Erdoğan: Netanyahu hangi yüzle Paris'e gitti

Erdoğan: Netanyahu hangi yüzle Paris'e gitti
Erdoğan: Netanyahu hangi yüzle Paris'e gitti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Paris'teki Cumhuriyet Yürüyüşü'ne katılan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu için "Hangi yüzle oraya gitti, anlamakta zorlanıyorum" ifadelerini kullandı.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas yaptıkları görüşmenin ardından basın mensuplarına ortak açıklama yaptı. Erdoğan, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Paris’teki yürüyüşe katılmasını eleştirerek, “Hangi yüzle oraya katıldı merak ediyorum” dedi.

Erdoğan yaptığı açıklamada öncelikli hedefin Gazze’nin yeniden inşası olduğunu söylerken “İsrail işgalinin bir an evvel son bulması, başkenti Doğu Kudüs olan 1967 öncesi sınırları içerisinde egemen ve bağımsız bir Filistin devletinin kurulması en büyük temennimizdir” dedi.

Erdoğan ayrıca şunları söyledi: İsrail son dönemde artan saldırganlığı yanında Harem-i Şerif ve Mescid-i Aksa’nın kudsiyetini ihlal eden eylemleriyle de bölgede gerilimi körüklüyor. Kudüs ve Harem-i Şerif’in korunması yalnız Filistin’in değil tüm İslam aleminin ortak vazifesidir. Türkiye , İsrail’in bu pervasız ve hukuk tanımaz eylemlerine karşı İslam dünyasının ve uluslararası camianın diğer üyeleriyle birlikte mücadele etmeye devam edecektir.

Mahmud Abbas da Türkiye’nin uluslararası alanda Filistin adına yaptığı çalışmadan dolayı teşekkür etti.

İki lider daha sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı.

- Fransa'daki olayların ardından liderlerin katıldığı bir yürüyüş oldu. 18 Ocak’ta da Obama küresel toplantıya çağırdı. Size bir davet geldi mi?Erdoğan: Henüz bize gelmiş bir davet söz konusu değil. Eğer böyle bir davet gelirse konusu içeriği önemli. Olumlu değerlendirebileceğimiz bir zirve olur. Ama henüz bize gelmiş bir davet yok.

- Mahmut Abbas'a şunu sormak istiyorum: Yürüyüşe katılmama yönünde bir talep geldi mi size?
Abbas: Dün Fransa’ya Cumhurbaşkanı Hollande’nin davetiyle gittim ve kimsenin beni engellemeye çalıştığını görmedim. Fransa ile ilişkilerimiz çok iyi. Fransa parlamentosu Filistin devletinin kurulması konusunda görüş belirtti. Ben çok rahat bir şekilde gidip katıldım.

- Batıda saldırı sonrasında tüm Müslümanları suçlayan ifadeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Netanyahu'nun o karede görülmesi hakkında düşünceniz nedir?
Erdoğan: Bu olayı bir kaç başlıkta tahlil etmek gerekir. Olayın failleri bellidir. Olayın failleri Fransız vatandaşıdır. Ve bu Fransız vatandaşları böyle bir katliamı işlerken faturanın kesildiği yer Müslümanlardır. Kaldı ki Fransız vatandaşı bu kişiler 16 ay cezaevinde yatıyorlar içeriden çıkıyorlar. Oradaki istihbarata birimleri bunları takip etmez mi?
Olayın bir de bu boyutu var. Son dönemlerde özellikle batıda nefret suçunu tahrik etme konusunda çok ciddi olumsuz gelişmeler var.

Müslümanlara karşı İslamafobi aldı başını gidiyor. Biz bir Müslüman olarak, barış dininin mensupları olarak böyle bir katliam nereden gelirse gelsin böyle bir terör eylemine olumlu bakmamız mümkün değil. Ancak bazı gerçekleri de görmemiz gerekir. Netanyahu’yu orada görmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz diye sordunuz.Şimdi soruyorum Gazze’de 2500 kişiyi katletmek suretiyle devlet terörü yapan bu zatın el sallamasına siz nasıl bakıyorsunuz…Sanki insanlar onu merakla beklemiş gibi el sallıyor. Hangi yüzle oraya gitti onu merak ediyorum.

Siz katlettiğiniz çocukların hesabını verin. Suriye’de 300 bin insan öldürüldü. Dünyanın kılı kıpırdıyor mu? yok… Hala öldürsün devam etsin diye bakılıyor. Kahrını çeken kim? Türkiye, Lübnan, Ürdün. 2 milyona yakın insan bizde. Biz onlara bakıyoruz. Üç ülkede 5 milyon insan o ülkedekiler tarafından bakılıyor.

Yaptığımız harcama 5 milyar dolar ve bize “2 milyon insana yaptığınız ev sahipliği takdire şayandır” diyorlar. Tasmam da lafla olmuyor bu iş. “Biraz da biz yüklenelim” demiyorlar.
Batının iki yüzlülüğü ortadadır. Biz Müslüman olarak hiçbir zaman terörün katliamların yanında yer almadık. Ama bu katliamların arkasında ırkçılık nefret söylemi ve İslamafobia yatıyor.

Lütfen camilere yapılan saldırılar karşısında batı yönetimler gerekli tedbirleri alsınlar. Bunlar tahriktir. İslam dünyasının da üzerinde oynana oyunlar karşısında tedbirini alamsı gerekir."

Ecdat Ak Saray'da!


  http://www.radikal.com.tr/1270928127092810

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Rusya Suriyeli mülteci alsın - user390732

  Suriye'de ölen 300.000 kişinin esas sorumlusu Rusya. Avrupa'ya neden müdahale etmiyorsun diyene kadar Esad'a koşulsuz destek veren Rusya'ya bakmalı. ERdoğan çıksın Putin'e desin 2 milyon Suriyeli'den 1,5 milyonunu sen alacaksın, hem ekonomin hem de coğrafyan buna benden daha müsait, bu mültecilerin ortaya çıkmasında baş sorumlu da sensin, almaz isen nükleer santral projesi iptal. BAkalım Rusya'ya one minute diyebiliyor mu?

  Agiz kulak - semapost

  Basinda bulundugunuz Turkiye devleti, egrisi dogrusuyla Israil kadar bile demokratik bir ulke olsaydi siz de orada en onde olurdunuz. Kendimizi savunamayacak duruma dusuren de siz ve sizin arsiz hesapsiz ve yolsuz siyasetiniz.

  "İkiyüzlü" mü dedin?.. - sweeping

  Konu İslamafobi olduğunda yapan ikiyüzlü Batı, haksızlığa uğrayan zavallı müslüman... Ama konu terör olduğunda yapan müslüman değil, Fransız vatandaşı olur birden... İşine gelince ümmet, gelmeyince millet... Bu siyaset içeride tutar, dışarıda hapı yutar...

  Aynı yüzle - orkam esas

  Davutoğlu seni temsilen hangi yüzle gittiyse, onlar da aynı yüzle gitmişlerdir. Kendi ülkesinde devlet terörü estirenler, yabancı ülkelerde melek gibiymiş gibi rol yaparlar. Hani kötü babalar vardır, evde canavar komşuda melek oynarlar. Aynen onun gibisiniz. Hitlerde Almanyada katliamlar yaparken, Avrupanın diğer ülkeleri onu Melek sanıyorlardı. Taaa ki gerçekler ortaya çıkana kadar.

  KENDİNE BAK '.. - eyo84gizo

  Sen niye gidemedin oraya ?..

  Deriyle temas halinde - anarshit

  Bütün insanlık şiddete ve teröre derisinin hemen üzerinde olacak kadar yakındır. O kişinin sahip olduğu öğreti onu o şiddeti uygulamayı öğütlüyorsa eninde sonunda onu uygular. Öğütlemiyorsa hatta karşı çıkıyorsa uzak durur. Hadi, öğretileri okumayı deneyin bakalım, kim, ne, ne öneriyor!

  dur bir dusuneyim.... himm - user959848

  dur bir dusuneyim.... himm... Davutoglu hangi yuzle gitti ise belki netanyahu da o yuzle gitmistir... ne var bunda dusunecek yahu?