Erdoğan: Halk '% 65 karşınızda' diyenlere cevap verdi

Başbakan Erdoğan, 3 Kasım'dan sonra "Yüzde 65 karşınızda" diyenlere, halkın en iyi cevabı verdiğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 3 Kasım genel seçimlerinden sonra "Yüzde 65 karşınızda" diyenlere, halkın en iyi cevabı verdiğini söyledi.
Dünkü yerel seçimlerde 3 Kasım seçimlerindeki oylarını artırarak amaçlarına ulaştıklarını belirten Erdoğan, BBC Türkçe Bölümü'nde yayınlanan söyleşisinde yerel seçimlerin sonuçlarını değerlendirdi. Erdoğan, baştan beri 3 Kasım seçimlerinin üzerinde her sonucun kendileri için başarı demek olacağını söylediğini anımsatarak, buna da ulaştıklarını belirtti.

HALK CEVAP VERDİ

28 Mart seçimlerinin, AKP'nin girdiği ilk belediye seçimleri olduğuna, seçimlerde partisinin büyükşehir ve il belediyeleri başta olmak üzere, 50'nin üzerinde belediyeyi kazandığına işaret eden Erdoğan, bu rakamın siyasete nasıl yansıyacağınının sorulması üzerine, "Bu bir belediye seçimi. Genel siyasete yansıyan yanı yok" dedi
Buna karşın Erdoğan AKP'nin TBMM'de temsil gücünün yüzde 65 olduğunu, genel seçimde yüzde 34.4 aldıkları zaman "Yüzde 65 karşınızda" diyenlere, halkın şimdi cevap verdiğini söyledi.
Artan oy oranının AKP yönetimi açısından neleri değiştireceği sorulması üzerine Erdoğan, seçimlerin soncunun bir güvenin, bir istikrarın sağlanmasının ifadesi olduğunu belirttti. Erdoğan, "Halkımız gösterdiği bu teveccühle bunu ifade etmiştir: Biz size güveniyoruz. Biz istikrardan yanayız biz şeffaflık istiyoruz, biz belirginlik istiyoruz" dedi.

ÇANKAYA BELEDİYESİNE MESAJ

AKP'nin çok istemesine karşın alamadığı Ankara'nın Çankaya, İstanbul'ın Kadıköy ilçesi ile İzmir gibi bölgelerdeki partisinin performansı değerlendiren Erdoğan, "Çankaya'da önceki iki dönemde Büyükşehir ile çatışan belediyeler oldu... Temenni ederiz ki seçilen arkadaşımız bundan önce iki dönem izlenen yolu izlemez" diye konuştu.

'MEYDANLARDA KIBRIS'I KONUŞMADIK'

AKP'nin seçim kampanyasını da değerlendiren Erdoğan, şunları kaydetti:
"Biz meydanlarda Kıbrıs'ı konuşmadık, Irak'ı konuşmadık. Ama muhalefet meydanlarda hep bunları konuştu. Halkımız da cevabı verdi: Yerel seçime giriyoruz, bunları konuşmayın, asıl konuşulması gerekeni konuşun."

'KIBRIS KONUSUNDA SIKINTIMIZ YOK'

Erdoğan, seçimlerin Kıbrıs müzakerelerindeki pozisyonunu nasıl etkileyeceğine ilişkin sorulara, "Bu Türkiye'nin içindeki bir olay değil, dışardaki bir olaydır. Dışarıda bu sizi daha rahatlatabilir. Ama bizim zaten içeride bu konuda herhangi bir sıkıntımız yok" karşılığını verdi.
Brüksel'de geçen hafta yapılan AB zirvesi sırasında Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ile ilk kez görüştüklerini belirten Erdoğan, "Her ikimiz de bu konuda iyi niyetli olduğumuzu ortaya koyduk" dedi.