Erdoğan: Kıbrıs her an gündeme gelebilir

Başbakan Erdoğan, Kıbrıs'ta çözüm girişiminin önümüzdeki hafta ve aylarda her an gündeme gelebileceğeni söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB müzakere sürecinin en önemli unsuru olan Kıbrıs'ta çözüm girişiminin önümüzdeki hafta ve aylarda her an gündeme gelebileceğeni söyledi.
Erdoğan, Suriye gezisine başlarken Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye'nin öteden beri Kıbrıs'ta barışı arayan, bunu teşvik eden, garantör ülke olarak barışın sağlanması yolunda çaba gösteren bir ülke olduğunu vurguladı. Annan Planı ile ilgili dördüncü müzakereleri de Türkiye'nin başlattığının altını çizen Erdoğan, "Şu anda da temennimiz odur ki Kıbrıs'ı bir barış adası haline getirmek için bizler yine elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz. Bunun sürekli olarak hazırlığı içerisindeyiz. Önümüzdeki haftalar aylar her an gündeme bunu getirebilir" dedi.

İSLAM DÜNYASINDA AB HEYECANI

Erdoğan, Türkiye'nin AB'den müzakere tarihi almasının ardından Ortadoğu ve İslam dünyası ile ilişkilerinin nasıl olacağının sorulması üzerine de, "Şu anda gerek Ortadoğu gerek İslam dünyasındaki ülkelerin bir kısmından aldığımız telefonlara bakılırsa, heyecan orayı da sarmış durumda. Hepsi bundan dolayı tebriklerini bildiriyorlar, takdirlerini bildiriyorlar. Zaten İslam dünyasının medyasından da takip ettiğinizde bunu görmeniz mümkün" diye konuştu.