Erdoğan: Kimse bu süreci bir intikam hırsı olarak değerlendiremez

Erdoğan: Kimse bu süreci bir intikam hırsı olarak değerlendiremez
Erdoğan: Kimse bu süreci bir intikam hırsı olarak değerlendiremez
Başbakan Erdoğan, 28 Şubat soruşturmasına ilişkin, 'Kimse bu süreci bir intikam hırsı olarak değerlendiremez, intikam hırsı olarak ele alamaz. Temenni ederim ki kısa sürede neticelenerek adalet yerini bulur' dedi.

ANKARA - Başbakan Erdoğan , Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina ile gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bir gazetecinin 28 Şubat soruşturmasına ilişkin gelişmeleri sorması üzerine Başbakan Erdoğan, “ Bugün gerçi arkadaşlarımın bir kısmı açıklamalarını yaptılar. Tabii bu hatırlarsanız 26 maddelik anayasa paket ile de kendini bulan ve halkımızın bizden talebi durumunda olan bir sürecin neticesi. Sivil iradenin, yasal sürecin işletilmesine, çalıştırılmasına yönelik bir adım. Şu anda bu süreç işlemektedir. Temenni ederiz ki bu süreç kısa sürede neticelendirilsin. Burada tabi şunun bilinmesini özellikle hatırlatmak isterim; kimse bu süreci bir intikam hırsı olarak değerlendiremez, intikam hırsı olarak ele alamaz. Bu süreci sadece demokratik parlamenter sistemlerin gereği olan bir süreç olması, bunun öyle bilinmesi gerekir. Temenni ederim ki kısa sürede neticelenerek, adalet yerini bulur” dedi.

"SINIR İHLALLERİ YAPILMIŞ BİR ÜLKEYİZ"
Bir gazetecinin, “Suriye'deki gelişmelerle ilgili olarak ateşkes sürecine Suriye yönetiminin uyup uymadığı noktasında size gelen son bilgiler ne yönde? Annan Planı'nın bundan sonraki aşamasının uygulanması noktasında Türkiye 'nin stratejileri nasıl olacak?” sorusu üzerine Erdoğan, şunları kaydetti:

“Annan Planı'nın bu şekilde ifade edilmesi bana göre biraz eksik oluyor. Ortada Sayın Annan'ın teklif ettiği altı maddelik bir plan var. Bu genişletilmiş bir plan şeklinde değerlendirilemez. Bu altı maddelik planın şu anda uygulaması oldu mu, olmadı mı? Ben bunun uygulandığı kanaatinde değilim. Böyle bir şey ortada yok. Ama biz başından beri biliyorsunuz Sayın Annan'ı destekledik, destekliyoruz. Yeter ki neticeyi alalım.

Burada neticeyi alabilmek için öncelikle bir defa bu tankların şehirlerden çekilmesi lazım. Mahallelerin arasından çekilmesi lazım. 'Efendim oradan çektik' Eee? 'Kırsala konuşlandırdık' Eğer böyleyse bu tankların, topların çekilmesi anlamına gelmez. Bunların yeri bellidir. Kışladır. Kışlaya bunların sokulması lazım. Yönetim bu icraatıyla halkına güven vermek durumundadır. Şu anda burada halka güven var mı? Henüz halka güven söz konusu değil. Bunu söylerken bir şeyin altını çizmek durumundayım. Biz başından beri bir şeyin peşindeyiz o da şudur: Suriye'de biz halkın taleplerine uyulmasından yanayız. Ve halkın taleplerine uyulması halinde ki o da hep ısrarla söylediğimiz sandığın halkın önüne getirilmesidir. Sandık halkın önüne gelsin, sandıktan kim çıkarsa çıksın uluslararası camia ona saygı duyacaktır. Ama 'hayır sandıktan kim çıkarsa çıksın değil, biz kimi istersek o çıksın' derseniz bu otokratik bir anlayıştır. Biz Türkiye olarak otokratik bir anlayışa karşıyız, totaliter bir anlayışa karşıyız. Otoriter bir anlayışa karşıyız. Kimse bize 'Türkiye niçin bu kadar konuşuyor?' diyemez. 910 kilometre sınırımız var ve şu anda sınır ihlalleri yapılmış olan bir ülke konumundayız. 25 bini aşkın insan şu anda ülkemize sığınmak durumunda kalmıştır. Sayın Annan geldi kampları gezdi, gördü, oradaki neticeleri gördü. O kamplarda yaşayan insanları dinledi, onların halini gördü. O tabloyu görmemiş olsaydı belki çok daha farklı bir anlayışla dönecekti, ama onları gördükten sonra inanıyorum ki düşünceleri bile altüst olmuş olabilir.”
Erdoğan, konuya ilişkin çalışmaların süreceğini belirterek, “İstediğimiz şudur: Suriye'de barış egemen olsun, Suriye halkının dediği olsun, alkışlayalım, 'başımız gözümüz üstüne' diyelim. Olay budur” dedi.