Erdoğan: Kürt sorunu yok, kimse bize yutturmaya kalkmasın

Erdoğan: Kürt sorunu yok, kimse bize yutturmaya kalkmasın
Erdoğan: Kürt sorunu yok, kimse bize yutturmaya kalkmasın
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP'li bazı milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması noktasında bir kez daha Meclis'i ve yargıyı harekete geçmeye çağırarak, "Bıçak kemiğe dayandı. Şu anda yargılanıyorlar, yargılananların sayısı artacak" dedi. Türkiye'de Kürt sorunu değil, terör sorunu olduğunu da söyleyen Erdoğan "Kimse bize bunu yutturmaya kalkmasın" ifadesini kullandı.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de bugün yaşananların bin yıllık bir hesaplaşmanın tezahürü olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18. muhtarlar buluşmasında konuşma yapıyor. Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

“Operasyonlarda 3 binden fazla terörist etkisiz hale getirildi. Biz bin yıldır bu topraklarda yaşamanın bedelini ödemiş bir milletiz. Bugün yaşananlarda bin yıllık hesaplaşmanın olduğunu biliyoruz. Bugünkü Türkiye, bu tür ameliyatlar konusunda dirençlidir. Ne bölgemizde oynanan oyunlar ne de içimizde canlandırılan fitneler bizi yolumuzdan alıkoyamayacak.

Onun arkasındaki terör örgütüne silah yardımı yapacaklarmış. Ne yaparlarsa yapsınlar. Bu ruh ve inanç olunca ne bir karış toprağından bir karış veririz ne de hedeflerimizden vazgeçmeyiz. Ne yaparsanız yapın bizi yolumuzdan döndüremeyeksiniz.
Maalesef hendek kazanları arkadaşı olarak gören, bilboardla destek veren bir ana muhalefet partisi var. Terörün, terör örgütünün ya yanında ya da karşısında olursunuz. Bunun ortası yoktur.
O evleri yakılan, yakılan, tarumar edilen o insanlar Kürt değil mi? Bunun hesabını ne bu dünyada ne de ebediyette veremeyecekler. Bu oyun bin yıllık hesaplaşmanın tezahüründen başka bir şey değildi.

SİYASET DEĞİL, İHANET

Türkiye’de Kürt sorunu değil, terör sorunu var. Kimse bize bunu yutturmaya kalkmasın. Hendeği kazan ile hendeği savunan, bombayı koyan ile bombayı savunan, silah kabzasını tutan ile silahı savunanın hiçbir farkı yoktur. Siyaset değil, ihanettir.

MECLİS VE YARGI DOKUNULMAZLIK İÇİN HAREKETE GEÇMELİ

Bıçak kemiğe dayandı. Şu anda yargılanıyorlar, yargılanların sayısı artacak. Ben prensip olarak siyasi partilerin kapatılmasını gereksiz görüyorum. Ancak siyasi partinin yaptığını partisi değil, şahsın kendisi ödemelidir. Bu genel başkan da milletvekili de Meclis üyesi de olabilir. Tercihini siyasetten değil, terörden yana koyanlar bunun hesabını hukuk önünde vermelidir.
Terör örgütünün mensupları için hukuk neyi emrediyorlarsa bu kişiler için de aynı hukuk işetilmelidir. Meclisin ve yargının harekete geçmesi şarttır.

YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE DEME NOKTASINA GETİRİLMEMELİ

Kimse ama kimse bu devletin ekmeğini yiyip devlete kılıç çalamaz. Kamu kurumları içinde görev yapanlardan terörün yanında yer alanlar için aynı işlemler yapılmalıdır. Ya devlet başa ya kuzgun leşe deme noktasına getirilmemelidir.

HİTLER ÖRNEĞİ VERMİŞTİM...

Referansımız mevcut anayasa ise neden yeni anayasa peşinde koşuyoruz? Asıl olan toplumsal mutabakatın sağlanmasıdır. Her partinin teklifini ortaya koymasında fayda görüyorum. Başkanlık sisteminin başarılı da başarısız da örnekleri vardır.

Hitler örneğini vermiştim. Şahsıma hücüm etmeye başladılar. Almanya parlamenter sistemle yönetiliyordu ama Hitler ülkenin başına musallat oldu. Ben Türk tipi başkanlık dedim, başladılar saldırmaya. Bunlar kendi ülkelerinin markasını da istemiyorlar. Ülkemizdeki parlamenter sisteminin işleyişinden memnun olan var mı? Devamlı darbe üstüne darbe getiriyor.