Erdoğan: Öcalan heykelini yapılmadan kırarız

Erdoğan: Öcalan heykelini yapılmadan kırarız
Erdoğan: Öcalan heykelini yapılmadan kırarız
Başbakan Erdoğan, Selahattin Demirtaş'ın, "Başkan Apo'nun heykelini dikeceğiz" açıklamasına yanıt verdi: Bunlar işte böyle sadece heykel dikerler, kalp taştan olunca!

Radikal.com.tr - Ak Parti Genişletilmiş il Başkanları toplantısında konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan muhalefete yüklendi.
Söze, “2012 çok önemli olayların yaşandığı bir dönüm noktası oldu” diyerek başlayan Erdoğan, partisinin tüm kademelerinde kongreler yaşandığını ve 30 Eylül’de büyük kongrelerini yaptıklarını belirtti. “Yenilenmiş, tazelenmiş bir parti” ile daha çok hizmet için çalışacaklarını söyleyen Erdoğan, Türkiye’nin siyasetinde ‘tarih yazdıklarını’ söyledi.
Eğitimde yaptıkları yatırımlardan rahatsız olan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nun Rize’deki çocukların okula gitmesinden rahatsız olduğunu söyleyen Erdoğan, CHP Genel Başkanı’nın Dersim’le CHP arasında bir reddi miras yapmak zorunda kaldığını ancak bunu da patolojik bir vaka olarak yaşadığını söyledi. Kendilerinin tek parti dönemine ilişkin eleştirilerini ‘patolojik vaka’ olarak değerlendiren Kılıçdaroğlu’na, ‘asıl patolojik vaka sensin’ dedi.

- Dersimli Seyit Rıza’nın 70 yıldır yaşadığını ancak zalimlerle işbirliği yapan kardeşinin oğlunun adını kimse hatırlamıyor. Kılıçdaroğlu işte o işbirlikçilerle çalışmayı tercih etti. Biz hatalarımızdan ders çıkarırız. Onlar 50-60 yıl önceyi konuşamaz ama biz 1071’i 2071’e taşıma vizyonuna sahibiz.

- Medeni olmak aslında ‘şehir’ kavramından tebaruz eder. Bizim şehirlerimiz belli bir ruh üzerine inşa edilmiştir. Her bir cumbanın, sundurmanın, kim geldi penceresinin, küpeştenin kadim medeniyetimize anlam katan bir muhteviyatı vardır. Biz bu şehircilik anlayışından adım adım uzaklaştırıldık. Öyle ki bundan uzaklaşmış anlayışlar karşısına dikilip ‘istemezük’ dedi.
- CHP’nin tek parti döneminde sadece İstanbul’da yüzlerce camii yıkıldı. Buldozerlerle şehirlerin tarihi silindi. Şimdi bakıyorsunuz ‘plan notları adı altında’ yine şehirler sömürülmeye devam ediliyor. Çok daha fazla kazanmak için. Bu yüzden Çevre ve Şehircilik Bakanı’ma ekiplerin şehirlerde ajan gibi dolaşacak ve emsale uygun olmayan yapıları acımadan yıkacaksın.
- Maalesef 1950’lerden itibaren sağcı ve muhafazakar iktidarlar da bunu yaptı. Yol açmak için tarihi yıktılar.

- Taksim Kışlası’nı aslına uygun olarak yeniden inşa etme olayı CHP zihniyetini rahatsız etti ama ne yaparlarsa yapsınlar biz Taksim’de tarihi yeniden inşa edeceğiz. Trafiğin yer altına alınması bile beyefendileri rahatsız ediyor.

- Dün BDP ’nin Eşbaşkanı çıktı bölücübaşının heykelini dikeceklerini söyledi. Bunlar işte böyle sadece heykel dikerler, kalp taştan olunca! BDP Güneydoğu’nun CHP’si olmaya doğru ilerliyor. Öldürmekte hiçbir farkları yok, işte şimdi de heykel dikmeye girdiler tam CHP oldular. Kusura bakmayın bu millet yeni bir CHP’ye izin vermez. Saddam’ın, Stalin’in, Tito’nun, Kaddafi’nin, Esed’in heykelleri birer birer yıkılırken bunlar burada heykellerine bir kaide bile bulamazlar. O heykel daha yapılmadan parçalanacak kudret vardır.