Erdoğan: Net açıklama bekliyoruz

Başbakan Erdoğan, 17 Aralık Zirvesi öncesi Kıbrıs konusunda Türkiye'ye baskı yapılmaması uyarısında bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 17 Aralık Zirvesi öncesi Kıbrıs konusunda Türkiye'ye baskı yapılmaması uyarısını yaptı. Erdoğan, Kopenhag siyasi kriterlerinde yer almayan siyasi bir konuda Türkiye'ye dayatmada bulunulmamasını istedi.
Erdoğan, AB Zirvesine ilişkin temaslarda bulunmak üzere Brüksel'e hareketinden önce Esenboğa Havaalanında düzenlediği basın toplantısında, AB Dönem Başkanı Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende, Avrupa Komisyonu Başkanı Manuel Durao Barroso ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ile görüşeceğini söyledi.
TOBB ve İKV'nin sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla yarın Brüksel'de düzenleyeceği Türkiye Platformu toplantısına katılacağını belirten Erdoğan, bir soru üzerine Türkiye'nin AB Zirvesi'yle ilgili olarak üç noktayı dikkate aldığını belirterek, bunları şöyle özetledi:
" * Kesin olarak üyelik diyoruz. Çünkü Kopenhag kriterleri ile ilgili masa üstünde herhangi bir şey kalmamıştı. Türkiye atılması gereken adımları, yapılması gereken ödevi yerine getirmişti.
* İkinci bir karara gerek kalmaksızın müzakerelerin sürecinin başlatılması ve onun tarihinin açıklanmasıdır.
* Kopenhag siyasi kriterlerinin içerisinde yer almayan herhangi siyasi içerikli bir kararda bize bir dayatmada bulunulmamalıdır."
Bunları çok açık ve net bir biçimde dile getirdiklerini belirten Erdoğan, "Şu andaki tavrımız budur" diye konuştu. Erdoğan, 17 Aralık için "Bütün çerçevesi bellidir. Bu da Kopenhag siyasi kriterleri" dedi. Erdoğan, zirve taslağının tatmin edici olmaması halinde Brüksel Zirvesine katılıp katılmayacağı sorusunu ise "Şu anda Brüksel'e gidiyorum dönüp geleceğiz geldikten sonra 15'inde nasip olursa tekrar Brüksel'e gideceğiz" diye yanıtladı.