Erdoğan: Öleceksek adam gibi ölelim

Erdoğan: Öleceksek adam gibi ölelim
Erdoğan: Öleceksek adam gibi ölelim
Başbakan Erdoğan, Gazze için ABD, Çin ve BM güvenlik konseyi üyelerine seslendi: Güvenlik Konseyi'ndekilerin ağzına bakarak adım atacak olursak halimiz perişan. Bugün onlara yarın bize. Öleceksek adam gibi ölelim. Böyle adalet olmaz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında konuştu. Erdoğan özetle şunları söyledi: "Ak Parti 19 Kasım itibariyle 10. yılını tamamladı. Bugün artık 11. yıldan gün almaya başladık. 10 yılda görev almış tüm arkadaşlarıma şükranlarımı iletiyorum. Milletimizin desteğiyle bu hizmet kervanı daha nice on yıllar emin adımlarla yürümeye devam edecektir. Hedef 2023 ilk etapta. Sonra da 2071’in zeminini şimdiden hazırlamaya devam edeceğiz. Bu dava geçmişi olmayan, köksüz bir dava değildir. 11 yıl önce yoktan kurulmuş bir partinin davası değildir bu. Medeniyet değerlerinden ilham alarak yükselen bu dava 1071’de Malazgirt Ovası’nda, 1923’te Ankara’da sürekli büyüyerek bugünlere erişmiş bir davadır. ıyamete kadar da inşallah onurla, gururla taşınacak bir davadır. O sancağı 10 yıl boyunca çok yüksek burçlara diktik. O sancağı 2023 burçlarına da hep birlikte dikeceğiz.

HİZMETLERİMİZ ÖYLE BİR SAATTE ANLATILMAZ

Kızılcahamam’da 10 yılın özet dökümünü kısmen de olsa paylaştım. 10 yılda yaptığımız hizmetler öyle birkaç saatte anlatılacak gibi değil.
Eğer 10 yıl önceki Türkiye’nin manzarası unutulursa bugün nerede olduğumuz iyi anlaşılamaz. Bu ülkeyi nereden aldığımızı milletimize her fırsatta anlatmazsak bugün vardığımız noktadan geriye gitmek hasıl olur. 2002’de 8 yaşında olan çocuklar bugün 18 yaşında gençler oldu. Bu gençlerimiz o günün siyasi manzarasını tam olarak bilmiyor olabilir

CUMHURİYETE SLOGAN ATARAK SAHİP ÇIKANLARDAN DEĞİLİZ

Cumhuriyetimizin kurulduğu yıl 1923’te Türkiye’nin toplam ihracatı 51 milyon dolardı. 1924’te toplam ihracat 82 milyon dolar. 79 sene sonra 2002’de toplam ihracat 36 milyar dolar. Bugün geriye dönük 12 aylık ihracatımız 148 milyar doları aşmış durumda. 1923’te bir yılda gerçekleştirdiğimiz ihracatı şu anda 5 saatte gerçekleştiriyoruz. Cumhuriyet’e slogan atarak sahip çıkanlardan değiliz. Milliyetçiliğe hamaset yaparak sahip çıkanlardan değiliz.

SÖYLEMEYELİM Mİ?

CHP ve MHP hop oturup hop kalkıyor. Niçin iftihar etmiyorsunuz? Biz bu ülkeye neler kazandırdığımızı anlatıyoruz. Mesele onlarca yıldır diğer partilerin yapamadığını AK Parti’nin başarmış olmasıdır. Kıyasımız kuruluş aşamasındaki cumhuriyeti kıyas değildir. İktidara gelmiş partilerden bir çoğundan daha fazla yatırım yapıp Türkiye Cumhu8riyeti’ni daha ileri noktalara taşıdığımızdır. E bunu söylemeyelim mi?
Cumhuriyeti muasır medeniyetler üzerine çıkarma hedefini gerçekleştirmek bugün AK Parti’ye nasip olmaktadır.


GAZİ’NİN VEFATINDAN SONRA KISKANÇLIK YAPTILAR


Osmanlı devleti 20. yüzyılın başlarında her yönden şiddetli saldırılara maruz kaldı. 1. Dünya savaşında ağır yenilgiler alarak dağıldı. Kurtuluş Savaşı’nın çok büyük yokluk içinde verdik. Askerlerimiz için soğan ekmek emsali olmayan lüks yemek anlamına geliyordu. Yemen’de çölde nadiren rastladığı otu kavurup karnını doyurmaya çalışan askerlerimiz vardı. Mareşal Fevzi Çakmak 1. Dünya Savaşı’nda ordumuzun durumuyla ilgili şu çarpıcı biliyi veriyor. 3. Ordu’da nakliye araçlarının büyük bölümünü kağnılar oluşturuyordu. Askerini giydirilemeyen bir milletin bağımsızlığından söz edilemez. Savunma sanayinde büyük yatırımların alt yapısını oluşturdular. Gazi’nin vefatından sonra kıskançlık nedeniyle Türkiye’de akamete uğratılmıştır. Sivas Milletvekilimiz Nursuna Hanım’ın dedesi olan Nuri Demirağ’ın ulaştırma alanında döneminin de ilerisindeki projeleri Gazi’nin talimatına rağmen dönemin kifayetsiz muhterisleri tarafından engellenmiştir. Son 10 yıllık dönemde savunma sistemlerinin yurtiçinden karşılanma oranını arttırdık.


İLK 10’DA 2 TÜRK ŞİRKETİ

Aynı dönem içinde savunma ürünlerimizin ihracatı 4 kat arttı. Aselsan ve Tusaş dünyada savunma sanayi içinde dünyada ilk 10’a giren iki Türk şirketi oldu bizim dönemimizde Ülkemizde milli sermayenin ürettiği mini insansız hava aracının seri üretimi süratle devam ediyor Göktürk-2 uydumuzu yıl sonunda Çin’den uzaya fırlatacağız. 4 yıl önce 29 Temmuz 2008’de Altay projesinin imza törenini gerçekleştirmiştik. Geçen hafta attığımız o imzanın adeta ete kemiğe bürünerek sahneye çıkışına şahit olduk.

İNŞALLAH O TANKI KULLANMA İHTİYACI HİSSETMEYİZ

Bu millet inandı mı başarır. İnandık ve başardık. Bu tankları kullanma ihtiyacı hissetmeyiz inşallah. İnşallah tüm o silahları kullanma gereği ortaya çıkmaz Ancak sulh içinde yaşamak için her ihtimale karşı ordumuzu güçlendirmeye de devam edeceğiz.

KİMSE İSRAİL SAVUNMA HAKKINI KULLANIYOR DİYEMEZ

Hafta sonunda Mısır’daydım 10 bakan ve 350 işadamıyla. ki ülke arasında 27 farklı anlaşmayı imzaladık. İsrail’in Gazze’ye yönelik kanlı eylemini sürdürdüğü bir dönemde yaptığımız Mısır teması ayrı bir önem kazandı. Dünyanın anlaması ve ellerini vicdanlarına koyarak bunun üzerinde düşünmesi gerekiyor. İsrail bu bölgede barışı hiçe sayarak bir millete karşı etnik temizlik uyguluyor. Filistin topraklarını adım adım işgal ediyor. Filistin halkı da bu işgale karşı meşru savunma hakkını, meşru direniş hakkını kullanıyor. Tüm Batı’ya sesleniyorum. Kimse İsrail savunma hakkını kullanıyor diyemez. İsrail Ortadoğu’da terör estiriyor. Ben BM’nin adaletine inanmıyorum. Bir çok karar aldı ama hiçbirini uygulayamadı. BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi var. Suriye konusunda 2 üye olumsuz yaklaşıyor. İsrail konusunda da birkaç üye olumsuz yaklaşıyor. Bu ne menem bir şeydir. Gazze’deki son durum 115 ölü. Çocuk, kadın, yaşlı. Yaralı sayısı 900’ü aşmış durumda.


NEREDE İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM?


Hala herkes avucunu ovuşturup duruyor. Egemen güçler nerede sizin adaletiniz. Ülkemde de bazı köşe yazarları çıkıyor ‘’AK Parti dış politikaya çok ağırlık veriyor. Bu Türkiye’nin başına ilerde farklı şeyler getirir mi’’ diyorlar. Biz hakka ve halkımıza güveniyoruz. Bir şeyi yaparken diğerini de ihmal etmiyoruz. Ama biz Hakkın yardımının da yakın olduğunu biliyoruz. Biz bu noktada hala birileri bunu böyle yapıyor diye tribünden izleyecek miyiz? Sessiz mi kalacağız?

ÖLECEKSEK ADAM GİBİ ÖLELİM

3 yol var. Ya elimizle, ya dilimizle mücadele edeceğiz, ya da kalbimizle buzğ edeceğiz. Biz bu adımları atmaya mecburuz. Başta ABD olmak üzere tüm Batı, iki devletli çözüm diyor. Nerede iki devletli çözüm? Filistin’i boşaltıp İsrail’e teslim etmenin hesabı içindeler. Türkiye-Mısır-Katar olmak üzere S.Arabistan el ele vermeye mecburuz. Güvenlik Konseyi’ndekilerin ağzına bakarak adım atacak olursak halimiz perişan. Bugün onlara yarın bize. Öleceksek adam gibi ölelim. Böyle adalet olmaz.


PKK İÇİN GELİYORSUNUZ. NEDEN GAZZE’DE YOKSUNUZ


Dünyadaki barış örgütlerine sesleniyorum. İnsan hakları diyenler var ya. İnsan hakları denince aklınıza ateistler mi geliyor. Gazze’de Haniye’nin kucağındaki 9 aylık çocuk neden gündeminize girmiyor. Sesiniz niye çıkmıyor. Türkiye’de PKK’yı takip ediyorsunuz, onlar için gelip gidiyorsunuz. Gazze’de neden yoksunuz. Bunu sorgulamaya mecburuz.

EY ABD… 4 YAŞINDAKİ ÇOCUĞU KATLETMEK MEŞRU SAVUNMA HAKKI MI

Bu sabah Gazze’ye 100 sorti yaptılar. Enkaz var orada. Enkazın altında bir aileden 15 kişi kaldı. Bunlardan biri 4 yaşında bir çocuk
4 yaşındaki çocuğu katletmek meşru savunma hakkını mı kullanmaktır. Ey ABD, Batı, Çin size sesleniyorum. Güvenlik Konseyi’nin tamamının reforme edilmesinin gereğini düşünüyoruz Ambulanslar hedef almak nasıl oluyor da bir meşru savunma hakkı oluyor

 

FURKAN’IN RAPORUNU OBAMA’YA GÖSTERDİM. DOSYALARI İSTEDİ. ORTADA BİR ŞEY YOK

Aynı şeyi bize yapmadılar mı? Mavi Marmara tam da korsan bir devlete yakışır şekilde Akdeniz’de saldırıya uğramadı mı? 9 yavrumuz şehit olmadı mı? 19 yaşındaki Furkan’ın adli tıp raporunu görünce çıldırmamak mümkün değildi. 5 mermi yakından vücuduna isabet etmişti. Biri de 2 kaşının arasından. Ben bunu Obama’ya gösterince görmemezlikten geldi. Dosyaları istedi. Hiçbir şey yok. İsrail’in hukuksuz saldırıları görmezden geliniyor. Saldırıları terörle mücadele gibi gösterilip meşrulaştırılmaya çalışılıyor. Bu vurdumduymazlıktır.


ŞARON’UN OĞLU GAZZE HİROŞİMA’YA ÇEVRİLMELİ DEMİŞ

Bir köşe yazısında meşhur Ariel Şaron’un oğlu bir yazı yazmış. ‘’Gazze’nin aynen Hiroşima’ya çevrilmesi gerekir’’ demiş.


ŞARON BANA DEDİ Kİ…


Baban da bana aynı şeyi söylemişti. Ama farklı söylemişti. İnsanlığa sesleniyorum. O İsrail ziyaretimde Şaron Başbakan’dı. Bana dedi ki: ‘‘Dünyada en zevk aldığım an Filistin’de tankların üzerinde olduğum andı’’ ‘’Ayıp olmuyor mu’’ dedim. ‘’Basın toplantısında açıklayın’’ dedim. Açıklayamadı.


BAKIN KAÇ YILDIR MAKİNEYE BAĞLI YAŞIYOR

Ama bakın şimdi kaç yıldır makineye bağlı yaşıyor. Oğlu Ehud Barak geldiğinde ‘’Ariel Şaron’u görüyor musun’’ dedim. ‘’Görüştürmüyorlar’’ dedi. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. Böyle bir yazıyı yazmak insanlık suçudur. Buradan suç duyurusunda bulunuyorum. Bu adam savaş suçlusudur diyorum buradan. Mızrak artık çuvala sığmıyor.

HERKES SIRTINI DÖNSE BİZ FİLİSTİN’E SIRTIMIZI DÖNMEYECEĞİZ

Kendi ezberlerini dünyaya dikte etmeye çalışanlar beyhude uğraşırlar. Ortadaki gerçeği değiştirmeye kamu diplomasisinin gücü yetmez.
Bugün nasıl bölge ülkelerinde halkın sesine kulak veren yönetimler işbaşına geliyorsa uluslararası toplumlar bölge ülkelerinin sesine kulak vermeli. Filistin sorunu çözülmedikçe bu bölgede ve dünyada kan ve gözyaşı eksik olmayacaktır. İsrail’in de İsrail’i yüreklendiren devletlerin de bölge barışı adına Filistin meselesinde hakkın ve haklının yanında olması gerekir. Herkes sırtını dönse de biz Filistin’e sırtımızı dönmeyeceğiz, yüzümüzü çevirmeyeceğiz. 4 yaşındaki çocuğun, 81 yaşındaki ninenin hesabını verecek İsrail.


CHP HEYETİNİN ESED’LE FOTOĞRAFININ ORTAYA ÇIKMASI MANİDAR

Cüneyt Ünal için 3 aylık çile dolu süre bitti. Diğer kardeşimiz bırakılmadı. Akıbeti belli değil. Cüneyt Ünal’a geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Birkaç kez telefonla aradım. Kendisine ulaşamadım. Bunu da speküle ederler. Henüz serbest bırakılmamış olan Kadumi’nin de bir an önce serbest bırakılmasını arzu ediyoruz. CHP heyetinin bu konudaki girişimi farklı şekilde değerlendirilebilir. İnsani her girişimi memnuniyetle karşılarız. Esir gazeteci Türkiye’ye ulaşmadan CHP heyetinin Esed’le fotoğrafının ortaya çıkması manidardır. Esed’in PR çalışmasına çevrilmesi, adeta bir siyasi şov haline getirilmesi üzüntü vericidir. CHP’nin tarihi boyunca her zaman eli kanlı mazlum diktatörler nezdinde mutlaka bir İtibarı olmuştur. Hitler’in doğum gününü kutlamak için heyet gönderen partidir CHP…


CHP ADRESİ ŞAŞIRDI


CHP, Gazze abluka altındayken İsrail'e selam gönderen bir partidir. Aynı CHP 21. yüzyılın kanlı diktatörüyle Beşar Esad’la hatıra fotoğrafı çektirmekten kaçınmamıştır. Aynı Kılıçdaroğlu’na Gazze’de hatıra fotoğrafı çektirmesini tavsiye ettim aylar önce. Adresi şaşırdılar. Bu fotoğraf bir utanç vesikasıdır. Bu fotoğrafla CHP tarihine kara bir leke yapışmıştır.


ESED, CHP'Yİ PARMAĞINDA OYNATIYOR

Cüneyt Ünal, 3 ay hücrede kaldığını söylüyor. Gazeteciye bunu yaşatan sanki farklı biriymiş gibi CHP heyeti işkenceci başıyla hatıra fotoğrafı çektiriyor. Yetmiyor bir de ona övgüler diziyor. Esed, CHP’yi parmağında oynatarak Türkiye’ye mesajlar gönderiyor.


MUHARREM İNCE’YE GÖNDERME

Bir grup başkanvekili Meclis kürsüsünde kükreyerek ‘’Esad’ın canı cehenneme’’ diyordu. Sonra bir CHP heyeti gidip grup başkanvekilinin ‘’canı cehenneme’ dediği adamla fotoğraf çektiriyor. Bizim gazetecilerimizi esir alan, uçağımızı düşüren bir fesat odağı bizim ne kadar karşımızdaysa, CHP de o kadar karşısında olmak zorundadır. CHP Türkiye düşmanlarına kol kanat germekten kaçınmamıştır.
CHP her zaman olduğu gibi ucuz siyaset yapıyor.