Erdoğan: Meclis toplanır

Muhalefetin hızlı tren kazasının TBMM'de görüşülmesi isteğine Başbakan Erdoğan destek verdi. Erdoğan, "Meclis'in toplanması sağlanacak" dedi.

ANKARA - CHP'nin, hızlandırılmış tren kazasıyla ilgili TBMM'nin olağanüstü toplanması girişimine Başbakan Tayyip Erdoğan'dan destek geldi. AKP yönetimi 4 Ağustos'ta genel kurulun toplanmasını sağlayacak, ama CHP'nin verdiği gensoru önergesini reddedecek. CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz dün AKP'lileri, gensoruya olumlu oy kullanmaya çağırarak, "İstifa etmeyen bakanın Meclis kararıyla düşmesi AKP'ye prestij kazandırır" dedi.
Erdoğan önceki gece uçakla Tahran'dan Ankara'ya dönerken, CHP'nin Meclis'in
olağanüstü toplanması önerisine ilişkin kurmaylarıyla değerlendirme yapacağını belirterek, "Yanlış bilmiyorsam, bu tür olağanüstü toplantılarda, nedeni dışında herhangi bir gündem görüşülemez. Şahsi kanaatimi söylüyorum, biz, CHP'nin bu talebine karşı değiliz, destek vereceğiz. Meclis'in toplanmasını sağlayacağız" demişti.
Erdoğan bir soru üzerine kazaya ilişkin raporların, çarşamba günü yapılacak
toplantıya yetişmeyeceğini de söylemiş ve "Hükümet olarak atacağımız adımlar vardır. Bunları o bilirkişi raporlarına göre yapacağız" diye konuşmuştu. Erdoğan, dün AKP Genel Başkan Yardımcıları Akif Gülle, Hayati Yazıcı, Şaban Dişli ve AKP Grup Başkan Vekili Salih Kapusuz ile bir araya geldi. Toplantıda CHP'nin TBMM Genel Kurulu'nun olağanüstü toplanmasına
ilişkin talebine destek verilmesi kararlaştırıldı. Edinilen bilgiye göre, AKP 'kaçmamak' için TBMM'nin toplanmasını sağlayacak, CHP'nin iddialarına yanıt verecek, ancak gensoru önergesini reddedecek.
CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz ise dün AKP içinde konuya duyarlı vekillerin bulunduğunu ve toplantıyı açmak için gereken 184 oyu çok aşan bir rakama ulaştıklarını savundu. Topuz şunları söyledi:
"AKP milletvekilleri bu olayın sorumluları arasında olmak istemiyorsa, gensorunun açılmasına olumlu oy vermeli. 'Gensoru açılmasına gerek yok' demek, AKP milletvekilleri ve AKP'nin sorumluluktan kurtulmasını sağlamaz. İstifa etmeyen bakanın Meclis kararıyla düşürülmesi AKP'ye prestij kazandıracaktır."