Erdoğan muhalefete yüklendi

Erdoğan muhalefete yüklendi
Erdoğan muhalefete yüklendi
Sakarya'da konuşan Başbakan Erdoğan, BDP'için "Bunlar şiddeti dışlayamıyorlar. Çünkü tehdit altındalar." derken MHP'ye de "Asıl milliyetçilik, iftiralarla, hakaretlerle saldırmak değil, ortaya bir düşünce koyabilmektir" sözleriyle yüklendi.

SAKARYA - Başbakan Erdoğan, Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Sakarya 4. Olağan İl Kongresi'nde partililere seslendi.

Partilileri selamladıktan sonra kürsüdeki konuşmasına başlayan Erdoğan, "Biliyorsunuz değil mi Ferhat ile Şirin’in hikayesini. Ferhat ın verdiği cevap ’Çoğu gitti azı kaldı’. Dünyanın 17’nci büyük ekonomisiyiz. 2023’te inşallah ilk 10 içine gireceğiz" dedi.

Hedeflerinin büyük olduğunu söyleyen Erdoğan, daha sonra MHP ’ye yüklendi. MHP’nin siyaset yapmadığını ve siyaset üretmediğini söyleyen Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ben bir şeye kafamı takıyorum. Milliyetçilik adına bu ülkede garip garip şeyler oluyor. Reddi miras oluyor. Osmanlı, Selçuklu ruhunu çiğneyenler var. Sayın Bahçeli, MHP idarecileri, ağza alınmayacak iftiralarla, yeni uygulamaları, Milli Eğitim’deki yeni uygulamayı farklı yerlere çekmeye çalışıyor. Sayın Bahçeli, siz milliyetçi değil misiniz? Reddi miras mı yapıyorsunuz? Atalarımızı yok mu sayıyorsunuz? Balkanlar’da, Ortadoğu’da Türkçe bilmeyen, kendi dilini konuşan memurlar bulunuyordu. Mahkeme kayıtlarının bazıları Arapça tutuluyordu. Sarayda Türkçe konuşuluyordu. Ama onun dışında hiçbir kimsenin diline karışılmıyordu. Osmanlı devleti 600 yıl boyunca böyle ayakta kaldı. ’Milliyetçiyim’ diye ortaya çıkanlar önce kendi tarihlerinden bile haberi olmayanlar milliyetçi olamaz. Bunların milliyetçiliği, önünü kestikleri adamın sağcı mı solcu mu olduğunu öğrenmek için ’Fatiha oku’ derler. Yanındaki arkadaşlarına dönüp ’Doğru okudu mu?’ diye sorarlar. Asıl milliyetçilik kabalık değil, tıpkı bu milletin medeniyeti gibi zarafettir. İftiralarla saldırmak değil, ortaya bir görüş düşünce koyabilmektedir. Cehalet sergilemek değildir. Atalarımızın sözü var; ’Cahil ile sohbet zordur. Çünkü cahil ne gelirse söyler diline.’ Bunlar dillerine ne gelirse onları söylüyor. MHP siyaset yapmıyor. Siyaset üretmiyor. Otoriter devlet refleksiyle hareket ediyor."

"GİT BİR DE SEN GÖR ORALARI"
Erdoğan, MHP’yi ve Devlet Bahçeli ’yi eleştirmeye devam ederek, şunları söyledi:

"Konuşmaya dahi yaklaşmayan birinin siyaseti yoktur. Kendisini inkar etmektedir. Bahçeli’den ben 3 kez randevu istedim. Hiç bir randevuma cevap vermedi. CHP ’nin önceki yönetiminden, terörle mücadele konusunda randevu istedik. Bize kamera dayatıldı. ’Kahve içip gelip giderler’ dedi. MHP yöneticilerine sesleniyorum; Sizin bu yöneticileriniz izinde gittiğiniz insanlar, sorun onlara. Şu Orta Asya’ya ne kadar gittiniz? Biz iktidar olarak Moğolistan’a kadar gittik. Uçakla tarlaya indik. Orhun Anıtları’na 42 kilometre asfalt yol yaptık. Sayın Bahçeli’ye sorsak anıtların yerini bilmez. Açılışını Başbakan Yardımcım yaptı. MHP’den bir milletvekilini aldık. Bir terör olayı olmuştu ben dönmek zorunda kaldım. Sayın Bahçeli sen de bir git gör oraları. Mostar Köprüsü’nde, Fatih Sultan Mehmet Camii’nde, Sinan Paşa Camii’nde AK Parti iktidarını görüyorsun. Nerede ecdadımız varsa oralara gittik. Milletin meselerii kendi meseleri gibi görmeyenler milliyetçi olamazlar."

"BDP’DE MHP GİBİ IRK VE MİLLET KAVRAMINI İSTİSMAR EDİYOR"
Konuşmasının devamında BDP’ye de sert eleştirilerde bulunan Erdoğan, şunları söyledi:
"Türkiye’de statükoyu savunan parti maalesef bir tane değil. BDP. O da MHP gibi. Irk ve millet kavramını istismar ederek ayakta kalmaya çalışıyor. Şiddet ve siyaset asla ve asla yan yana olamaz. Şiddetin olduğu yerde siyaset yoktur siyasetin olduğu yerde şiddet yoktur. "

"İRADELERİNİ TERÖR ÖRGÜTLERİNE TESLİM EDİYORLAR"
BDP’lilerin irade koymak yerine kendilerini terör örgütlerine teslim ettiklerini söyleyen Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:
"Bunlar ortaya bir irade koymak yerine iradelerini terör örgütlerine teslim ediyorlar. Hakkari’de belediye onlarda. Caddelerde pislikten geçemezsiniz. Hiç bir hizmet yok. İnsanın orada bir değeri yok. Biz onların şiddete dayalı yaklaşımlarına rağmen Yüksekovada 150 yataklı modern hastane yaptık.

Bizde ayırım yok. ’Batıda ne varsa doğuda, güneydoğuda o da olacak’ dedik. Biz bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da kardeşliği savunacağız. Ortak yönlerimize vurgu yapacağız. Bu topraklar üzerinde bir olmak, beraber olmak için, kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz. Bizim bu toprakların her zerresinde atalarımızın kanı, canı var. İşte bayrak bu bayrak durupdururken şekillenmedi. Rengini şehidimizin kanından aldı. Yıldız şehitlerimizi temsil ediyor. Böyle bir bayrak. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Uğrunda ölen varsa vatandır."

"İKTİDAR OLDUK OLAĞANÜSTÜ HALİ KALDIRDIK"
Bazılarının spekülasyon yaptığını söyleyen başbakan Erdoğan konuşmasına söyle devam etti:

Bazıları terör örgütünün uşağı. Hakkari’ye havalimanı yapıyoruz. Temel attırmamak için her türlü eylemi yaptılar. Ama biz temeli attık. Bu sefer iş makinelerini yakıyorlar. Onlar iş makinesi yakıyor, biz yeni iş makinesi gönderiyoruz. Aynı işi Şırnak’ta yaptılar. Ama biz eylemlerine rağmen Şırnak Havalimanı’nı yapıyoruz. Iğdır’ı engellemek istediler. Iğdır’ı Temmuz sonu açıyoruz. 10 yıl önce Hakkakir, Sırnak, Iğıdır’a havalimanı olacağına kim inanırdı? Yolların hepsi yapılıyor. Tüneller atılıyor. Dağları delerek gidiyoruz. Biz Ferhat’ız siz Şirin. Ulaşacağız ve dağları aşarak ulaşacağız inşallah."

"BİZ DEVLET İÇİNDE DEVLET KURULMASINA MÜSEDE ETMEYİZ"
Başbakan Erdoğan, devlet içersinde devlet kurulmasına asla müsaade etmeyeceklerini söyleyerek, şöyle devam etti:

"Millet birçok değerleriyle birlik, beraberlik haline gelmiş, kültürüyle diniyle inancıyla bir bütün haline gelmiş. Biz Türkiye’de bütün etnik unsurları TC vatandaşlığı altında topluyoruz. Tek bayrak, tek vatan, tek devlet dedik. Biz devletimizin içinde devlet kurulmasına müsaade etmeyiz. Müsaade edemeyiz. Buna müsaade edildiği anda Türkiye yeniden o geçmişteki sıkıntıları yaşamaya başlar."

"SAKARYA ANADOLU’NUN SAF ÇOCUĞUDUR"
Geçmişte yapılan uygulamaları da eleştiren Erdoğan Türkiye’de iradecilerin Avrupadaki faşizim rüzgarına kapıldığını iddia ederek “Hala da var. Mücadelemiz devam ediyor. Temizlik devam ediyor daha bitmedi. 1940’larda ret, inkar, asimilasyon politikaları çok sert biçimde uygulanmaya başlandı. Bizim dönemimize kadar sürdü. Biz dışlamaya, horlamaya ötekileştirmeye son verdik. Selçuklu, Osmanlı nasıl idare ettiyse bizlerde aynısını yaptık ve aynısını yapmaya devam ediyoruz." dedi.
(anka)