Erdoğan: Hiç kimse parmağını sallayarak terbiye edemesin diye

Erdoğan: Hiç kimse parmağını sallayarak terbiye edemesin diye
Erdoğan: Hiç kimse parmağını sallayarak terbiye edemesin diye
Esnaf buluşmasında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Hiç kimse parmağını sallayarak terbiye edemesin diye başkanlık sistemi diyoruz" dedi.

RADİKAL – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan esnaf buluşmasında konuşuyor.

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Dilini, gözünü, belini bağlı tut. Bu ilkelere sıkı sıkı bağlı olan esnaf teşkilatı her türlü sıkıntıya karşı zırhlanmış demektir. Ülkesinin, devletinin kârını, zararını kendisinden önce gören esnaflık geleneği bu ülkenin teminatıdır. Devletin de esnafa böyle bakması bu anlayışla yaklaşması gerekir. Yok sayıldığı dönemler maalesef yaşandı. Hiçbir güç sizleri ortadan kaldıramaz. Verdiğiniz teşekkür ilanınızda ki hatırşinaslığınız için şükranlarımı sunuyorum.

BAŞKANLIK SİSTEMİ
Türkiye güçlendikçe yeni ihtiyaçlar ortaya çıkıyor. Dün toplu iğne bile üretemeyen bir Türkiye vardı. Dün 70 cente muhtaç bir Türkiye vardı. Bölgesel ve küresel konumuyla artık bambaşka bir Türkiye var. Artık Türkiye’deki bu idari yapıda elbise Türkiye’ye dar geliyor. Bunu aşmamız lazım. Türkiye’yi eskinin kriterleriyle değerlendirenler gerçeği göremiyorlar. Başkanlık sistemi tartışmasında da yanlış yerde duruyorlar.

‘HİÇ KİMSE PARMAĞINI SALLAYARAK…’
Bir muhalefet partisinin genel başkanı diyor k; Biz Erdoğan’ın siyah dediğine beyaz, beyaz dediğine siyah deriz. Güya büyük bir laf edecek. Bunu yaparken küçüldükçe küçülecek. Yani sen beyaz olduğunu biliyorsun Erdoğan söylediği için kabul etmiyorsun. Sırf biz önerdik diye kendi tarihlerine ters düşmek pahasına başkanlık sistemine karşı çıkıyorlar. Başkanlık sistemi o siyasi partinin yıllarca söylediği sistemdir. Merhum Türkeş'in ifade ettiği sistemdir. Hiç kimse parmağını sallayarak terbiye edemesin diye başkanlık sistemi diyoruz.

Türkiye’ye bakıp da Kuzey Kore’yi görmek millet iradesine saygısızlıktır. Biz bu ülkede bir daha "Milli Şef" olmasın, vesayet odaklarından güç alınmasın diye başkanlık sistemini teklif ediyoruz. Bize diktatör diyenlerin kendi camialarında yaşananlara ne kadar tahammülsüz olduklarını gördük. Hadi tahammül edin, neden edemiyorsunuz?

ÜRDÜNLÜ PİLOTUN İDAM EDİLMESİ
DEAŞ’ın Ürdünlü pilotu yakma eylemini telin ediyorum. Pilota rahmet dilerken, ailesine başsağlığı diliyorum. Böyle bir vahşet olamaz. Bizim dinimizle yakından uzaktan alakası yoktur. Batı’da idam yok ama çıkın bir şeyler söyleyin. Nasıl oluyor da hiçbir suçu olmayan bu insanlar idam ediliyor?

Bana diyorlar ki cumhurbaşkanımız bu konuda biraz daha sakin olun. Nasıl sakin olacağız ya? Ne demiş Mehmet Akif; Ağlarım, ağlatamam; hissederim, söyleyemem; Dili yok kalbimin, ondan ne kadar bizârım.

‘DİYORLAR Kİ DENETİM MEKANİZMALARINI KALDIRIYOR’
Artık manşetlerle, lobilerle yönetilen bir Türkiye yok. Milletin desteğini alarak iktidara gelme hayalleri, umutları yok. Türkiye’yi yönetmek mi istiyorsun gideceksin millete meramını anlatacaksın?

Diyorlar ki; Cumhurbaşkanı denetim mekanizmalarını kaldırıyor. Haşa haşa! Amerika’da çift kamaralı bir sistem var. Bu çok korumalı bir sistem. Biz de çift olmasın tek olsun diyoruz. Bu parlamento neye müsaade ederse başkan onu yapabilir, o kadarını yapabilir. Sen tercihlerinden dolayı gece gündüz millete hakaret et, seçim günü gelince destek iste. Göbeğini kaşıyan adam dediğin millet sana oy verir mi? Oy vermez. Ülkeyi yönetme sorumluluğunu hiç vermez.

‘SÖYLÜYORUM BEN TARAFIM’
Bana saldıranlara hukuk karşısında karşılık vermek, benim nefs-i müdafaa hakkımdır. Aslında bunların şöyle sıkı bir ahilik dersine ihtiyacı var. Ahiliğin şartları neydi? Dilini, gözünü, belini bağlı tutacaksın. Edep yahu. El, dil, bel… Budur.

Bu ilkelere uymayanlar hak ettikleri dersi almışlar ve almaya devam edeceklerdir. Kırşehir’e gitmemi yadırgayanlar var. Meydanlara çıkıyor, konuşuyor deniliyor. Her zaman söylüyorum. Ben tarafım. Ama bu siyasi parti tarafı demek değil, ben milletin tarafıyım.

‘SADECE EVRAK İMZALAYAN BİR CUMHURBAŞKANI OLMAYACAĞIM DEDİM’
Kırşehir’e davet edildim, gittim. Davet edildim gittim. O kadar gitmişim konuşmayacak mıyım? Bursa’ya da gideceğim açılış yapacağım. Neden rahatsız oluyorsunuz? Masada sadece gelen evrakları imzalayan bir cumhurbaşkanı olmayacağım dedim.

Koşan, koşturan bir cumhurbaşkanı olacağım dedim. Bu en doğal hakkım. Yemine ters mi düşüyor? Nasıl bir şey bu? Milletim adına takip etmek benim görevimdir.

‘7 HAZİRAN’DA BENİM DE SİZLER GİBİ BİR OY HAKKIM VAR’
Şunu söylüyorum: 7 Haziran bu ülkede milletimizin Yeni Türkiye için irade ortaya koyma günüdür Bundan neden rahatsız oluyorsunuz? Milletimiz kime yetki verecekse, anayasayı yapacak güçlü versin diyorum. 7 Haziran’da benim de sizler gibi bir oy hakkım var onu kullanacağım. Ben ailemin oylarına da karışamam. Kulübeye girdiğinde nereye oy verir ben bilemem.

Amerika en ileri demokrasi deniliyor değil mi? Amerika ne ile idare ediliyor. Başkanlık sistemiyle… Millet kimi bu noktada layık görüyorsa onu getirecektir. Ekranlara bakıyorum, yazılara bakıyorum. Başbakanla benim arama bir şeyler sokmaya çalışıyorlar. Kusura bakmasınlar biz dertliyiz. Milletimize bedel ödettirecek hiçbir kararın altında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın imzası olmaz.


  http://www.radikal.com.tr/128641512864157

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kim inanir - kocero 21

  bunu söylüyorsunuzda bizde inandik kime oy vereceklerinizi,buna herkes güler ailene bile karisamiyormus kime oy verecekleri

  SAYIŞTAY RAPORLARI LÜTFEN - user413575

  Gizlenen Sayıştay raporlarını görsek de paraların nereye harcandığını bilsek. Bakalım esnafa kaç lira harcanmış mesela örtülüden!?

  sayıştay raporları! - user413575

  gizlenen sayıştay raporları açıklansa da görsek nereye ne kadar harcanmış diye. esnaf baksın bakalım kendisine ne kadar harcanmış mesela. ayrıca neymiş, kendi ailesine bile karışmazmış oy verirken. kendimi münir özkul'un şener şen'e "ziyaaaaaa!" diye seslenişini tekrarlarken buldum niyeyse.

  Yuh! - Training Specialist

  Kendisi dışında "hiç kimseden" bahsediyor yalnız! Sadece kendisi sallar parmağını!!!

  12 Yıllık tecrübelere dayanarak - ALP ER

  Bence sayın cumhurbaşkanı hepimizin kafasını bir tarafa çevirttiriyorsa mutlaka diğer tarafta görmememiz gereken bir şeyler oluyor demektir. hiç şaşmaz.

  amaaaa babacığımmm! - efeg27

  en son seçimde yanlış oy verdim diye bana tokat atmıştın... hem sen başkan olunca sana baba yerine başkan dicez dimi... sahi başkan olunca ne olacaktı, daha çok ihale,daha çok arsa alma şansımız olacak dimi, ben TOKİ yide benim vakfa dahil etmek istiyorum olur dimi? aslında Milli emlak müdürlüğünü de istiyorum ama çok arsası varmış önce değerli olanları tespit edeyim sonra bakarız dimi babacım... aslan babam benim bi tanesin sen...

  Hadi canım sende.... - citizen

  Siz bal gibi AKP tarafısınız bay CB., milletin tarafında olan her gün milleti gerdirecek açıklamalarla gündem yaratmak ya da değiştirmek çabası içinde olmaz...Ayrıca milletin kime oy vermesi konusunda açık-gizli etki konuşmaları yaparken ailenizin oy tercihine karışmıyorum demeniz ne kadar inandırıcı. Kaldı ki ailenizde bir muhalif oy çıkmayacağı da kesin...İnönü'nün tabiriyle" hadi canım sende"