Erdoğan: Mısır'da darbenin arkasında İsrail var

Erdoğan: Mısır'da darbenin arkasında İsrail var
Erdoğan: Mısır'da darbenin arkasında İsrail var
Ak Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Mısır'daki darbenin arkasında İsrail var, elimizde belgesi var" dedi.

Radikal.com.tr - Ak Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , “Mısır’daki darbenin arkasında İsrail var, elimizde belgesi var” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Geçen hafta idrak ettiğimiz Ak Parti'nin 12. Kuruluş yıl dönümünün hayırlı olmasını diliyorum. AK Parti 12 yaşına ulaştı. Bir siyasi parti için 12 yıl çok uzun bir süre değildir. 12 yaşında olsa da hareketimiz, davamız 12 yıl değil binlerce yılın devamıdır. Her fırsatta ifade ediyorum. Ak Parti Selçuklu çınarının cumhuriyet çınarının yani kökü çok derinlerde olan bir partidir.”

“Kendimize üç tarih belirledik. Bu tarihlerden bir tanesi cumhuriyetimizin yüzüncü yıl dönümü 2023. Bir diğeri 2053 dedik. Çünkü o da bir çağın kapatılıp bir çağın açılmasının 600. Yıl dönümü. Bir diğeri de 2071. O da bininci yıl. Alparslan’ın başlattığı hareketin bininci yılı, Malazgirt’teki büyük zaferin birinci yılı. Hedefi olmayanın başarıya kilitlenmesi mümkün değildir.”

“AK Parti’de tıpkı Türkiye gibi, o kadim tarihinden güç alarak eğilmeden savrulmadan fırtınalara boralara boyun eğmeden büyük bir kararlılıkla geleceğe yürümeye devam edecektir.”

“12 yıl önce AK Parti olarak tezahür etmiş olan kadim hareket, Türkiye ve içinde bulunduğumuz coğrafya için ibretlik bir sürecin içinden geçmiş ve bugünlere ulaşmıştır.”

“AK Partiyi diğerlerinden farklı kılan çok sayıda özelliği olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. AK Parti sırtını statükoya yaslamış bir parti değildir. AK Parti gücünü, yetkisini, mevcudiyetinin sırrını belli çevrelerden devşirmiş bir parti değildir. AK Parti dengeleri gözeterek değil, daha en başından itibaren hakka inanarak, millete inanarak, bu inançtan zerre kadar taviz vermeyerek bugünlere ulaşmış bir partidir.”

“Biz zafere değil, hedefe değil, o zafere, o hedefe giden yola inanmış bir kadroyuz. Hedefe ulaşmak, zafere nail olmak, menzile varmak, sadece ve sadece Allah'ın takdiridir. Önemli olan o yolda sapmadan, tuzaklara düşmeden, aldanmadan ve aldatmadan ilerleyebilmektir.”

“Bizi şiddete sevk etmek için tuzak kuranlar, tahrik edenler, provokasyonlara başvuranlar her zaman oldu. Bizi ezmek, yok etmek, silmek için kendilerine gerekçe, bahane arayanlar oldu. Hiçbirine bu gerekçeyi vermedik. Silah ve şiddet, davasının haklılığından kuşku duyanların yöntemidir. Silah ve şiddet arkasına halk desteğini almayanların yöntemidir. Biz davamızın haklılığına, halkımızın hissiyatına güvendik ve gayrimeşru yollara hiç bir zaman tevessül etmedik."


'MISIR'DAKİ DARBENİN ARKASINDA İSRAİL VAR'
Erdoğan, Türkiye'de darbe girişimleri ve demokrasi dışı uygulamaları hatırlatarak, "İşte şu anda Batı'nın demokrasi sandık değildir veya demokrasi sadece sandık değildir mantığı o zaman da işlendi ve şimdi bunu yine işlemek isteyenler var. Ama biz diyoruz ki demokrasinin yolu sandıktan geçer, sandık milli iradenin ta kendisidir. Şu anda işte Mısır'da uygulanan da budur. Mısır'da ne diyorlar 'demokrasi sandık değildir', arkasında neresi var, İsrail var. Mısır'da darbenin arkasında İsrail var, elimizde belgesi var" dedi.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "2011 seçimleri öncesinde Fransa'da yapılan bir oturumda, Adalet Bakanıyla Fransa'dan bir entelektüel, o da Yahudi, orada aynen şu ifadeyi kullanıyorlar, 'Mısır'da Müslüman Kardeşler seçimi kazansa da onlar kazanamayacaktır, çünkü demokrasi seçim değildir.' Aynı, uygulama bu. O zaman Batı, demokraside tanımı yakalaması, öğrenmesi lazım. Bu yakalanmaz, öğrenilemezse demokrasinin tanımındaki bu çelişkiler, bu çatışmalar dünyayı bir başka yere doğru taşıyacaktır."

"Mart ayında sandığın demokrasinin namusu olduğunu herkese göstermek zorundayız. Türkiye'yi, kendi ülkesini tüm dünyada karalamaya çalışanlara, kendi ülkesini şikayet edecek kadar alçalanlara, bu ülkenin ne kadar demokratik olduğunu bir kez daha göstermek zorundayız. Utanmadan, sıkılmadan diktatörlük türküleri söyleyenlere mart ayında gereken cevabı hep birlikte vermeliyiz.

"Diktatör görmek isteyen Mısır'a baksın. Diktatörlükten bahsediyorlar, kimse kusura bakmasın, diktatörlüğün olduğu yerde hiç kimse diktatör kelimesini ağzına dahi alamaz. Diktatörlüğün olduğu yerde gazeteler, dergiler, televizyonlar sabah akşam 'diktatör' ifadesini kullanamaz, sallandırırlar."

"Anamuhalefete şunu hatırlatıyorum, gidin bakın bakalım milli şefiniz döneminde bir tek kişi cesaret edip de ona diktatör diyebilmiş midir? Darbeci arkadaşlarınıza bugüne kadar aranızdan bile diktatör diyebilen çıkabilmiş midir acaba?"

“Partimiz birçok hukuksuzluğa maruz bırakıldı. Her seferinde ya sabır çektik. İşte bugün bu seviyelere o sabrın, o metanetin, o dirayetin ve tahammülün bir neticesi olarak ulaştık. Buradan öteye de yine sabırla hareket edeceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sabırdan, tahammülden en önemlisi Haktan ve halkla yol arkadaşlığından vazgeçmeyeceğiz. Sırtını statükoya dayayan, sırtını millet dışında güç odaklarına dayayan er ya da geç kaybetmeye mahkûmdur. Sırtını hakka, sırtını millete dayayan ise her zaman hiç endişe etmeyin kazanacaktır."