Erdoğan: HDP'nin baraj altında kalması risk değil, 80 vekil çıkardı da ne oldu

Erdoğan: HDP'nin baraj altında kalması risk değil, 80 vekil çıkardı da ne oldu
Erdoğan: HDP'nin baraj altında kalması risk değil, 80 vekil çıkardı da ne oldu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Kasım'daki seçimlerde HDP'nin baraj altında kalmasının risk olmadığını söyledi, "Demokrasilerde sandıktan çıkan neticeye razı olunur. Kaldı ki bahsettiğiniz parti 80 vekil çıkardı da ne oldu" dedi.

RADİKAL - Rusya dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, "HDP’nin 1 Kasım’da baraja takılması söz konusu olursa, bu ülkemiz açısından bir risk midir?" sorusuna verdiği yanıtta "Tabii ki risk değildir. Demokrasilerde sandıktan çıkan neticeye razı olunur. Kaldı ki bahsettiğiniz parti 80 vekil çıkardı da ne oldu? Her tarafı yakıp yıkmadılar mı? Hangi parti olursa olsun, barajın altında kalan parti neticeyi kabullenmek durumundadır" ifadelerini kullandı. 

Erdoğan, '550 yerli ve milli vekil' ifadesine gelen tepkilere de yanıt verdi. Bir gazetecinin, "Sizin, '550 yerli ve milli vekil' biçimindeki ifadenizden rahatsız olan kesimler oldu. Bir gazete , Ak Parti ’deki Kürt kökenli vekillerin fotoğraflarını basarak, bu durumun yerli ve milli tanımıyla örtüşmediğini savundu" şeklindeki sözleri üzerine Erdoğan şunları söyledi:

'YERLİ VE MİLLİ'

"Bu, akıl tutulmasıdır. Benim o tanımımda asla ayrımcılık söz konusu değil. ‘Yerli ve milli’den kastım, bu memleketin dertleriyle dertlenen insanlardır. Etnik köken, yerli ve milli olmaya mâni değildir. Başbakanlığım döneminde Doğu’ya ve Güneydoğu’ya ne denli yatırım yapıldığını vatandaşlarım gayet iyi biliyor. Şimdi oralardaki bazı belediyelerse, hizmet yerine; güvenlik güçlerini engellemek için iş makineleriyle asfaltı yarmak, hendek kazmakla meşgul. ‘Yerli ve milli’ tanımından rahatsız olanlar, bundan ayrımcılık çıkarmaya kalkışanlar, milli kimdir gayrimilli kimdir farkında bile değiller. O tür başlıklar atanların kendileri yerli değil."

Erdoğan, "Siz, milli ve yerli ifadesinin etnisiteyle bir ilgisi olmadığını mı söylüyorsunuz?" sorusu üzerine sözlerine şöyle devam etti:

"Elbette ilgisi yok. Uzun zamandır dört başlığı hep işledim: Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Tek millet, toplumdaki tüm etnik unsurları kapsıyor. Tek bayrak diyoruz. Çünkü bizim tek bir milli bayrağımız var. Tek vatan diyoruz. 780 bin kilometrekarelik vatan toprakları üzerinde operasyon yapılmasına müsaade etmeyiz. Tek devlet diyoruz. Paralel devlet yapılanmalarına izin veremeyiz. Paralel devlet sadece malum yapı ile alakalı değil. Sözüm ona ‘öz yönetim’ diyerek paralel yapılar oluşturma teşebbüslerine de müsaade etmeyiz."

'TERÖRİSTLERİN ANLADIKLARI DİL NEYSE...'

Erdoğan, " Türkiye ’nin terör örgütüne operasyonları karşısında bazı Batılı yetkililerin 'orantılı güç' çağrısı yapmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna da şu yanıtı verdi:

"Terörle mücadelede gereken neyse yapılır. Teröristlerin anladıkları dil neyse o şekilde mukabele edeceksiniz. Bu işin orantısı olmaz. Kandil’e operasyonlar niye yapılıyor? Ülkemizin, vatandaşımızın güvenliğine yönelik terör tehdidini ortadan kaldırmak için. Bazı yerlerde sokağa çıkma yasağı ilanı da oralardaki vatandaşımızın güvenliği için yapılıyor. Amaç teröristleri ayıklamak."

'ESEDLİ Mİ ESEDSİZ Mİ?'

Erdoğan'a Suriye'deki iç savaşla ilgili olarak ABD, Rusya ve Türkiye'nin üçlü çalışma yapacak olmasıyla ilgili sorular da yöneltildi. "Söz konusu 3 ülke bir araya geldiklerinde toplantının içeriği ne olacak?" sorusu üzerine Erdoğan, "Suriye’de konu genelde bir noktada kilitleniyor: Esed’li mi, Esed’siz bir Suriye mi? Kimileri Esed ile devam edilmesinden yana. Biz de diyoruz ki normalleşme için önce bir geçiş süreci olmalı. Sonrasında Suriye’de Esed’li bir yönetim düşünülemez. Çünkü Suriye’de muhalefetteki herkesin ortak kanaati şu: Esed ile bir şey yapılamaz. DAİŞ, Esed’ten kopuk gibi gözükse de esasen kopuk değil. DAİŞ’in en büyük destekçisi Şam rejimidir" yanıtını verdi. 

Erdoğan, "Rusya PYD'ye nasıl bakıyor?" sorusunu da "ABD gibi bakmıyorlar. Ruslar tamamen DAİŞ'e odaklanmış durumda. Ama PYD noktasında ABD'nin bulunduğu yerde değiller. Biz, DAİŞ, PKK , PYD dahil tüm terör örgütlerine karşı mücadele halindeyiz. Bize göre PYD, PKK ile ilintili" şeklinde yanıtladı.

(Hürriyet - Yeni Şafak - Milliyet)