Erdoğan: Hesabını verecekler

Erdoğan: Hesabını verecekler
Erdoğan: Hesabını verecekler

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan CHP, MHP ve BDP yi Kandil Dağı ndan sufle alıp meydanlarda nutuk atmakla suçladı. FOTOĞRAF: KAYHAN ÖZER / AA

Başbakan dün Kayseri'de yaptığı konuşmada hükümetin PKK'yla pazarlık yaptığını öne süren muhalefete ateş püskürdü: Bu şerefsizliği yapanlar hesabını verecek

KAYSERİ -  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , hükümetin PKK ve Öcalan ile ‘görüşme masası’na oturduğu yönündeki iddialar nedeniyle tüm muhalif partilere çok sert tepki göstererek ‘şerefsiz’likle suçladı. Erdoğan,  “Bizim dört kez bunlarla (terör örgütü) bir araya oturduğumuzu söyleme şerefsizliğini yapanlar bu alçakça iftirada bulunanlar, hesabını her  yerde vereceklerdir” dedi. Başbakan, CHP , MHP ve BDP’yi ‘terör örgütü’nün hoparlörlüğünü yapmakla da suçladı. 
Erdoğan, partisi tarafından dün Kayseri’de düzenelenen mitingde konuştu. Kendisini dinlemeye gelen vatandaşlara “Hayır cephesinde kimler bir arada?” diye soran Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: 
“CHP, MHP, BDP, Türkiye Komünist Partisi, İşçi Partisi, Yarsav hepsi bir arada. Bu cephede başka destek kıtası olarak kimler var? Kandil Dağı var. Bu oylamaya katılmayacağız diyen kimler? Hayır cephesi, bunlar sizinle işbirliği halinde. Bizim dört kez bunlarla (terör örgütü) bir araya oturduğumuzu söyleme şerefsizliğini yapanlar bu alçakça iftirada bulunanlar, bunun hesabını her yerde vereceklerdir. AK Parti hükümeti olarak bugüne kadar terör örgütüyle hiçbir zaman masaya oturmadık hiç bir zaman da oturmayacağız.”

‘Terbiyem müsaade etmez’
Erdoğan kürsüden Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’ye şöyle seslendi:
“AK Parti’nin siyasetini terör örgütleri asla belirleyemez. AK Parti’nin rotasını asla ve asla çeteler belirleyemez, çizemez. AK Parti’nin rotasını millet çizmiştir millet. Bu iftirayı atanlara söylüyorum, ey Kılıçdaroğlu, ey Bahçeli bizim masaya oturduğumuzu söylüyorsanız, bu iddianızı ispatla siz mükellefsiniz siz. Hukukta bir kaide var, iddia sahibi iddiasını ispatla mükelleftir. Eğer bu iddianızı ispatlamazsanız müfterisiniz, daha ileri bir ifade kullanmıyorum, çünkü terbiyem buna müsaade etmez.”
Vatandaşlara “Ne demek istediğimi anlıyorsunuz” diyen Erdoğan, “Sizlerden uyanık olmanızı özellikle rica ediyorum. Bu ülke üzerinde  oynanan kirli oyunlara karşı uyanık olmanızı rica ediyorum” dedi.

Kandil konuşuyor, onlar yayıyor
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP, MHP ve BDP’yi terör örgütlerinin hoparlörlüğünü yapmakla da suçladı:
“Terör örgütü ve uzantıları silahla yapamadıklarını fitne ile yapma peşindeler. Meclis’te milletin iradesinin gereğini yerine getirip oy kullanmaya elleri varmayanlar, şimdi teröristin fitnesine dört elle sarılmak suretiyle terör örgütü Kandil’den ses veriyor, sufle veriyor, bunlar meydanlarda CHP, MHP, BDP toplantı salonlarında aynı doğrultuda nutuk atıyorlar. Terör örgütü Kandil’den konuşuyor, CHP, MHP, BDP Ankara’da onun hoparlörü oluyor.”     
CHP’den dürüst olmasını isteyen Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na da yüklendi:
“Şimdi, sayın Kılıçdaroğlu gittiği her yerde bol keseden atıyor, ama dürüstçe atışlar değil. Bir  diyor ki ‘Ben Horasan’dan geldim’. Ya nereden gelirsen gel ama doğrusunu söyle.  ‘Tunceli Nazımiye’denim’ de. İlla benim de nereden gelip gelmediğimi araştırmanın anlamı yok. Kayıtlarım, her  şeyim ortada.Boyumla posumla da uğraşma. 1.85... Buna da gerek yok.”  (aa)