Erdoğan: Her turisti paketlememiz gerekir

Erdoğan: Her turisti paketlememiz gerekir
Erdoğan: Her turisti paketlememiz gerekir
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, IŞİD'le mücadelede Türkiye'nin yeterince işbirliği yapmadığı iddiaları üzerine, "Bize isimlerin ve listelerin gönderilmesi gerekir. Aksi takdirde bizim gelen her turisti paketleyip göndermemiz gerekir" dedi. Gazetecilerin sorularını yanıtlarken dili sürçen Erdoğan "DAİŞ'i terör örgütü olarak tanıyan bir örgütüz" ve "Kara savaşlarının 100. Yılını kutlayacağız" ifadelerini kullandı.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Slovenyalı mevkidaşı Borut Pahor’la ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, teröristlerin Türkiye ’ye girmesine engel olunması için diğer ülkelerin işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak, “Bize isimlerin ve listelerin gönderilmesi gerekir. Aksi takdirde bizim gelen her turisti paketleyip göndermemiz gerekir” dedi.

Slovenya’nın Başkenti Ljubljana’daki toplantıda özetle şu görüşler dile getirildi:

PAHOR:
Türkiye ile Slovenya ortaklık ilişkilerini daha ileriye götürmek istiyor. Slovenya samimiyetle ve güçlü biçimde Türkiye’nin AB’ye üyeliğini desteklemektedir. Bu gelişme ile ilgili süreç oldukça uzun sürdü. Daha uzun bir yol var gibi görünüyor ama Slovenya özel bir statü ile yola devam etmenin çözüm olabileceğini öneri olarak düşündü. AB ile entegrasyonu hızlandıracak işbirliklerinin yapılması etkili olacaktır. Tabii AB’de böyle özel statüler söz konusu değil şu anda. Sayın Erdoğan ile Balkanlarla olan ilişkileri ele aldık. İki ülke olarak ç özüm üretmek adına işbirliğimizin öneminin altını çizdik. 

ERDOĞAN
AB sürecinde yanımızda olan bir Slovenya ve NATO’da biz kendilerini desteğimizi verdik. 1992’de Slovenya’nın bağımsızlığını tanıdık ve 1993’de büyükelçiliğimizi açtı. Ekonomik olarak 1 milyar doların üstünde bir ticaret hacmine sahibiz ve arttıracağız. Üçüncü ülkelerde örneğin Karadağ’da hidroelektrik santral kurma konusunda verilecek destekle bu adımı atmak istiyoruz.
- Bu konuda enerji bakanlarımız iletişim halindeler. Müteahhitlik, otomotiv , tekstilde aynı şekilde bu adımları atmamız mümkün. Önemli bir adım da sürücü belgeleri ile yaşanacak. Haftanın her günü birer sefer gelen uçak seferlerinin ona çıkması adına adımlar attık. Kaynaşmamız turizm ile daha ciddi bir konuma yükselecektir.

Sayın meslektaşımı da ilk fırsatta Türkiye’ye bekliyorum. İlk davetim 23- 24 Nisan. Kendileri tercih yapacaklar ve kara savaşlarını 100. Yılını kutlayacağız. Şu ana kadar 30’u aşkın devlet adamı gelecekler. Oradan dünyaya barış mesajını birlikte verelim istiyorum.

Soru: İki ülke arasındaki işbirliği genel anlamla Türkiye’nin güvenlik sorunlarıyla ilgili nasıl bir katkı yapabilir? IŞİD elemanların geçişi konusunda özellikle?
Erdoğan: Terör lokal bir konu değildir. Uluslararası bir konudur. Şu anda bizim ülkemize giriş yasağı koyduğumuz 12 bin 500 kişilik liste söz konusu. Yakalayıp ülkesine gönderdiğimiz sayı ise 1250 civarındadır. Bize isimlerin ve listelerin gönderilmesi gerekir. Aksi takdirde bizim gelen her turisti paketleyip göndermemiz gerekir. DAİŞ ile işbirliğinin söylenmesi Türkiye’ye saygısızlık. DAİŞ’i terör örgütü olarak tanıyan bir örgütüz. (Dili sürçerek ‘örgüt’ diyor). IŞİD demek İslam’a saygısızlıktır. O yüzden de DAİŞ diyoruz.

Erdoğan’ın Yemen’le ilgili bir soruya verdiği yanıt:
Yemen’in toprak bütünlüğünü bütün Yemenlilerin savunması gerektiğini ifade eden açıklamalarımız oldu. Suudi Arabistan’ın başlattığı operasyona destek verebileceğimizi söyledik ve aynı noktadayız.