Erdoğan: Her ilde yüzde 40'ı aştım

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin oy oranını yüksek gösteren anketler için, "Gittiğim bütün illerde, şu ana kadar 40'ı aşmış durumdayım" dedi.
Haber: ERGUN AKSOY / Arşivi

YALOVA/BURSA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin oy oranını yüksek gösteren anketler için, "Gittiğim bütün illerde, şu ana kadar 40'ı aşmış durumdayım" dedi.
Erdoğan dün, partisince düzenlenen mitinglerden önce gazetecilerin üç büyük şehirde yapılan anket sonuçlarına ilişkin sorularını yanıtladı. Anket sonuçlarına 'temkinli' yaklaşan Erdoğan şöyle konuştu:
"Bu iller Türkiye'nin adeta özeti. Fakat kesin (Türkiye'nin ortalamasını ortaya koyar) diye bir değerlendirme yapamam. Anketler yüzde yüz neticeyi belirlemez, ancak bir veri olarak bulunur. Halkımızın AKP'ye karşı büyük bir teveccühü var. Gittiğim bütün illerde, şu ana kadar 40'ı aşmış durumdayım. 3 Kasım'la mukayese edilmeyecek bir ilgi görüyoruz. Merkezi siyasette verilen görevin, yerel siyasette de verilmesi istikametinde bir yönelimi ortaya koyuyor. "
Erdoğan dünkü mitinglerinin ilk durağı Yalova'da coşkulu bir kalabalığa seslendi. Erdoğan partisinin oylarını oldukça yüksek gösteren anketlere de değinirken yandaşlarını uyardı ve şöyle konuştu: "Biz iktidar sarhoşluğu içinde değiliz. Televizyonlarda, gazetelerde yüzde 50-59 gösteren anketler var. 'AKP aldı başını gidiyor' anketleri var. Bunlar bizi rehavete kaptırmamalı. Sakın rehavete kapılmayın. Biz şımarmıyoruz. Siz de şımarmayın. Adam adama markaj yapacak, kapı kapı dolaşacaksınız. Tatlı dille anlatacaksınız. Bazıları meydanlarda bize kemer altından vuruyorlar, ailelerle uğraşıyorlar. Biz bunlara girmeyiz. Biz zihniyeti anlatırız."
Başbakan Erdoğan Bursa'da da şöyle konuştu: "Ak Parti'ye yüzde 58-59 oy çıkacak' deniliyor. 'Altından nasıl kalkacak' diyorlar. Demokraside böyle bir yaklaşımı ortaya koymak yakışmaz. Halk teveccüh gösteriyorsa bunu niye kıskanıyorsun? "