Erdoğan: Kıbrıs konusunda uyum içindeyiz

Başbakan Erdoğan, Kıbrıs konusundaki görüş ayrılığı iddialarının 'müzakere sürecine zarar verdiğini ve pazarlık gücünü azalttığını' söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, askeri makamlar başta olmak üzere Kıbrıs konusunda ortak tutum belirleme çalışmalarının ileri bir aşamaya geldiğini belirtirken, Kıbrıs konusunda görüş ayrılığı bulunduğuna ilişkin haberlerin, 'müzakere sürecine zarar verdiğini ve pazarlık gücünü azalttığını' söyledi.
Erdoğan, AKP Grup toplantısındaki konuşmasında, hükümet olarak milli bir dava olan Kıbrıs konusunda Türkiye'nin ve Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarının her zaman takipçisi olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini belirtti. BM Genel Sekreteri Annan'ın iyiniyet misyonuna olan desteklerinin sürdüğünü ve adanın gerçekleri temelinde bir çözüme müzakere yoluyla hızla ulaşılması konusunda gayret gösterdiklerini kaydeden Erdoğan, "Konunun öneminin gerektirdiği duyarlılıkla, başta askeri makamlarımız olmak üzere ilgili kurumlarımız arasında yakın istişare ve değerlendirmeler yapılmaktadır. Ortak bir tutumun belirlenmesine yönelik bu çalışmalar ileri bir aşamaya gelmiş bulunmaktadır" diye konuştu.
Erdoğan, Kıbrıs konusunda muhalefet ve bazı çevrelerin yaptıkları değerlendirmelerin müzakereleri yürütecek temsilcilere olumsuz zemin hazırladığını söyledi. Erdoğan şöyle devam etti:
"Adeta pazarlık gücü azaltılmaktadır. Ülkenin anayasal kurumları olarak bizler sen ben kavgası içinde değiliz. Bunun neticesinde bana yararı olur filancıya yararı olur yarışında değiliz. Bir ve beraber olan kurumları adeta 'Yok komutayı aldı, idareyi ele geçirdi, yok şöyle oldu böyle oldu' gibi iyiniyet kokmayan davranışlar sergileniyor. Bunları samimiyetten uzak davranışlar olarak görüyorum. Biz dış politikada ilgili kurumlarla bu işin müzakeresini yaparız. Hiçbir zaman da bundan aşağılanma ve çıkar ilişkisi gözetmeyiz. Bizim tek gözettiğimiz ülkemizin ve milletimizin çıkarlarıdır. Bir ortak tutum belirlemeye çalışıyoruz. Bunu kimse bir yerlere çekme gayretine girmesin. Hiçbir gelişmiş ülkede bu tür ilkel yaklaşımlar göremezsiniz. Orada bütünlük görürsünüz. Zaten bu çevreler neyin milli neyin gayrı milli olduğunu biliyorlar. Onlara bunu öğretecek değiliz. Doğru kim söylerse söylesin doğrudur. Beyazı filanca söylerse doğrudur filanca söylerse yanlıştır. Böyle şey olmaz."

"HAMDOLSUN HÜKÜMET KURULDU"

Erdoğan, KKTC'de demokratik arayışlar sonucu yeni bir hükümet formülüne ulaşıldığını, bunu sevinçle karşıladıklarını söyledi. Erdoğan, "Hamdolsun, yeni hükümet kurulmuştur. Yeni dönemin KKTC'ye hayırlar getirmesini temenni ederim" dedi. Erdoğan, hedeflerinin Kıbrıs'ta kalıcı ve adil bir çözüm olduğunu vurguladı.

YOLSUZLUK PROTESTOSU

Başbakan Erdoğan'ın konuşması sırasında izleyici sıralarında bulunan bir vatandaş, "Sayın Başbakan bu belediye başkanını ne zaman görevden alacaksınız. Bu yolsuzluğun içinde kimler var. Ben ortaya çıkardım, siz kamufle ediyorsunuz" diye bağırdı. Erdoğan, Burdur Belediye Başkanı'nın görevden alınmasını isteyen vatandaşın bu sözlerini dinledi ancak hiçbir tepki göstermedi.