmuyorum" dedi.

Erdoğan'ın hac faciasıyla ilgili sözlerinden satır başları şöyle:

"Son aldığım rakama göre 753 hacı orada mevta oldu. Bildiğiniz gibi, nihai bir durum olarak söylemiyorum ama, 14 tane de Türk hacı olduğu rivayet ediliyor.

Çok değişik açıklamalar yapılıyor. 'Bu organizasyonu birlikte yapsınlar' gibi. Şunu çok iyi görmek lazım. Suudi yönetiminin hac organizasyonuyla ilgili plan yaptıklarını biliyorum. Ulaşımla ilgili ne gibi çalışmalar yaptıklarını da çok iyi biliyorum. Hacı adaylarının taleplerini karşılayamadıkları için üzüldüklerini de çok iyi biliyorum.

Oradaki inşaat çalışmalarının azaltılması gerekiyordu. Buna da olumsuz yaklaşımlar oldu. Kimisi yönetim dedi, kimisi organizasyonda sıkıntılar var dedi. Ben bu yaklaşımları doğru bulmuyorum. Bunları söyleyenlerin hiçbirinin üzerinde küfe yok. Dünyanın her yerindeki organizasyonlarda da böyle şeyler oluyor. Bunlara bakarken bardağın dolu tarafından bakmakta fayda var.

Bu konuda Suudi Arabistan’ı doğrudan suçlamayı doğru bulmuyorum. Her ülkenin tabi ki buna benzer bazı eksikleri olabiliyor. Kalkıp da illa Suudi Arabistan'a burada bir fatura, suçlusu buymuş gibi böyle bir yaklaşımı doğrusu ben doğru bulmuyorum. Tam aksine Suudi Arabistan, şu ana kadar katıldığım hac farizasında, umrede orada yapılan organizasyon çalışmalarını, hassasiyeti de yakından bilen bir insanım. Dolayısıyla burada kalkıp da bu organizasyon yanlıştı, şöyleydi, böyleydi deme yerinde değilim.

Ben inanıyorum ki inşaat olayından sonra nasıl kararlı çalışmalarla kararı aldıysa bununla ilgili de kararlar alacaktır. Bu şeytan taşlama, biliyorsunuz daralan bir boğaz gibi, arkadaşlarım da bana gösterdi. Orada bir panikleme oldu tabi. Kolay değil 4 milyonu aşkın hacı aynı anda Mekke’ye gidiyor.

Böyle bir şeyi gönlümüz asla kabul etmez. Rabbimiz tekrarından korusun diyoruz. Tedbirler olacaktır ama burada Suudi Arabistan’a saldırgan tavırları doğru bulmuyorum."

'ESEDLİ GEÇİŞ OLABİLİR' SÖZLERİNE AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün söylediği ve "Suriye'de Esed'li bir geçiş dönemi olabilir" şeklinde yorumlanan sözlerinin hatırlatılması üzerine ise şunları söyledi:

"Suriye’ye yönelik yaklaşımım Başbakanlık dönemimden bu yana aynıdır. Geçiş süreci dediğim olay odur. Dedim ki Esed ile asla Suriye’nin kurtuluşu mümkün değildir. Zaten Esed ile olan bir birleşime de muhalif kesimler evet demiyor. Esed’in zerre kadar Suriye sevgisi varsa, bu işi bırakması gerekiyor.

Suriye ile kimse unutmasın 911 km sınırımız var şu anda bu bölgedeki terör örgütlerinin tehdidi altıdayız. Biz de bir yere kadar bekleriz.

Böyle bir süreç içerisinde ne yapmamız gerektiğini, ne yapacağımızı birileriyle görüşmemiz gerekiyor. ABD ile görüşüyoruz, Rusya ile görüşüyoruz. Katar ile görüşüyoruz. Suudi Arabistan ile, İran ile defalarca görüştük. Avrupa Birliği ile görüşüyoruz. Ama bu görüşmelerde, Katar ve Suudi Arabistan dışında destek veren olmadı."

 

 


  http://www.radikal.com.tr/144004014400404

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ayni teyp - ozimuko

  Yahu arkadasim... Bu Hac felaketleri bir kkere degil, iki kere degil uc kere degil... 1990 - Mekke?de yaya tünelinde çıkan izdihamda, bin 462 hacı ezilerek öldü. Aralarında Türk hacı adayları da bulunuyordu. 1994 - Şeytan taşlama sırasında meydana gelen izdihamda 270 hacı öldü. 1998 - Şeytan taşlama sırasındaki izdihamda 119 hacı öldü. 2001 - Yine şeytan taşlama sırasındaki izdihamda 35 kişi öldü. 2003 - Şeytan taşlama sırasında 14 hacı ezilerek öldü 2004 - Şeytan taşlama yine faciayla sonuçlandı, 244 hacı yaşamını yitirdi, yüzlerce hacı yaralandı. 2006 - Kurban Bayramı'nın üçüncü günü, Mina'da şeytan taşlama alanında meydana gelen izdihamda 345 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı. Ondan sonra yok yumurta kufesiymis, yok bardagin dolu tarafiymis. Dunyanin her tarafinda organizasyonlarda boyle seyler oluyormusmus. Ben dunyanin hicbir yerindeki organizasyonda herhangibir bomba patlamadan, infial cikmadan, kaza olmadan 750 kisinin birbirini ezerek oldugunu bilmiyorum. Boyle sacmalik olabilir mi? Laf etmeyeceksen, elestirmeyeceksen sus bari konusma yahu...

  - user386208

  Cumhurbaşkanı hala 14 türk rivayet ediliyor diyor. Diyanet işleri kaç kişi gitti kaçı sağ hala bilmiyor mu? 1 milyar daha ödenek versek tam sayıyı öğrenebilir mi?

  - user386208

  Doğal olarak madencilerin, çocukların, askerlerin, hacıların ölmesi hükümetlerin suçu olamaz. Kader diye bişey var dinsiz misiniz yoksa siz?

  FITRAT - adeniza

  Üçyüz madenci öldüğünde bu işin fıtratında var diyen birinin bu konuda farklı bir tutum sergilemesi beklenemzdi.