Erdoğan: Kubilay kararlılığın sembolüdür

İzmir Menemen'de askerlik görevini yaparken 23 Aralık 1930 tarihinde şeriat isteyenler tarafından katledilen Mustafa Fehmi Kubilay, öldürülüşünün 75'inci yılında anılıyor.

ANKARA - İzmir Menemen'de askerlik görevini yaparken 23 Aralık 1930 tarihinde şeriat isteyenler tarafından katledilen Mustafa Fehmi Kubilay, öldürülüşünün 75'inci yılında anılıyor. CHP lideri Deniz Baykal Menemen'deki anma törenine katılacak. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Tayyip Erdoğan da birer mesaj yayımladı. Mesajlarda özetle şunlar kaydedildi:
Cumhurbaşkanı Sezer: "Menemen'de bir grup gericinin gerçekleştirdiği eylem, Cumhuriyet karşıtlarının çirkin yüzlerini göstermesi yönünden ibretle anımsanması gereken bir olaydır. Cumhuriyet'e başkaldırı niteliğindeki Menemen olayı, tarihimizdeki en acı olaylardan biridir. Menemen'de asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay'ı acımasızca katledenlerin temsil ettikleri zihniyetin ve günümüzdeki uzantılarının çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Bağnaz düşüncelerin birey, toplum ve devlet yaşamını etkilememesi için duyarlı olmalı, Türkiye'nin hedeflerini gerçekleştirmesi yolunda ilerici atılımları ilk günkü bilinçle sürdürmeliyiz."
Özkök: İrtica geleceğimizin düşmanı
TBMM Başkanı Bülent Arınç: "Kubilay, Cumhuriyetimizin temel değerleri uğruna canını feda etmekten çekinmeyen binlerce vatan evladımızdan biridir. Cumhuriyetimiz uğruna canlarını feda edenlere sahip çıkmak ve onların adını yaşatmak, bizler için bir görevdir."
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: "Türk milleti, Cum- huriyet değerlerini, milli birlik ve beraberliğini her şart altında korumaya kararlıdır. Kubilay'ın, bu kararlılığın bir sembolü olarak Cumhuriyet tarihimizde müstesna bir yeri vardır. Türkiye, aziz milletimizin bu kararlılığının güvencesi altında önüne çıkan her engeli aşarak muasır medeniyet hedefine doğru ilerlemektedir."
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök: "İrtica, geleceğimizin en büyük düşmanıdır. Son yıllarda irticai faaliyetlerde gözlenen hızlı artış, genç beyinlerin artan oranda karanlık çevrelerce esir alınmasına sebep olmaktadır. Bunu önleyebilmenin yolu, Şehit Kubilay'ın şahsında simgeleşen başkaldırıyı ve sonuçlarını gençlerimizin hafızalarında sürekli canlı tutmaktır."