Erdoğan: Kimse hükümetle ordu arasında bulanık hava estirmesin

Başbakan'dan yeni yılın ilk mesajı: Kimse hükümetiyle ordusu arasına gelip de böyle bulanık havalar estirme gayreti içerisine girmesin.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Kimse hükümetiyle ordusu arasına gelip de böyle bulanık havalar estirme gayreti içerisine girmesin" dedi.
Erdoğan, 2004 yılını Karabük Bulak Çocuk Yuvası'nda karşıladı. Çocuklara çeşitli hediyeler dağıtan ve yeni yıllarını kutlayan Başbakan Erdoğan, daha sonra çocuklarla birlikte pasta kesti. Erdoğan, çocuklardan çok çalışmalarını ve ileride hayırlı ve faydalı vatandaşlar olmalarını istedi.
Erdoğan, daha sonra gazetecilerin yeni yılını kutladı ve gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Erdoğan'a, 2004 yılında Türkiye'nin Kıbrıs sorununu çözüp çözemeyeceği ve Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği yolunda bu yıl tarih alıp almayacağı soruları yöneltildi. Erdoğan, şöyle konuştu:
"Biz, Kıbrıs sorununun, özellikle Sayın Talat'a görev verilmesinden sonra, şimdi ilk etabı bu işin, Sayın Talat'ın hükümeti kurabilmesi. Temennimiz odur ki, süratle bu hükümeti kursun. Hükümeti kurduktan sonraki süreç, 1 Mayıs sürecidir. 1 Mayıs sürecinde de müşterek çalışmalarla masada bir Annan Planı vardır. Bu Annan Planı çerçevesinde yapılacak bir çalışmayla 1 Mayıs'ta, yine temennimiz odur ki, Kıbrıs sorunu, sorun olmaktan çıksın, tarafların üzerinde mutabık kaldığı, adil ve kalıcı bir çözüme kavuşturulsun. Ve şu anda Dışişleri yetkililerimiz, Genelkurmay yetkilileriyle çalışmalar yaptılar. Bu çalışmaların neticesinde, önümüze bir hazırlık getirdiler. Bu hazırlık çalışmaları üzerinde, bizi brife ettiler. Bu, brife üzerinde bizim bazı 'Bunu nasıl değerlendirebilirsiniz' gibi sorularımız oldu. Onun üzerine bir çalışma yapacaklar. Bu konuyu değerlendireceğiz ve hemen yılbaşı ertesinde, tekrar bu çalışmalarımızı bir sonuca kavuşturup, 2004'te müzakere süreciyle ilgili Aralık ayında tarih alacağımıza inandığımız içindir ki, biliyorsunuz, reform paketlerini çıkardık. Reform paketlerini de ülkemizde uygulamaya sokacağız. Bunun gayreti içindeyiz. Ciddi adımlar attık. Biz, görevimizi yerine getireceğiz."
Türkiye'nin 2004 Aralık'ta müzakere süreciyle ilgili hazırlıkları yaparak, bitirme kararlılığında olduğunu ifade eden Erdoğan, "Ama her zaman şunu söylüyoruz, bu bizim için dünyanın sonu değil. Bu yaptıklarımızla ülkemiz herhangi bir şey de kaybetmiyor. Bunlarla insanımız bir şeyler kazanıyor. Bunları gerek özgürlükler noktasında, gerekse ekonomik konularda kazanıyor. Kazandığımıza göre, kaybeden değiliz" dedi.
Bir gazetecinin "Kıbrıs konusunda Dışişleri bürokrasisi ile Genelkurmay bürokrasisi anlaşmış durumda mı?" sorusunu Erdoğan şöyle yanıtladı:
"Bakın bir gazete bugün şunu söylüyor, Genelkurmay Başkanı şöyle demiş, miş miş... Bir defa bunlar çok çirkin, ayıptır. Ben Genelkurmay Başkanımla başa baş bir görüşme yaptım. Bir defa orada yaptığımız görüşmeyi, böyle miş mişlerle bir köşe yazısına malzeme etmek çok çirkindir, ayıptır. Bizim Genelkurmay Başkanımızla yaptığımız çalışma, orada söylenenlerin tamamen hilafına ki, yalandır, bunlar. Bu tür yalanları oralara sığdırmak çok çirkin. Hiçbir ülkede kalkıp da hiçbir gazeteci, hiçbir köşe yazarı duymadan, görmeden, bilmeden bir Başbakan hakkında, bir Genelkurmay Başkanı hakkında böyle yazı yazmaz. Çok çirkin bunlar. Dışişlerimiz, Genelkurmayımızla bir mutabakat içerisinde bu çalışmaları sonuna kadar yürütmüştür. Herhangi bir esasta sıkıntı olmadığı gibi, usul itibarıyla da herşeyi belli bir noktaya getirmişlerdir.
Ondan sonra biz brife edildik. Şu ana kadar yaptığımız çalışmalarda da hep bu mutabakatı arayarak çalışmalarımızı yürüttük. Kimse hükümetiyle ordusu arasına gelip de böyle bulanık havalar estirme gayreti içerisine girmesin. Hele hele 2004'e girerken çok ayıptır."
Erdoğan, AKP Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu'nun TBMM'deki Atatürk resmiyle ilgili yaptığı açıklamalara ilişkin Genelkurmay'dan gelen tepkilerin anımsatılarak, bu milletvekili hakkında partinin herhangi bir işlem yapıp yapmayacağı sorusu üzerine, "Yaptığımızı duymadınız mı yahu? Gazetecisiniz, yahu... Partimiz milletvekili arkadaşımızı disiplin kuruluna sevk etmiştir. Hakkında soruşturma başlatmıştır. Kararı disiplin kurulu verecektir" dedi.