Erdoğan: Kıbrıs ve Irak enine boyuna düşünüldü

Başbakan Erdoğan, hükümetin, Kıbrıs ve Irak konularında attığı adımların, daha önceden enine boyuna düşünülüp kararlaştırıldığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin, Kıbrıs ve Irak konularında attığı adımların, daha önceden enine boyuna düşünülüp kararlaştırıldığını söyledi.
Erdoğan, AKP İstanbul İl Başkanlığı'nca Grand Cevahir Kongre Merkezi Balo Salonu'nda düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Kurban Bayramı'nın ülke, millet, insanlık ve İslam dünyası için hayırlara vesile olmasını, barış ve sevgiyle zenginleşmesini diledi. Bayramların aslında tanımı içinde bir tatil mantığı taşıyan günler olmadığını kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:
"Bayramlar bizde, sevgi ve saygının doruğa çıktığı, küçük ve büyük arasındaki bağların iyice kuvvet bulduğu günlerdir. Bu değerlerimizden bizi aslında biraz uzaklaştırdılar. Şimdi bayram denince, artık küçüklerin bir yerlere kaçtığı, büyüklerin de özlemle evlatlarını beklediği hüzün dolu günler haline geldi. Bunu yeniden toparlamak gerekir gibi geliyor bana... Bunu yeniden başarmamız lazım."
Bayramların önemli bir dinamik unsur olduğunu vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Ama kaybettik bunu... Şimdi yeniden toparlanma dönemidir diye düşünüyorum. Belki bu ifademi de bir yerlere çekmek isteyenler olacak. Tatil bizler için çok aslında... Hele hele Türkiye'de, aramadığınız kadar tatil. İşte bu nedenle artık hükümetimizin mantığı içinde bunun bile hesaplarını hassasiyetle yapan bir iktidar var Türkiye'de... Tatil mi, çalışmak mı? İşte bunun hesaplarını yaparak yarınları planlayan bir hükümet var Türkiye'de... Böyle yürüyoruz, böyle yürüyeceğiz."

'HEDEF İLK BEŞ'

Buna kararlı olduklarını da kaydeden Başbakan Erdoğan, "Yapmamız gereken çok işler var. İnşallah bunları da aşarak Türkiye'yi Cumhuriyet'in 100. yılında temennim odur ki, dünyanın ilk 5 ülkesi arasına sokalım. Bu olur mu, olur" diye konuştu. Bu insan malzemesi ve unsurunun Türkiye'de varolduğunu kaydeden Erdoğan, "Bütün mesele, önünü aç yürüsün... Ama önünü hep tıkamışlar, hep engeller koymuşlar. Bunu işadamlarıyla dolaştığım dünyanın değişik ülkelerinde görüyorum. Bizim insanımızda o müteşebbis ruhunu görüyorum. Onu gördükçe benim güvenim artıyor" dedi.

"KIBRIS VE IRAK DERİNLEMESİNE MÜZERE EDİLDİ"

Türkiye'yi pazar olmaktan çıkarıp, dışarda pazar oluşturacaklarını, Güney Kore'ye yapılacak geziye de bu anlayışla çıkacaklarını belirten Erdoğan, 2004'ün Türkiye için önemli bir yıl olduğunu, OECD, İslam Konferansı Örgütü ve NATO zirvesi gibi uluslararası önemdeki toplantıların Türkiye'de yapılacağını anımsattı.
Yıl sonunda Avrupa Birliği'nden müzakere tarihi almak için çabaların süreceğini belirten Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin dünya gündeminde lokomotif olma çabalarının süreceğini vurguladı. Başbakan Erdoğan, hükümetin Kıbrıs ve Irak konularında son dönemde attığı adımların, daha önceden müzakeresinin yapıldığını ve enine boyuna düşünüldüğünü kaydetti.