Erdoğan: Hadlerini bildiririz

Erdoğan: Hadlerini bildiririz
Erdoğan: Hadlerini bildiririz
Başbakan Erdoğan 'Hürkuş'un ilk uçuşu için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin büyüklüğünü test etmeye çalışanlara hadlerini bildirmekten çekinmeyiz" dedi.

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Türkiye'nin her türlü terör örgütüne, illegal yapılanmaya, çeteye karşı amansız mücadele vermekte olduğunu belirterek, “Halkı nezdinde meşruiyetini yitirmiş çete devletlerine, halkına devlet terörü uygulayanlara ve Türkiye'nin büyüklüğünü test etmeye kalkanlara da hadlerini bildirmekten asla kaçınmayız” dedi.

Başbakan Erdoğan, TAI TUSAŞ Havacılık ve Uzay Günü dolayısıyla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Tesisleri'nde, “Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı” HÜRKUŞ'un hangardan çıkarılış törenine katıldı.

Erdoğan, buradaki konuşmasında, savunma kavramının altını özellikle çizmek istediğini belirterek, “Biz Türkiye olarak, Türk milleti olarak saldırı niyetinde değiliz. Biz, barışı korumak, istiklalimizi korumak, Türkiye'ye, birlik ve bütünlüğümüze yönelik her tehdidi bertaraf etmek için, yani savunma için yatırım yapıyoruz” dedi.

Türkiye'nin hiçbir ülkenin topraklarında asla ve asla gözü olmadığını vurgulayan Erdoğan, Türkiye'nin hiçbir ülkeye hasmane tutum sergilemediğini, hiçbir ülkenin güvenliğini asla ve asla tehdit etmediğini kaydetti.

Türkiye'nin başta komşuları olmak üzere dünyanın her ülkesinin kendisinden emin olacağı bir devlet olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

“Ancak bize yönelik hasmane tutumlara, bize yönelik saldırılara, tehditlere karşı da var olan gücümüzle aynı zamanda tarihimizden aldığımız güç ve ilhamla en sert şekilde karşılık verir, gerekeni yapmakta asla tereddüt etmeyiz. Biz her türlü terör örgütüne, illegal yapılanmaya, çeteye karşı amansız mücadele vermekten vermekte olan bir devletiz. Halkı nezdinde meşruiyetini yitirmiş çete devletlerine, halkına devlet terörü uygulayanlara ve Türkiye'nin büyüklüğünü test etmeye kalkanlara da hadlerini bildirmekten asla kaçınmayız.”

“BÜYÜK DEVLETLERİN DÜŞMANLARI OLUR”
Büyük devletlerin, büyüyen ve etkili bir güç haline gelen devletlerin hasımları, kıskananları, çekemeyenleri olacağını söyleyen Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Uçağımıza, gemimize, askerimize, polisimize zaman zaman bayrağımıza yönelik alçakça saldırıları, dış politikada bir zaaf olarak görenler büyük devlet vizyonundan yoksun olanlardır. Büyüdükçe, geliştikçe, ilerledikçe belli çevreler Türkiye üzerine senaryolar üretecektir ve üretiyor. Allah'ın izniyle biz bunların hepsini aşacağız, hepsini bertaraf edeceğiz. Milletçe hep birlikte Cumhuriyetimizin 100. yılı 2023 hedeflerine kararlılıkla ilerleyecek ve dünyanın en güçlü 10 ülkesinden biri olduğumuzu ortaya koyacağız.”
Başbakan Erdoğan, bugün uçuşa başlayacak HÜRKUŞ uçağının, barışa, dayanışmaya yönelik uçmasını, huzur ve istikrara hizmet etmesini, bir barış güvercini olarak hayırlara vesile olmasını diledi.

Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bundan 101 yıl önce, iki Osmanlı subayının uçuş eğitimi almalarıyla başlayan havacılık tarihimizde bugün gerçekten büyük bir dönüm noktasını hep birlikte, gururla idrak ediyoruz. Osmanlı Tayyare Bölüğü başlangıçta sadece iki ithal uçaktan müteşekkildi, bugün ise en modern hava araçlarıyla hem de artık kendi imal ettiğimiz hava araçlarıyla bölgemizin ve tüm dünyanın en güçlü hava kuvvetlerinden birine sahip olma yolundayız. Türkiye'nin hava kuvvetlerinde, savunma sanayinde bu seviyelere ulaşmasında katkısı olan herkese buradan şükranlarımı sunuyorum.

İlk hava subaylarımız olan Yüzbaşı Fesa Bey ve Mülazım-ı Evvel Yusuf Kenan Bey'i rahmetle yad ediyorum. 1914 yılında Taberiye Gölü yakınlarında uçakları düşen, Şam'da Selaahhatin Eyyubi'nin türbesi yanı başında kabirleri bulunan ilk hava şehitlerimiz Yüzbaşı Fethi Bey ve Üsteğmen Sadık Bey'e aynı şekilde Allah'tan rahmet niyaz ediyorum. Geçtiğimiz hafta uluslararası sularda alçakça bir saldırı sonucu kaybolan pilotlarımız Yüzbaşı Gökhan Ertan ve Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'un da milletçe umut dolu bekleyişimizi mutlu bir şekilde neticelendirmelerini diliyor, ailelerine sabırlar temenni ediyorum.”

“VECİHİ HÜRKUŞ VE NURİ DEMİRAĞ, CUMHURİYET TARİHİMİZİN SON DERECE ÖNEMLİ ŞAHSİYETLERİDİR”

Türk havacılık ve savunma sanayinin gelişmesinde Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ isimlerinin çok önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Bu iki isim, Cumhuriyet tarihimizin son derece önemli şahsiyetleridir. Maalesef özellikle yeni nesiller bu isimleri tanımıyorlar. Bu isimlerin hayat hikayelerini, bu iki abide şahsiyetin verdikleri büyük mücadeleyi yeterince bilmiyorlar” diye konuştu.

Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ'ın tüm olumsuzluklara, engellemelere, kısıtlamalara rağmen çok büyük bir heyecanla, eksilmez bir umutla Türkiye'de havacılık sektörünün gelişmesi için örnek bir mücadele yürüttüklerini anlatan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Büyük sıkıntılara maruz kaldılar, dönemlerinde başarıları yeterince takdir edilmedi, ödüllendirilmesi gereken çabaları teşvik yerine hep engellenmeye çalışıldı. Zor şartlarda yaşamış olmalarına rağmen bugün ulaştığımız havacılık ve savunma sanayine isimlerini silinmeyecek şekilde yazdırdılar. Onların hayat hikayeleri film oldu, kitap oldu, ama bunların yeterli olmadığını ifade etmek istiyorum. Başta aileleri olmak üzere ilgili herkese bu iki ismin kitap, film, belgesel yoluyla genç nesillere tanıtılması için çok yoğun şekilde gayret etmelerini rica ediyorum. Vecihi Bey'in, Nuri Bey'in izinden giden nesillerimiz şu anda bu tesislerde gördüğüm nesiller olarak onları tanımlıyorum. Onlar oldukça, onları örnek alan, onların mücadelesini sürdüren nesillerimiz oldukça biz bugünden de çok daha ileri seviyeleri yakalayabiliriz. Bu anlamlı günde kendilerini tekrar rahmetle yad ediyor, milletçe şükranlarımı ifade ediyorum.”

“2005 YILINDA BİZ TUSAŞ'I ADETA YENİDEN CANLANDIRDIK, AYAĞA KALDIRDIK”
Başbakan Erdoğan, TUSAŞ'ın 40 yıl önce “kendi uçağını kendin yap” kampanyası çerçevesinde kurulduğunu anımsatarak, 1980'li yıllara kadar TUSAŞ'ın beklenen atılımı yapamadığını, 1980'lerde yabancı uçakların lisanslı üretimine başlandığını, 2000'li yıllarda da montaj projelerinin tamamlanmasıyla TUSAŞ'ın neredeyse kapanma noktasına geldiğini belirtti.

“2005 yılında biz TUSAŞ'ı adeta yeniden canlandırdık, ayağa kaldırdık” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

“TAI'deki yabancı hisseleri satın aldık, bu milli havacılık şirketimizi yeniden yapılandırdık, milli teknolojiye dayalı havacılık projelerini ardı ardına başlattık. Buraya gelmeden önce ANKA insansız hava araçlarımızın uçuşlarını ve termal kamera görüntü aktarmasını izledik. Hamd ettim, şükrettim, 'bugünü gördük' dedim. Artık kendi insansız hava aracımız var. TUSAŞ'ta ürettiğimiz ilk ATAK helikopteri başarılı manevralarıyla göğsümüzü kabarttı, onu seyrettik ve bu yıl itibarıyla önümüzdeki yıl artık savaş helikopterlerimizi kendimiz, bu gördüğünüz tesislerden üretmek suretiyle, temin edeceğiz. Uzaya fırlatılmak üzere son çalışmaları devam eden Göktürk gözlem uydumuz da burada hazırlanıyor, onunla da gurur ve memnuniyet duyduk.

1911 yılında iki ithal uçakla başlayan havacılık tarihimizde bugün artık kendi uçağını, kendi helikopterini, uydusunu imal eden bir seviyeye ulaşmış durumdayız. Şu anda ANKA uçağımızla bu alanda dünyadaki 3 ülkeden biri Türkiye'dir, ATAK helikopterleriyle, gözlem uydusu Göktürk ile aynı şekilde dünyada bu imalatı başarabilen birkaç ülkeden biri Türkiye'dir. Zırhlı araçlar ve savaş gemileri imalatıyla Türkiye, küresel ölçekte savunma sanayinde öne çıkan bir ülke konumuna gelmiştir. Bugünden itibaren artık havacılık alanında da Türkiye dünyanın önemli bir ülkesi olarak öne çıkıyor.”

“SAVUNMA VE HAVACILIĞIN KALBİ: ANKARA”
Başbakan Erdoğan, TUSAŞ'ın bu yıl dünyanın ilk 100 savunma şirketinden biri konumuna geldiğini, ASELSAN'ın son 3 yıldır kademe kademe yükselerek ilk 100 şirket arasındaki yerini muhafaza ettiğini vurgulayarak, “Türkiye, her geçen gün dünyada savunma sanayinde söz sahibi, iddia sahibi, güç sahibi bir ülke konumuna yükseliyor. Tüm teknisyenlerimizi, mühendislerimizi, bilim adamlarımızı, savunma sanayimizin şirketlerimizin tüm yönetici ve mensuplarını Türkiye'yi bu konuma yükselttikleri için tebrik ediyorum. İnşallah hükümet olarak savunma sanayimizdeki vizyonumuzu kararlıkla sürdürecek, savunma sanayimizi desteklemeye devam edeceğiz. Bu alanda hepimizi gururlandıran yeni başarılara hep birlikte şahit olacağız” diye konuştu.

Ankara için “savunma ve havacılığın kalbi” olma hedefini geçen yıl belirlediklerini anımsatan Başbakan Erdoğan, Ankara'nın Kazan ilçesinde, TUSAŞ'ın çevresinde ihtisas organize sanayi bölgesinin hızla yapılandığını, çıkarılan yeni teşvik uygulamasıyla da savunma ve stratejik yatırımları en güçlü şekilde destekleyerek, havacılık ve savunma sanayinde daha büyük yatırımları göreceklerine olan inancını dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, “Milli savaş uçağı, özgün helikopter, gözlem ve haberleşme uydularıyla yolcu uçağı projeleri de artık bu bölgede başlatılacak. Umuyorum ki Türkiye, bu alanlarda da kendisini ispat edecektir” dedi.

HÜRKUŞ uçağının yüksek akrobasi yeteneklerine sahip, gerektiğinde silahlandırma dahil çok maksatlı kullanım alanı olan bir araç olduğunu anlatan Erdoğan, “Türk Silahlı Kuvvetleri, dünyanın en eski, en tecrübeli ve en güçlü ordularından biri. Şu anda hükümet olarak savunma sanayine yaptığımız büyük yatırımlarla elde ettiğimiz başarılar, dünyada artık savunma sanayinde de güçlü bir konuma yükseldiğimizin ifadesidir. Dünyanın en güçlü ordularından birini biz, artık kendi yerli imalatımızla, kendi teknisyenlerimizle, kendi mühendislerimizle ve onların ortaya koyduğu eserlerle inşallah teçhiz ediyoruz” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, TUSAŞ'ın yaş ortalamasının 30'un altında olduğunun kendisine söylendiğini de ifade ederek, “İşte burası çok önemi. Gelecek demek ki Türkiye'nindir. Bu noktada önümüz açık” dedi.

Törende, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Ulaştırma, Denizcilik ve
Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel
de katıldı."


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , “Türkiye artık kendi özgün tasarımıyla uçağını üretmenin şu anda mutluluğu içerisinde. Bu uçağımızla birlikte ilk adımı atmış oluyoruz” dedi.

Başbakan Erdoğan, yaptığı konuşmanın ardından, hangardan çıkarılan “Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı” HÜRKUŞ'un başına geldi. Burada pilot montu giyen Erdoğan, uçağa binerek poz verdi. Erdoğan, kokpitte uçakla ilgili olarak, “gayet güzel, gayet modern” dedi.

Daha sonra kokpitten inen Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile birlikte basın mensuplarına poz verdi.

Erdoğan, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, HÜRKUŞ ile ilgili görüşlerinin sorulması üzerine, şunları söyledi:

“Türkiye artık kendi özgün tasarımıyla uçağını üretmenin şu anda mutluluğu içerisinde. Bu uçağımızla birlikte ilk adımı atmış oluyoruz. Bunun yanında insansız hava aracı ANKA'yı yine bugün hep birlikte izledik, gördük. Hemen şurada da gördüğünüz gibi ATAK helikopterimiz var. ATAK helikopterimiz de şu anda seri üretime başlamış durumda. Böylece artık Türkiye savunma sanayinde çok çok önemli projelerini hayata geçiriyor.”

“BUGÜN BİZİM İÇİN ÇOK ÇOK ANLAMLI BİR GÜN OLDU”
Türkiye'nin kara ve denizde gerçekleştirdiği atılımlara da dikkati çeken Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bunun yanında daha önce denizde bir çok üretimini yapmaya başlamıştı, denizaltıya, firkateynlere varıncaya kadar, karada yine zırhlı taşıyıcılara varıncaya kadar. Bunlar yapılmıştı. Makine Kimya'nın ürünleri aynı şekilde devam ediyor, tanklar, bunlar üretimlere devam ediyor. Bugün bizim için çok çok anlamlı bir gün oldu. Tabii Göktürk uydusu ayrıca çok önemli, hayati bir proje. Bu da çok kısa bir zaman içerisinde uyduya fırlatılacak, onun da hazırlıkları yapılıyor. Bunlar Türkiye'nin nerelerden nereye geldiğini göstermesi bakımından önem arz ediyor.”

Projede emeği geçen tüm mühendis, teknisyen ve işçilere teşekkür eden Başbakan Erdoğan, “Ankara'yı savunma sanayimizin merkezi haline getireceğimizi söylemiştik. Şu gördüğünüz tesisler, şu yatırımlar işte bunun en güzel ispatıdır, en açık, net şu andaki ispatıdır. Bundan dolayı da ayrıca mutluyum. Burası daha da büyüyerek devam edecek” diye konuştu.

“TEVAFUK OLDU”
Başbakan Erdoğan, HÜRKUŞ'un hangardan çıkarılması töreninin Türk jetinin düşürülmesinin ardından zamanlamasının dikkat çekici olduğunun hatırlatılması üzerine,
“Diğeriyle böyle bir tevafuk oldu diyebilirim. Yani bugünkü tören son iki, üç gün içerisinde ayarlanmış bir tören değil. Bu aylar öncesinden planladığımız bir törendi ve bugün bu törenimizi gerçekleştirmiş olduk” şeklinde konuştu.

Erdoğan, törende duygulanıp duygulanmadığına ilişkin soruya, “Aynen kendinize de sormanız gereken bir soru. Ben inanıyorum ki en az sizin kadar ben de duygulandım” yanıtını verdi.

Başbakan Erdoğan, daha sonra ATAK helikopterini de inceledi.

Öte yandan, Başbakan Erdoğan, tören öncesinde de HÜRKUŞ'u yakından inceledi ve yetkililerden uçak hakkında bilgi aldı. Erdoğan, uçağın yapımında emeği geçenlerin imzaladığı panoya da imzasını attı.(aa)