Erdoğan: Kandil gibi Suriye'ye de operasyon yapılabilir

Erdoğan: Kandil gibi Suriye'ye de operasyon yapılabilir
Erdoğan: Kandil gibi Suriye'ye de operasyon yapılabilir
Başbakan Erdoğan, AHaber'deki canlı yayında, son günlerde yoğun olarak yaşanan terör olaylarına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

RADİKAL - Başbakan Erdoğan, Hakkari’de 6 asker ve 2 korucunun şehit olmasının ardından yaynladığı başsağlığı mesajında dile getirdiği ‘dış güçler’ konusuna açıklık getirdi.

Erdoğan bu konuda net bir ülke ismi vermezken, büyük oranda medyanın bu olaylar karşısındaki yaklaşımını eleştirdi.

İşte Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

'MEDYA PKK'NIN PROPAGANDASINI YAPIYOR'

Yaptığım açıklamaya yönelik ülke adı vermek bizim için sıkıntılı olabilir. Hangi ülkeler tarafından desteklendiği belli. Komşu ve batı ülkeleri var. Genel bir ifade olarak değerlendirirsek isabetli olur. Bir dağdakilerin bir de siyasi uzantılarının aldığı destekler var. Bir de ciddi manada aldıkları medya desteği var.

Bir kısım iç-dış medya destek vermektedir. PKK’nın en önemli aradığı şey propagandadır ve bu desteği de veren medyadır. Biz bu konuda medya yöneticileriyle görüşmeler yaptık, onlardan destek istememize rağmen, bu desteği alamadık. Tersine onlarla görüşme yaparak bunu gazetecilik başarısı olarak sununlar var. Sonra bunları kitaplarda yazıyorlar. Ama bu ülkede maalesef halkımızın moralini bozdukları gibi örgüte de destek veriyorlar. Tabi bunun değerlendirmesini kendi aramızda yapıyoruz.

Şemdinli konusunda yapılan haberler bizi moral açısından otomatik olarak etkiliyor. Orada polis ve asker iç içe müşterek harekat yürütüyor. Son tabloyu veriyorum: Şu ana kadar Şemdinli’de 23 temmuzdan itibaren 2 şehit verdik. 115 terörist etkisiz hale getirildi. Bir kısım medya PKK’nın twitlerini alarak haber yapıyor ve helikopter düşürdü, şehitler saklanıyor haberleri yapılıyor. Bu komiktir.

Karşı tarafında psikolojik mücadelesine medya alet oluyor. Ben bu kimin medyası diye merak ediyorum. Onların ocağına tezgahına odun taşıyanlar var. Vatandaşımızın artık bunlara karşı gereken tavrı göstermesi lazım.

İstediği kadar birileri bize – CHP ya da BDP- MHP’ye desteği için teşekkür ediyorum. Bizim parlamentoda oturum yapmamız söz konusu değil. Bunları çok yaptık. PKK silahı bırakmadıkça bizim durmamız söz konusu değil.

Gerek sermaye gerekse bir kısım medya eski etkilerini sağlayamadıkları için AKP ’yi nasıl zayıflatırız düşüncesi içine girmişlerdir. Bizim bu konuda taviz vermemiz söz konusu değildir. PKK’nın uzantısı olanlar demokrasiye inanıyorsa, ben onlar arasında en aklıselim olarak Ahmet Türk’ü görüyordum, ama o da dağıtmış durumda. Bunlarda olgunluk molgunluk kalmamış. AKP’ye oy verenleri vatan haini ilan ediyorlar. AKP o bölgede birinci partidir.

Şemdinli de dahil bizim kontrolümüz dışında bir yer tok. Bunlar psikolojik harekatın uzantılarıdır. Meyayı okuyanlar acaba Şemdinli kayıp mı edildi diyor.

'SURİYE'YE OPERASYON YAPMAYACAĞIMIZ NE BELLİ'

Suriye tarafından PKK unsurları ülkemize sızmaktadır. Şu anda Esad’ı en çok destekleyen CHP’dir. PKK’yı en çok destekleyen de Esad’dır. Esad bizden koptuktan sonra nereyle nasıl paslaştığı ortadadır.

Ben Dışişleri Bakanımı Irak’a boşuna göndermedim. Bu iş eğer bir tehdit unsuru olarak devam edecek olursa, aramızda dostluk kalmaz. Eğer dostluk istiyorsanız, bu terör örgütüne burada yaşama şansı vermemeniz lazım.

Bağdat bizi uyardıktan sonra ertesi gün biz yine gidip Kandil’de operasyonumuzu yaptık. PKK tehdidi sürdükçe biz gereken yere gider operasyonumuzu yaparız.

(Eğer Suriye’den de böyle bir tehdit gelirse) Aynı yöntemin Suriye üzerinde uygulanmayacağı ne malum. Birliklerimiz sınırda tatbikat yapıyor. Süleyman Şah bölgesi bizim toprağımızdır. Eğer oraya bir müdahale olursa, bu sadece bize değil, NATO’ya da bir müdahale sayılır ve gereken yapılır.

Kürt sorunu çözeriz diyen CHP liderinin bu konuda verdiği herhangi bir önerisini duyan var mı. Verdiği 10 maddenin 9’u tespit. Biz mücadeleyi sürdürüyoruz. Ve devam edeceğiz.

PKK’nın siyasi uzantısı da ‘tetiklerden parmaklar çekilsin diyor. ‘Zana’nın ziyaretinde aynı şeyi Zan adsa söyledi. Ona bu ifadenin kabul edilemeyeceğini, bunun bir çözüm olmadığını söyledik. Çözüm silahların bırakılmasıdır. Kim bırakacak silahı? PKK bırakacak. Silah TSK’nın asli unsurudur. Eğer bu adım atılamazsa çözüm almamız mümkün değil. Bugün PKK’nın parlamentodaki uzantısı tetikler çekilsin diyor. Hala parlamentoda PKK için terör örgütü diyemiyorlar. Çünkü oradan besleniyor. Benim Kürt kardeşimi de istismar ediyorlar.

Bugün bir PKK var bir de onun uzantıları var. Bugün görünen pek çok belediyede başkanlar belediyeleri yönetmiyor. Tayin edilen kişiler belediyeleri yönetiyor.