Erdoğan: Kürtçe TV başka adımlara da vesile olacak

Erdoğan: Kürtçe TV başka adımlara da vesile olacak
Erdoğan: Kürtçe TV başka adımlara da vesile olacak

Erdoğan ve Gökçek AKPGenel Merkezi?nin balkonundan partilileri selamladı. FOTOĞRAF: CEM ÖZDEL / AA

Başbakan Erdoğan yeni açılımlar olacağı mesajını verdi, YÖK Başkanı iki üniversitede Kürt Dili ve Edebiyatı bölümleri açılacağını müjdeledi

Başbakan, sürekli ertelediği Ankara adayını açıkladı

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, TRT’nin Kürtçe yayına başlamasını değerlendirirken, “Zaman içerisinde bu çok daha farklı adımların atılmasına da vesile olacaktır” dedi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan da iki üniversitede Kürt Dili ve Edebiyatı bölümleri açılacağını söyledi.
TRT 6’nın yayına başlaması nedeniyle dün TRT’nin Arı stüdyolarında düzenlenen törene Mısır, Suriye ve Ürdün ziyaretleri nedeniyle katılamayan Erdoğan, önceki gece Ankaraya dönerken Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan, bir gazetecinin “TRT Şeş’e Kürtçe verdiğiniz ‘hayırlı olsun’ mesajının bütün gazetelerde yanlış bir çeviriyle yayımlanmasını nasıl değerlendiriyorsunuz sorusunu şöyle yanıtladı: “Arkadaşlar ben dersime iyi çalıştım. ’TRT-6 Hayırlı Olsun’ dedim. Bunun Kürtçesini bir daha söyleyeyim isterseniz. TRT şeş bi xer be. Eğer buna ‘yanlış’ diyen varsa gelsin. Gazeteler dersini iyi çalışmamış şuradan belli oluyor: Bir gazeteye bakıyorsunuz farklı yazmış, öbürüne bakıyorsunuz farklı yazmış. Ben TRT-6’nın hayırlı olmasını temenni ediyorum. İnanıyorum ki ağırlıklı olarak Güneydoğu, Doğu’da  halkımız, devlet televizyonunu çok daha yakından takip etme imkânı bulacaktır. Zaman içerisinde bu çok daha farklı adımların atılmasına da vesile olacaktır. Bu işlerde devlet adım atmadıktan sonra özel sektör bu işlerin içerisine girmez. Ama her şey yavaş yavaş zaman içerisinde olacaktır. Biraz sabırlı olacağız.”

AA Erdoğan’ı sansürledi
Bu arada, Anadolu Ajansı (AA), Erdoğan’ın Kürtçe sözlerini dün abonelerine geçmedi. Ajansın konuyla ilgili haberinde,  Başbakan Erdoğan’ın sadece “TRT-6 hayırlı olsun dedim. Bunun Kürtçesini bir daha söyleyeyim isterseniz” sözlerine yer verildi.
Başbakan Erdoğan’ın Kürtçe kanalla ilgili mesajı TRT Şeş’in dün akşamki töreninde yayınlandı. Erdoğan, “TRT’nin Kürtçe yayını Kürt kökenli vatandaşlarımızın aidiyet bağlarını daha da güçlendirecek” diye konuştu.
Erdoğan’ın yeni açılımlar olacağı mesajına bir katkı da YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’dan geldi. Özcan bir grup gazeteciye, İstanbul Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’nde Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümleri açmayı planladıklarını söyledi. Özcan, “Bu eğitimi dil eğitimin iyi yapıldığı iki üniversitemizde yapmak istiyoruz. Bunlarda bir tanesi Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya fakültesi diğeri de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi. Biz meseleye bilimsel olarak yaklaşıyoruz. Enstitü birazcık daha zor önce dili ve edebiyatı öğretmeli ardından enstitütü kurulabilir” diye konuştu. Öncelikle akademik düzeyde Kürtçe bilen insanlar yeştirmeyi planladıklarını belirten Özcan, “Bu insanlar olmadığı için bu insanları yetiştirmeyi planlıyoruz. Türk dili ve edebiyatında olup da bu dili çok iyi konuşan insanlardan faydalanmak istiyoruz. Onlar gelecek nesilleri yetiştirecek” dedi.
Açılış törenine devlet bakanları Mehmet Şimşek, Mehmet  Aydın, ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile çok sayıda AKP milletvekili katıldı. Van milletvekili Gülşen Orhan, Kürtçe yeni yılı kutladıktan sonra ‘Dotmam’ türküsünü söyledi. Bakan Şimşek TRT 6’ya Kürtçe “Kanal hayırlı olsun, çok az Kürtçe biliyorum” dedi. 

Günay Ahmet Kaya’yı andı
Bakan Günay da Kürtçenin serbestiliğini savunan bazı yazar ve sanatçılara yapılan haksızlıkları hüzünle hatırladığını ifade ederken,   “Mehmet Uzun’u, Ahmet Kaya’yı, Ahmet Arif’i hüzünle hatırlıyorum” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise kanaldaki mesajında, “Kürtçe yayınlar yapılıyor ama bunu TRT’nin yapıyor olmasını yine çok anlamlı buluyorum. Herkes şunu görecek ki, herkes bu ülkenin sahibidir, herkes bu ülkenin onurlu, eşit vatandaşıdır ve herkes kendi kültürünü varsa farklılıklarını güzel bir şekilde ifade edebilmektedir” dedi. (Radikal)