Erdoğan: Her Urfalı bir yabancı dili ana dili gibi kullanacak

Erdoğan: Her Urfalı bir yabancı dili ana dili gibi kullanacak
Erdoğan: Her Urfalı bir yabancı dili ana dili gibi kullanacak
Viranşehir'de halka seslenen Başbakan Erdoğan, eğitimdeki atılımları anlatırken 'İnşallah her biriniz yabancı dili ana diliniz gibi konuşacaksınız. En az bir tane, bunu başaracaksınız' dedi.

ŞANLIURFA - Viranşehir'de toplu açılış törenine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , ilçenin yerel yönetimini eleştirerek “Şimdi ben şu Viranşehir'in haline bakıyorum. Yahu niçin bu şehir “viran” buna bakıyorum. Artık bu şehri viran olmaktan çıkaralım diyorum. Allah aşkına 3 dönüm burada yerel yönetimi kazanacaksın, şu hale bak. Benim vatandaşım insanca yaşama hakkına sahip değil mi? Çamur içinde yaşamaya mahkum mu? Her taraf niçin pırıl pırıl olmasın? Burası şehrin merkezi. Şu hale bak. Buna siz layık mısınız? Biz nasıl İstanbul 'u virane halde alıp da modern bir şehir haline getirdiysek, inşallah Viranşehir'i de modern bir şehir haline getiririz.” dedi.

Türkiye 'nin dört bir köşesini daha bayındır hale getirmek için var güçleriyle çalıştıklarını ve çalışacaklarını ifade eden Erdoğan, Türkiye'yi kalkındırma, büyütme, geliştirme hedefi doğrultusunda 81 vilayetle bütün ilçe, mahalle, hatta köylere yatırım ve hizmet götürdüklerini vurguladı.

“HER BİRİNİZ YABANCI DİLİ ANA DİLİNİZ GİBİ KONUŞACAKSINIZ”

“Herkes inandığı gibi inancını yaşasın' dediklerini hatırlatan Erdoğan, kapatılan imam hatip okullarının orta kısımlarının açıldığını, katsayı uygulamasının kaldırıldığını belirtti.
Tüm imam hatiplilerin ve meslek lisesi mezunlarının istedikleri üniversiteye gitme hakkını kazandığını dile getiren Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

“Çünkü biz özgürlüklerin partisiyiz. Biz özgürlüklerin iktidarıyız. Bunu başardık. 4-4-4, 444, bu kod numaramız. Zorunlu eğitim öğretim 12 yıl. İstiyoruz ki bizim yavrularımız çok iyi yetişsinler. İnşallah her biriniz yabancı dili ana diliniz gibi konuşacaksınız. En az bir tane, bunu başaracaksınız. Onun için daha çok çalışacağız, daha çok gayret edeceğiz. Şu anda üniversitelerde Arapça bölümü var, Osmanlıca, Kürtçe var. Aynı şekilde seçmeli olarak orta ve lisede de var. On öğrenci olsun, gel Kürtçe dersini, Arapça dersini al. Şu anda imam hatiplerde zaten Kur'an, siyer-i Nebi, hadis, fıkıh bunlar var. Ancak düz liselerde de istenirse seçmeli olarak Kur'an-ı Kerim var ve siyer-i Nebi var. Nereden nereye. Siz istediniz biz yaptık. İnşallah 2023 yılına kadar aynı şekilde sizlerin desteğiyle kararlı bir şekilde yolumuza devam edeceğiz. Türkiye hedeflerine hep birlikte ulaşacağız. Şu gösterdiğiniz ilgi, alaka, coşku Viranşehir'i viran olmaktan kurtaracaktır buna ben eminim. Onun için sizden destek istiyoruz, bu destekle Viranşehir modern şehir olsun. Bunu başaralım.”

“SİZDEN BİR RİCAM VAR”

Viranşehir'de TOKİ'nin toplu konut yapacağını dile getiren Erdoğan, sulamada ara kanalların yapımına da başlanacağını söyledi. Erdoğan, ilçede yapılacak çalışmalara, yatırımlara ilişkin de bilgi verdi.

Başbakan Erdoğan, “kardeşlerim” diyerek hitap ettiği alandakilere, “Benim yalnız sizden bir ricam var, herhalde elektriği kaçak kullanmayacağız değil mi? Çünkü siz haramı helali çok iyi bilirsiniz. Ben inanıyorum ki Viranşehirli kardeşimin gırtlağından haram geçmez. Evet, inşallah geçmeyecek” diye konuştu.

Yapılan eserlere katkısı olanları kutlayan Erdoğan, “Bir olalım, beraber olalım, iri olalım, diri olalım” dedi. (aa)