Erdoğan, İsrail'e çattı

Erdoğan, İsrail'e çattı
Erdoğan, İsrail'e çattı
Başbakan Erdoğan, İsrail'in Gazze saldırısıyla ilgili olarak Obama ile telefonda görüşeceğini söyledi. Erdoğan, "Seçim arifesindeler ve yönetim böyle bir saldırıyla masum insanları vuruyor" dedi.

İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan , Dolmabahçe Camii'ndeki cuma namazının çıkışında gazetecilere açıklama yaptı. Erdoğan İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarla ilgili olarak, "Adeta işi bitirme noktasına geldiği anda ne oldu bitti anlayamadan Gazze'ye saldırıları olmuştu. Ve o saldırının ardından 2008 seçimleri geliyordu. Bin 500 Gazzeli şehit olmuş 5 bin de yaralı vardı. Şimdi yine seçim arefesindeler. Önümüzdeki ay seçim söz konusu ve bu seçim öncesinde şimdiki malum yönetim böyle bir saldırıyı düzenlemek suretiyle Gazze'deki masum insanları kendilerine göre vurma yoluna gitmiştir. Dünyada malum egemen güçler burada yine faturayı kalkıp Gazze halkına, oradaki direnişçilerin kendilerine kesme gayretine giriyorlar” dedi.
Erdoğan, “Tabii burada biz Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak Gazze'deki kardeşlerimizin yanındayız. Haklı davalarının yanındayız. Benim bu akşam Obama'yla telefon görüşmem olacak. Putin ile randevu talep ediyor arkadaşlar. İsrail bu saldırgan tutumunu devam ettiriyor. Gerek BM Güvenlik Konseyi gerekse dünyadaki egemen güçler takınacakları tavırla bu saldırgan tutumu bıraktırabilir" şeklinde konuştu.
Erdoğan, "Gazze'yi ziyaret etmeyi düşünüyor musunuz?" şeklindeki bir soruya, "Şu anda programımda öyle birşey yok" yanıtını verdi. (Özgür ALTUNCU-Zeki GÜNAL-Yaşar KAÇMAZ/DHA)