Erdoğan: Katsayı belasını kaldıracağız

Başbakan, seçimden sonraki ilk işlerinin, genel liselerle meslek liseleri arasındaki katsayı farkını ortadan kaldırmak olacağını söyledi.

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, genel liseler ile meslek liseleri arasındaki katsayı sorununu ortadan kaldıracaklarını belirterek, "Eğitimde fırsat eşitliği istiyorsak bunu halletmek zorundayız. Seçimden sonra bu iş meclise gelecek ve Meclis'in gündemin geçecek" dedi.
Erdoğan, partisince Kütahya'nın Zafer Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka seslendi. Erdoğan, BDDK'nın 22 bankaya el koyduğunu ve bunların toplam yükünün yaklaşık 80 milyar dolar olduğunu belirterek, "Biz bunlarla neleri hallederiz. Şimdi hedef şu: Yolsuzlukların yasakların, yoksullukların olmadığı bir Türkiye'yi hep beraber kuruyoruz" diye konuştu.
Yerel seçimlerin 28 Mart'ta yapılacağını anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti:
"Karşınızda gökten zembille inen bir başbakan yok. Belediye başkanlığından gelen bir başbakan var. Belediyecilik bizim işimiz. Belediyeciliğin ne olduğunu çok iyi bilirim. Ankara'da tüm belediye başkan adaylarımıza şunu söyledim: Eğer bulunduğun beldenin, ilçenin, ilin su, kanalizasyon sorununu çözemeyeceksen çek git."
Erdoğan, partililerden birisinin "Yol istiyoruz" sözleri üzerine, "Dur daha konuşmamı bitirmedim. Oraya geleceğiz. Kutlu doğum bile 9 ayda oluyor" dedi. Göreve geldiklerinde 1 yıl bir şey istenmemesini söylediğini kaydeden Erdoğan, "3. yılın sonunda cepleriniz bir şey görecek dedim. Bugün de aynı sözümdeyim. Ne aldatan ne de aldanan olacağız" diye konuştu.
Erdoğan, 2004 yılında 3 bin kilometre duble yol yapacaklarını belirterek, duble yolların yanında bir de 'gönül yolları' olduğunu, bu gönül yollarını da kuracaklarını söyledi. 2003 yılında 56 barajın yapımını tamamladıklarını, yaklaşık 1 yıldır elektriğe zam yapmadıklarını ifade eden Erdoğan, dünya petrol fiyatlarındaki oynama nedeniyle akaryakıta küçük bir zam yapmak zorunda kaldıklarını söyledi.
Erdoğan, tarımda yeni destek getirdiklerini, vatandaşlara teşvik ve yatırım kredisi vereceklerini ifade etti.
"28 Mart seçiminde belediyeleri ak ellere teslim edeceğiz" diyen Erdoğan, Kütahya'da konut açığı olmadığını ancak insanca yaşanabilecek modern ve çağdaş konutlara gereksinim nedeniyle bu konutları yapacaklarını söyledi.
Erdoğan, Kütahya'nın bir tarih ve kültür şehri olduğunu da vurgulayarak, beton yığınları arasında kalan güzel eserleri ortaya çıkaracaklarını, böylece bölgeye turist gelmesini sağlayacaklarını kaydetti.

EĞİTİMDE KATSAYI SORUNU

Kütahya'daki uzman hekim sayısının 79'dan 98'e çıkarıldığını belirten Erdoğan, Türkiye çapında artık ayakta tedavi gören SSK'lı hastaların ilaçlarını kuyruklardan kurtularak dışardan alabilme imkanı getireceklerini anlattı. "Dünyanın gelişmiş ülkeleri neyi uyguluyorsa biz de onu yapacağız" diyen Erdoğan, aile hekimliği oluşturacaklarını dile getirdi. Erdoğan, şöyle konuştu:
"Eğitimde de sıkıntılarımız var. Bu sıkıntı nedir? Önce katsayısı belasını ortadan kaldıracağız. Yasama ve yürütme organı olarak, kuvvetler ayrılığı prensibinden hareketle bu konudaki görevimizi yapacağız. Düz liselerle meslek liseleri arasında ayrım var. Bir test yapıyorsunuz. Bu imtihana meslek lisesi mezunu da giriyor, düz lise mezunu da giriyor. O zaman bu imtihanı niye yapıyorsun? Bu imtihanda birisinin ayağına 30 kilo taş bağlayıp, diğerine bir şey bağlamadan koşun diyorsunuz. Böyle adalet olur mu? Biz de diyoruz ki meslek liseli ve düz liseli aynı hakka sahip. Eğitimde fırsat eşitliği istiyorsak bunu halletmek zorundayız. Burada, şuralarda bir şeyler düşünerek ön kesmeye kimsenin hakkı yok. Ülkede bir gerilime fırsat vermeyelim diye şu ana kadar bu işi izledik.
Fakat açık söylüyorum, seçimden sonra bu iş meclise gelecek ve meclisin gündeminden geçecek. Bu konuda sözü olan varsa adımını buna göre atsın. Biz bir siyasi iktidarız. Karar mercii de TBMM'dir."