Erdoğan 'HSYK topluca istifa etsin' emri verdi mi?

Erdoğan 'HSYK topluca istifa etsin' emri verdi mi?
Erdoğan 'HSYK topluca istifa etsin' emri verdi mi?
CHP'li Aldan, "Başbakan Erdoğan'ın, Adalet Bakanı Ergin'e 'HSYK'ya git, üyelerin hepsi istifa etsin' dediğini iddia etti.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen Adalet Bakanlığı'nın 2013 yılı bütçesi görüşmelerinde, CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan bir iddia ortaya attı.

Aldan, Ergin'e, ''MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın gözaltına alınması ve tutuklanması girişimi sonrasında, Başbakan size 'HSYK'ya git, üyelerin hepsi istifa etsin' dedi mi? HSYK üyeleri de size istifa etmeyeceklerini söylediler mi?'' sorusunu yöneltti.

Komisyonda, milletvekillerinin soru ve eleştirilerini cevaplandıran Ergin'e, gazeteciler Aldan'ın sorusu hatırlatıldı.

Ergin, Aldan'ın geçmişte yargıçlık yaptığını anımsatarak, CHP'li milletvekilinin bu kadar önemli bir iddiayı altı boş bir şekilde dile getirmesinden üzüntü duyduğunu ifade etti.

İddianın kesinlikle gerçek dışı olduğunu vurgulayan Ergin, ''Ne Adalet Bakanı böyle bir muamelenin muhatabı olur ne de HSYK Adalet Bakanı'nın bu şekildeki bir telkinine muhatap olur. Dolayısıyla tamamen afaki, gerçek dışı, hiçbir unsuruyla ayağı yere basmayan, doğruluk payı olmayan ve en küçük bir delil göstermeden ortaya atılmış bir beyandır. Reddediyorum'' diye konuştu.