Erdoğan: MİT Müsteşarı adaya gitmiş olabilir

Erdoğan: MİT Müsteşarı adaya gitmiş olabilir
Erdoğan: MİT Müsteşarı adaya gitmiş olabilir
Başbakan Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın İmralı'ya gitmiş olabileceğini söyleyerek "Ondan bilgileri alacağız, nedir, ne değildir. Ona göre temel yaklaşımlarımız var" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Orta Avrupa gezisinden Ankara ’ya dönerken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İmralı görüşmeleri ve Suriye’deki PYD’nin durumuyla ilgili de açıklamalar yapan Erdoğan’ın sözlerini, Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu bugünkü yazısına taşıdı:

İmralı’ya gidecek ikinci BDP heyeti için takvim nasıl işleyecek?
- Arkadaşlarla görüşeceğiz. Görüşmeye göre, bu arada belki MİT Müsteşarım gitmiş olabilir. Ondan bilgileri alacağız, nedir, ne değildir. Ona göre de dediğim gibi temel yaklaşımlarımız var. Dağ ile kucaklaşanlara bir kere yol veremeyiz, oraya gidin diyemeyiz. İki, söylemlerinde tabanı kışkırtacak bu tür söylemlere sahip olanlara da sıcak bakmamız mümkün değil. Ama aklıselimin sahip olduğu ve oradan döndükten sonra da verdiği mesajlarla bu çözüm sürecine katkıda bulunabilecek olanlara Adalet Bakanlığımızın bu konuda olumlu yaklaşımı söz konusudur.

Suriye’de muhalefet Esad’la görüşür mü?
- Suriye’de Muaz El Hatip’in yapmış olduğu açıklama saptırılmıştır. Muaz El Hatip, ‘Beşar Esad’ın olmadığı bir iktidarla biz görüşürüz’ diyor. Beşar Esad’ın olduğu değil. Onlar bunu saptırıp Beşar Esad’la görüşme şekline işi getiriyorlar. Kesinlikle Beşar Esad’ı Muaz El Hatip kabul etmiyor, ‘Görüşmeyiz’ diyor. Böyle bir şey olamaz. Ama rejimin diğer kalıntılarıyla masaya oturma olabilir…

PYD olayına gelince, PYD rahatsız. Niye? Çünkü muhalif güçler PYD’yi sıkıştırmaya başladı. Burada özellikle Kamışlı, Haseke’ye doğru PYD’nin çok ciddi bir sıkıntısı var. PYD öyle çok çok rahat değil. O süreci de muhalif güçler gayet iyi sürdürüyorlar. Hava hâkimiyeti noktasında rejim zayıflamakta. Tabii hava hâkimiyeti yok denilmez, var. Tabii bu hava hâkimiyetini nereye kadar kullanacak onu bilemeyiz. Hava hâkimiyeti nereye kadar geçerli o da ayrı bir konu.

Kuzey Irak’la kapsamlı bir enerji antlaşması mı imzalanıyor?
- Merkezi yönetim orada her şeyi kendi kontrolünde tutmak istiyor. Biz de bu noktada eğer K. Irak yerel yönetimi bu işlerden çekilmezse biz her şeyi yapabiliriz diyor. Benzin istiyorsa benzin veririz, mazotsa mazot veririz. Bu noktada bizim bir şeyimiz yok, Amerika’nın dahline rağmen. Amerika diyor ki yanlış yapıyorsunuz. Hayır, biz de diyoruz ki, “Hayır Anayasa’da bu mevcut, var”. Çünkü şu anda Kuzey Irak’ın yüzde 18’lik yapı üzerinden tasarruf yetkisi vardır. Bu tasarruf yetkisini istediği ülkeyle kullanır. Biz de komşusuyuz. Böyle bir ihtiyacı var. Bu ihtiyacını gidermede biz de komşusu olarak yardımcı oluyoruz. Biz de bunun karşılığında petrol vesaire bu tür alımı yapıyoruz.