Erdoğan: Herkes gücü neye yetiyorsa çocuğuna onu giydirsin

Erdoğan: Herkes gücü neye yetiyorsa çocuğuna onu giydirsin
Erdoğan: Herkes gücü neye yetiyorsa çocuğuna onu giydirsin
İspanya'da konuşan Başbakan Erdoğan, okullarda kılık kıyafet zorunluluğunun kaldırılmasıyla ilgili 'Hayırlı olsun. Herkes gücü neye yetiyorsa onu alsın, onu evladına giydirsin' dedi.

MADRİD - Başbakan Erdoğan ile İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, baş başa görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, okullardaki kılık kıyafet serbestisine ilişkin kararı değerlendirdi.

Erdoğan konuyla ilgili bir soru üzerine şunları söyledi:

Siyasette bir gerçek vardır. Attığınız her adımın beğenenleri olur beğenmeyenleri olur yüzde yüz herkes beğenecek diye bir kural yok. Bir sıkıntı olduğu için bu adım atılıyor. Bugüne kadar böyle bir şey yok demek yanlıştır. Ülkemizde tek tip giyim tarzı hep eleştiri konusu olmuştur.
Bırakalım herkes nasıl arzu ediyorsa, gücü neye yetiyorsa onu alsın, onu evladına giydirsin. Bu şekilde bu tür adımlar atılsın. Bunlar hepsi bir talebin neticesinde atılan adımlardır

Uygulama 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren başlayacak. Yapılan bu iş kamuoyu araştırmalarına dayalı olarak attığımız bir adımdır. Şimdiden bütün yavrularımıza hayırlı olsun diyorum.”

İspanya'nın AB sürecinde her zaman Türkiye 'nin yanında olduğunu ancak AB’nin hiçbir ülkeye reva görmediği tavrı Türkiye’ye sergilediğini belirtti.

Erdoğan AB konusundaki eleştirilerine şöyle devam etti:

“Son olarak da İspanya'nın dönem başkanlığından bu yana yaşadığımız süreci değerlendirme fırsatımız oldu. Zira, Türkiye bildiğiniz gibi 50 yıldır Avrupa Birliği kapısındadır. Hiçbir ülkeye reva görülmeyen yaklaşım tarzı, Avrupa Birliği'nde siyasi nedenlerle Türkiye'ye reva görülmüştür. 63'ten bu yana geldiğimiz nokta sadece 35 fasıl içerisinde 14 faslın açılmasıdır. Kaldı ki bizler, son birkaç yıla kadar, aslında fasıllar sadece açılır ancak kapanmaz diye bir şeyle yeni karşılaştık. Bunlar siyasi nedenlerle... Zira, daha önceleri fasıllar açılır, daha sonra kapatılırdı. Ama bir de baktık ki yeni çıktı, fasıl sadece açılır ama kapanmaz. 'İşimize geldiği zaman kapatırız' diye bir yaklaşım tarzı ortaya çıktı. Bunları tabii anlamakta zorlanıyoruz. Fakat biz sabırla yolumuza devam ediyoruz, bu arada da tabii dersimize çalışıyoruz.” (aa)