Erdoğan: Öcalan'ın ailesine izin var avukatlara yok

Erdoğan: Öcalan'ın ailesine izin var avukatlara yok
Erdoğan: Öcalan'ın ailesine izin var avukatlara yok
Erdoğan, AK Parti'nin 10. kuruluş yıldönümünde Abdullah Öcalan, açlık grevleri ve anadilde eğitime ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

KIZILCAHAMAM - Partisinin Kızılcıhamam’da yapılan kampında konuşma yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gündemdeki konularda önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan bölümler şöyle:

- Buradan Kürt kardeşlerime hatırlatmak istiyorum. Kürt kardeşlerime sesleniyorum: Biz sizleri yaradandan ötürü seviyoruz. İnsanlıktan nasibini almamış terör örgütüyle aranıza gelin bir duvar örün, sizi istismar ediyorlar. Bu devlet şefkat elini kimseden esirgemez
Terörün faturası Türkiye 'ye 300-350 katrilyon liradır. Hakkari gibi yerde üniversite yakıyorlar. Bunların insana değer vermek gibi bir şeyleri var mı? Kürt kardeşim gel arana perdeni koy. Geçenlerde okula gitme konusunda yasak koydular. Bunlar 6-7-8-9 yaşında çocukları engelleyecek kadar merhametsiz. Bunlar sadece vuracaklar, yıkacaklar ve saltanatlarını sürdürecekler. Bunlar esrar tüccarı, o işi yapıyorlar. Biz tarlaları yakında "eyvah" dediler. Merkel'e onu söyledim: Çadır kuruyorlar, bölücübaşının resmini asıyorlar. Para topluyorlar. Güya zekat topluyorlar. Kime gidiyor bu paralar, terör örgütüne gidiyor. Almanya'da zekat ve hac organizasyonu yapıyorlar. Hiç Zerdüşt hacca gider mi?

- Anadolu coğrafyası bin yıllık vatanımız. Kimseye operasyon fırsatı bırakmayacağız. Büyük bedeller ödenerek kazandığımız Türkiye Cumhuriyet'i bizim namusumuzdur, şerefimizdir. Ben tek dil ve tek din diye bir ifade kullanmadım. Hiçbir yerde kullanmadım. Bunlar hepsi zenginliktir. Biz resmi dilimiz Türkçe'dir dedik. Resmi dilin Türkçe olduğunu savunuyoruz. Ama herkes anadilini konuşabilir
Kürtçe seçmeli ders oldu. 20 bin kişi müracaat etti. Bunları terör örgütü istedi diye yapmadık. Ayrımımız yok, biriz beraberiz.

- Terör örgütü şimdi de cezaevlerindekileri ölüme sürüklüyor. Açıkca söylemek zorundayım. Onları zorla açlık grevine, kendin kuzu kebab ye sonra 2 ay önceydi de. Şimdi de aynısın, şimdi de restoranlarda aynısı köşe yazarları da hala yazıyor. 2 kişi ölüm orucunda diyen dağla işbirliği yapıyor. Yok, ölüm orucunda olan kimse yok yalan yazma. Diyorlar ki Başbakan gerilimden yana. Biz yumuşakbaşlıyız ama ne koyun ne kuzu değiliz.

- Gerçekten samimi bir şeyin içinde olanlar varsa onlara sesleniyorum: Bunu bize şantaja döndürmeyin. Siz böyle yapıyorsunuz diye terörist başını oradan çıkarıp evine göndermeyiz yok öyle bir şey. Kamuoyu araştırmalarında herkes idam geri gelsin istiyor.

- Terörist başı ile ailesi ve yakınları görüşmek istediği sürece görüşmeye devam edebilirler bunda bir sakınca yoktur
Ama avukatları konusunda aynı şey geçerli değil.

Erdoğan’ın konuşmasından diğer satırbaşları ise şöyle:

- Kolay değil 10 yıl ve ard arda yapılan seçimler ve bu seçimler arasında kazanan bir parti Ak Parti . Geleceğimizi nasıl planlayacağız onu konuşacağız. 11 yılımızı geride bıraktık. 3 Kasım tarihi sadece Ak Parti için değil, milletimiz için bir milat oldu.

- Adem odur ki koymalı her yerde bir eser. Eseri olmayanın yerinde yeller eser sözünden hareketle sadece eser bırakmaya çalışıyoruz.
Eserlerimizle bu dünyaya damgamızı vurmak istiyoruz.

- Millete efendilik taslayanlar gitti, millete hizmetkar olanlar geldi. Cumhuru hor gören, Cumhuriyet istismarcıları gitti, gerçek cumhuriyetçiler geldi. 3 Kasım tarihi bir başlangıçtır. 11 yıldır yapamadıklarımızı söylemedik. Söylediğimiz her şeyi yaptık.

- Eğitimde yeni bir dönem başlattık. Bütçede eğitime verilen payı 7,5 milyardan 39 milyara çıkardık. Bazı aksaklıklar olabilir, bu düzelecek
İsteyenlere Kuran-ı Kerim dersi verilecektir. Hamdolsun ki başvurular oldukça fazla. Zorlama yok. 470 bin civarında öğrenci müracaat etmiş. Nelerin engellendiğini göstermesi bakımından bu çok önemli.

- Bazı TV kanallarında "ben öğretmen oldum atanmıyorum" diyen insanlar var. 10 yılda 358 bin öğretmen atadık. Herkes öğretmen olabilir. Ama atama için devletin imkanlarının müsaade etmesi lazım.