Erdoğan, Mondragon'la görüştü!

Erdoğan, Mondragon'la görüştü!
Erdoğan, Mondragon'la görüştü!
Latin Amerika ülkelerini kapsayan gezinin ilk durağı Kolombiya'daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Küba'ya geçti. Erdoğan'ın Kolombiya ziyaretindeki sürpriz isim ise uzun yıllar Galatasaray'da kalecilik yapan Faryd Mondragon'du. Mondragon fahri büyükelçi oldu.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Latin Amerika ülkelerini kapsayan ziyaretinin ikinci durağı olan Küba'nın başkenti Havana'ya geldi.

Kolombiya'daki programını tamamlayan Erdoğan ve beraberindekileri taşıyan özel uçak "TUR", TSİ 06.30'da Havana Jose Marti Uluslararası Havaalanı'na indi. Erdoğan'ı, Küba Dışişleri Bakan Yardımcısı Roglio Sierra, Türkiye 'nin Havana Büyükelçisi Hasan Servet Öktem ve diğer ilgililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de Küba'ya geldi.

Başkent Havana'da Jose Marti Anıtı'nı ziyaret edecek Erdoğan, Küba Devlet Başkanı Raul Castro tarafından resmi törenle karşılanacak. Heyetler arası görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, onuruna verilecek resmi öğle yemeğine katılacak. Eski Havana ile Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji Merkezi'ni ziyaret edecek Erdoğan, ziyaretin üçüncü durağı olan Meksika'ya geçecek.

MONDRAGON SÜRPRİZİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir önceki durağı ise Kolombiya'ydı. Erdoğan, Kolombiya Devlet Başkanı Santos ile Kolombiya Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından resmi öğle yemeğinde de bir araya geldi.

Santos, yemekten sonra Erdoğan’a sürpriz yaparak, bir dönem Galatasaray futbol takımında kalecilik yapan Faryd Mondragon ile Erdoğan’ı görüştürdü. Görüşmenin ardından Erdoğan, Santos ve Mondragon gazetecilere kısa birer açıklama yaptı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevkidaşı Santos’un kendisine ve heyetine çok anlamlı bir sürpriz yaparak, Mondragon’u saraya davet ettiğini söyledi.

Mondragon’un Türkiye’nin en saygın kulüplerinden biri olan Galatasaray’da 6 yıl başarılı şekilde file bekçiliği yaptığını ifade eden Erdoğan, Mondragon’un futbol kariyerindeki başarılarını takdir ettiğini, son olarak Dünya Kupası’ndaki kurtarışlarını izlediğini söyledi.

Mondragon’un Mart ayında Türkiye’yi ziyaret edeceğini öğrendiğini belirten Erdoğan, kendisini ailesiyle birlikte misafir etmekten memnuniyet duyacağını belirtti.

Mondragon da Türkiye’de unutamadığı, kariyerinin en önemli 6 yılı geçirdiğini belirterek, bugün de futbolu seven iki liderle beraber olmaktan büyük mutluluk duyduğunu kaydetti. Görüşmenin ardından Mondragon'a fahri konsolosluk verildiği açıklandı. (AA/DHA)