Erdoğan: Her an savaşacak gibi hazır olmalısın

Erdoğan: Her an savaşacak gibi hazır olmalısın
Erdoğan: Her an savaşacak gibi hazır olmalısın
Ataköy İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nin açılış töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan meclisten geçen tezkere ile ilgili 'Sen her an gerekirse savaş edecek gibi hazır olmak zorundasın' sözlerini kullandı


İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Ataköy İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nin olmaması halinde, yüzlerce, binlerce ton katı atığın Marmara Denizi'ne akacağını ve bütün İstanbul'u, bütün bölgeyi tehdit eden bir çevre sorununa yol açacağını söyledi.

Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ataköy İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, tesisin ve Ataköy Çevre Koruma Projesi'nin, Türkiye'ye ve İstanbul'a hayırlı olmasını diledi.

Tesisin, Türkiye'nin en büyük enerji ve katı yakıt üretebilen ileri biyolojik atık su arıtma tesisi olduğunu bildiren Erdoğan, etap etap hizmete giren bu tesisin, 2009'dan itibaren start aldığını, bugün tesisin resmi açılışının yapıldığını kaydetti.

Erdoğan, “Türkiye'yi böyle ayağa kaldırdık, böyle ayağa kaldıracağız ve durmak yol yola devam diyeceğiz” dedi.

Tesisin tam kapasiteyle çalıştığında günde, 600 bin metreküp atık su arıtarak, 2,5 milyon nüfusa hizmet vereceğini belirten Erdoğan, “Biz bu tesisi aslında, 1995'te Büyükşehir Belediye Başkanlığım dönemimizde yapmak istemiştik. Fakat dönemin hükümeti, buna müsaade etmedi. Yer tahsisi yapmayarak bize engel oldu. Hükümete geldiğimizde, hemen kolları sıvadık ve bu tesisi İstanbul'a kazandırdık” diye konuştu.

Erdoğan, Bakırköy, Bahçelievler ve Bağcılar'ın tamamının, Başakşehir, Küçükçekmece ve Sultangazi ilçelerinin bir bölümünün atık suyunun burada arıtıldığını, buradan çıkan çamurun kurutulup, yakıt olarak kullanılarak enerji üretildiğini, tesisin çalışması sırasında ihtiyaç duyulan enerjinin önemli bir bölümünün yine tesisten karşılandığını anlattı.
Arıtılan suyun ziyan edilmediğini, Ayamama Deresi'ne verilerek, buraya yeniden hayat kazandırdıklarını ifade eden Erdoğan, burada arıtılan suyu parklarda, bahçelerde, sanayide kullanılarak en verimli şekilde değerlendirildiğini vurguladı.


‘ÇEVRECİLİK NEDİR ÖĞRENMEK İSTİYORSAN…’

Başbakan Erdoğan, bir kavanoza konulmuş çamurlu suyu göstererek, “Ayamama Deresi'nde normalde akan su buydu. Medya zumlar mısın ne yaparsan yap, bunu ana muhalefetin görmesi lazım. Çünkü kim çevreci, kim çevreci değil bunu görmemiz lazım.

Şurada da gördüğünüz atık su arıtma tesislerinin kahir ekseriyeti, bizim iktidarımıza aittir, yerel yönetimlere. Çünkü belediyecilik bizim işimiz” dedi.


Diğer kavanozdaki temiz suyu da göstererek, “Suyun geldiği hal bu” diyen Erdoğan, “Bu da, ultra filtrasyondan geçen. Bunlar, kullanımda park bahçelerin sulanmasında rahatlıkla şu anda kullandığımız su. Sayın Kılıçdaroğlu , 'Bak bu suyu artık İstanbul'da kullanıyoruz. Çevrecilik nedir diye öğrenmek istiyorsan İSKİ'nin rahle-i tedrisinden geçmen lazım. Tablo bu” diye konuştu.

Erdoğan, çamurların da enerji temininde özellikle termik santrallerde kullanıldığını dile getirerek, “Şayet bu tesis olmasaydı, yüzlerce, binlerce ton katı atık Marmara Denizi'ne akacak ve bütün İstanbul'u, bütün bölgeyi tehdit eden bir çevre sorununa yol açacaktı” dedi.


‘DEVLET HER AN SAVAŞACAK GİBİ HAZIR OLMALI’

Erdoğan, TBMM'de alınan son tezkere kararını değerlendirdi ve "Sen her an gerekirse savaş edecek gibi hazır olmak zorundasın. Sen buna hazır değilsen zaten devlet değilsin" dedi. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

Bir zulme uğrarsan da gereğini yapacaksın. Buna seyirci kalamayız. Biz önce sabrettik. Ama yedinci mermi yola düştü. Ağır bir nota verdik. Bu son olay olunca. Her şey bitti. O gece geç saate kadar atılması gereken adımlar atıldı ve gereği yerine getirildi.
‘KILIÇDAROĞLU’NUN KEYFİNİ Mİ BEKLEYECEĞİZ’
Biz orada kalkıp da Sayın Kılıçdaroğlu'nun keyfini bekleyeceğiz... Her şeyde istismar var. Samimiyet yok. Biz o kardeşlerimizle ölürüz, o kardeşelerimizle bu milletin hayat verme mücadelesini sürdürürüz. (aa)