Erdoğan: Mursi idam edilirse...

Erdoğan: Mursi idam edilirse...
Erdoğan: Mursi idam edilirse...
Seçim öncesi mitinglere devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri'de yaptığı konuşmada, Mursi hakkındaki idam kararına değinerek, "Mursi'nin idamı şahsiyetlidir. Mursi şayet idam edilirse ki inanmıyorum. İnşallah edilmeyecek, edemeyecekler. Terör örgütüyle mücadele eden bir kardeşim şehitlik rütbesine erişmiş olacaktır" dedi.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Kayseri’deki ‘toplu açılış’ töreni dolayısıyla düzenlenen mitingde konuştu. Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi:

Şurada bir sürpriz var. “Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır. Ne yapsalar boş, Kayseri’nin gönlünde bir yiğit başkan vardır.” Bu sürprizi yapan Kayserili kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum.

BEN BU KAYSERİ’Yİ ANLAMIYORUM

Ben bu Kayseri’yi anlamıyorum, biri çıkıyor biri iniyor. Hiçbir zaman boşta bırakmıyor. Herhalde burada ekonomik anlayış var. Ben Kayserispor’a süper ligde başarılar diliyorum. Kayseri Erciyesspor’a yeniden PTT birinci ligde başarılar diliyorum.

Birileri cek cak ile konuşuyor. Gelince diyor memura şunu vereceğim, bunu vereceğim diyor. Çünkü bunların sırtında boş yumurta küfesi var. Ama bizim sırtımızda dolusu var. Şimdi bunlar bunları söylerken şunu yaparak bunu yapacağım demiyor. Evet, başında olduğum iktidarın 27,5 milyar dolar rezerviyle aldık 122 milyar dolara çıkardık. Onu nasıl boşaltırız bunu düşünerek söylüyorlar. Çünkü geçmişte bunları gördük. Böyle boşalttılar. 40 küsür banka böyle boşaldı. Hatırlayın, isim vermek istemem ama şu anda cumhurbaşkanı olarak da milletin tarafında olan bir insan olarak bir şeyi söylemem lazım.

BEN HAKARET ETMİYORUM

Ben her partiye eşit mesafedeyim. Gönlümde bir aslan yatıyor o ayrı. Ancak bana diyorlar ki tarafsız olması lazım. Ben gelirken ne dedim? “Ben milletin tarafındayım” dedim. Şimdi milletimi aldatmak isteyenlere karşı kalkıp ben tavrımı koymam lazım. Niye? Bakıyorsunuz ki şimdi biz iktidarı kimlerden almıştık gelirken, üç partiden almıştık. Bir koalisyondu bu. Burda kimler olduğunu da biliyorsunuz, MHP DSP ANAP. Ben koalisyon zarar verir dediğim zaman beyefendiler rahatsız oluyor. Çok da hakaret ediyorlar. Herhalde bu ülkede hakaret edilen cumhurbaşkanlarından nadide olanlarından bir tanesi de benim. Varsın etsinler, kem söz sahiplerine aittir. Ben bunlara hakaret etmiyorum, sadece mahkemeye gönderiyorum.

FARKLI BİR UYGULAMA DÜŞÜNÜYORUM

Burada Mehmet Haseki kardeşim (Haseki’nin CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan kazandığı tazminatı kastederek) bol bol sucuk dağıtıyordu. Ben farklı bir uygulama yapmayı düşünüyorum daha sonra. Bir şeyi unutmayalım, bunlar 5 yıllığına görev aldı mı o zaman, aldı. MHP DSP ANAP. Millet bunlara görev verdi. Peki 3,5 yıl sonra niye bırakıp kaçtılar?

Kalkmışlar bize dürüstlük ahlak dersi veriyorlar.  Kendisi himmete muhtaç dede, nerde kaldı gayriye himmet ede. Bunlar bize milliyetçilik dersi veremez. Moğalistan’da aynı şekilde 10 km uzunluğunda orada da Orhun anıtları, bir tarafta Göktürk bir tarafta Orhun. Biz buyuz ya. Balkanlarda biz varız, işte evladı Fatihan dedik.

Çıkmış ana muhalefetin başı “1 yılda bütün yurt ihtiyacını karşılayacağım” diyor. Yahu dürüst ol, bu milleti aldatmaya kalkmayın.

Bak Danıştay geçenlerde kararını açıkladı. Şu anda katsayı problemi var mı? Şimdi de bizden bir hak var. Sizden başarı bekliyoruz. Ve milli manevi değerlerle, yeni Türkiye’nin temel taşları olacaksınız.

KILIÇDAROĞLU PARAYLA KİTAP YAZDIRIYOR

Kılıçdaroğlu meğerse para vadiyle bir kişiye kitap yazdırıyor. Sonra belge diye anlatmış. Vaat ettiği parayı da ödememiş. Sayın Kılıçdaroğlu’nun değerli vatandaş dediği bu adam şimdi dolandırıldım diye ortada geziyor. Ana muhalefetin genel başkanı asıl milleti dolandırmaya çalıştı. Ama olmadı.

Sen kimi uyutuyorsun be? 1+8+4 diyorsun. Oyun bu. Kayseri yutar mı bunu?

ADANA'DAKİ MİT TIRLARI

Dün DHKPC’nin militanlarına hukuk adamları diyordu bugün paralel örgütün militanları için aynı ifadeyi kullanıyor. Kayseri’de teröriste terörist derler öyle mi? Bunlar hukukçu filan değil, örgüt militanı. Adana’daki MİT TIR’ları meselesini hatırlıyorsunuz değil mi? Yardım götüren TIR’ları durdurup tüm dünyaya mesaj vermeye çalıştılar. Maalesef milliyetçiyim diyenler bile bizim karşımıza dikildiler o zaman. Bunun adı açıkça vatana ihanettir. Benim gönlümde de milletimin gönlünde de bunlara verilecek ceza aslında bellidir. Ama Türkiye bir hukuk devleti, bunlara rağmen hukuk devleti.


MURSİ'NİN ÖLÜMÜ ŞAHSİYETLİDİR

Bugünlerde bir şey daha oldu. Mısır’da yüzde 52 ile milletin oylarıyla iş başına gelen Mursi’yi ve arkadaşlarını 122 kişi idama mahkum kararı aldılar. Bizim ölümümüz şahsiyetlidir. Mursi’nin idamı şahsiyetlidir. Nitekim eşi de çocukları da mahkemeye bile gitmediler. Niye? Biz bu mahkemeyi kabul etmiyoruz dediler. İşte onur budur. Şahsiyet budur. Ve o insanların hiçbirisi adam öldürmediler. Kimseyi katletmediler. Ama buna rağmen onun Milli savunma bakanı olan bu darbeci Sisi şu anda kendi memurlarıyla bu kararı aldırttı.

AVRUPA'YA SESLENİYORUM

Ben buradan tekrar Avrupa’ya dünyaya sesleniyorum. Ey Avrupa ey batı hani AB’de idam yasaktı? Peki neden sesiniz çıkmıyor? Niye siz darbeci Sisi’nin yanında yer aldınız? Niye yaptırım uygulamadınız. Gezi olayları olduğu zaman bütün medyanızla bize saldırdınız. Gezi olaylarında ne olmuştu? Dert başkaydı. Türkiye’yi zaafa uğratmak ama başaramadılar.

MURSİ İDAM EDİLİRSE, EDEMEZLER AMA, ŞEHİTLİK MERTEBESİNE YÜKSELİR

Gerek Mursi konusu gerekse şu adaletsiz adımlar, bize şunu gösterdi. Mursi şayet idam edilirse ki inanmıyorum. İnşallah edilmeyecek, edemeyecekler. Terör örgütüyle mücadele eden bir kardeşim şehitlik rütbesine erişmiş olacaktır. Ben de eğer böyle bir akıbete uğrarsam rabbim inşallah bizlere de o makamı lütfedecektir diye inanıyorum.

NİYE ABD'DEN GELMİYOR

Başbakan'ı ofisinde dinliyor. Cumhurbaşkanını dinliyor. Anayasa Mahkemesi'ni dinliyor hale bak. Dışişleri bakanı özel bir toplantı yapıyor Suriye ile ilgili onu dinliyor. Bütün bakanlıklarda yaptığı iş bu. Bunu utanmadan sıkılmadan da satıyorlar.

Şimdi suçsuzsa bu zat çıksın gelsin niye gelmiyor? 10 yıldır ben gelmesini söyledim. Gelmiyor, demek ki suçunu biliyor.