Erdoğan: Önlük ve forma CHP'nin zorbalığı

Erdoğan: Önlük ve forma CHP'nin zorbalığı
Erdoğan: Önlük ve forma CHP'nin zorbalığı
AK Parti istişare toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, okullarda serbest kıyafet konusunda İsmet İnönü ve Hitler'in aynı tavırda olduğunu söyledi.

Radikal.com.tr/ajanslar - Başbakan Tayyip Erdoğan, parti genel merkezindeki AK Parti Milletvekilleri Değerlendirme ve İstişare Toplantısı'ndaki konuşmasında, hem gündemdeki bazı konuları hem de sonrasında basına kapalı toplantıyla konuları kendi aralarında değerlendirmek için grup toplantısının yerine söz konusu toplantının düzenlendiğini belirtti. 
CHP'nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Gazze'de bir hastanede öldürülen genç kızın babası ile birlikte ağlamasına ilişkin eleştirilerine yanıt veren Erdoğan, Milli Savunma Bakanlığı şehitler listesinden Çanakkale ve Kafkas cephelerinde Şam, Halep, Kudüs, İdlib, Yafa, Gazze gibi şehirlerden Osmanlı ordusuna katılarak şehit olan askerlerin isimlerini okudu. Erdoğan, “Nasıl ki bizim Ortadoğu’nun her karışında şehidimiz varsa onların da burada var. Şehidi Türk diye Arap diye ayıranlar Çanakkale şehitliğindeki isimleri gidip okursa neden ilgilendiğimizi anlar” dedi.

Erdoğan, "Bölgenin selameti, bölgenin barış ve huzuru için bu aşamadan sonra artık İsrail de sorumlu davranmak zorundadır. Bakın bu süreçte şu çok net olarak görüldü. Bu bölge artık eskisi gibi değildir. Bu bölgenin aktörleri, bu bölgenin liderleri, idarecileri artık eskisi gibi değildir. Deyim yerindeyse hem bölge ülkelerine hem tüm dünyaya İsrail'in hukuksuz ve insanlık dışı girişimleri artık gına getirmiştir. Beşar da İsrail de CHP’den çok memnun. Böyle bir vicdansızlık olur mu? 15 yaşında genç kızın ölümü karşısında gözyaşı dökene eleştiri olur mu? CHP’nin genel başkanı kendi öz tarihine bile yabancı. Kendi ülkesinin Dışişleri Bakanı'na dünyanın gözü önünde en galiz küfürler eden bir Genel Başkan bizim orada ne işimiz olduğunu anlamaz. Kılıçdaroğlu’na rağmen her şehit bizim şehidimizdir" dedi. 

KILIK KIYAFET YÖNETMELİĞİNDE HİTLER ELEŞTİRİSİ

Başbakan, kılık kıyafet yönetmeliğine ilişkin eleştrileri de şu sözlerle yanıtladı, "CHP tarihi boyunca hiçbir zaman büyük meselelerin takipçisi olmadı. Bunlar her zaman küçük meselelere takılıp kaldı. İşte şimdi de Milli Eğitim Bakanlığımız’ın yayınladığı tek tip kıyafeti kaldıran yönetmeliğe takıldı. Eğer okullardaki kılık kıyafet uygulamasına ilişkin kitap karıştırırsan orada Cizvit papazları, Mussolini’yi, Hitler’i ve bir de İsmet İnönü’yü göreceksin. CHP tek tip kıyafeti zorbalıkla savunmuştur. Kimse kusura bakmasın. Önlük hiçbir zaman gelir farkını örtmedi. Kumaşından, ayakkabısından, malzemesinden kimin zengin kimin fakir olduğu anlaşılıyordu. Uygulama başladığında bu yönetmeliğin ne kadar isabetli olduğu görülecektir."

 

2013 BÜTÇESİ

Erdoğan, AK Parti hükümetleri olarak bugüne kadar hazırlanan diğer 10 bütçe gibi, 11'inci bütçenin de ‘sosyal yönü güçlü’ bir bütçe olarak hazırlandığını belirterek, “2013 bütçemiz aslında Türkiye'nin küresel finans krizi karşısında, özellikle bu krizin yürürlükte olduğu dönemde net duruşunu, dik duruşunu da ispat eden bir anlayışla hazırlandı” dedi.
Basına açık bölümün ardından yapılacak kapalı toplantıda samimi istişare yapacaklarını ve gündemlerindeki konuları ele alacaklarını belirten Başbakan Erdoğan, Aralık ayıyla ekonominin ülke gündeminde ağırlıklı yer edindiğine dikkati çekti.
Aralık ve Ocak aylarında geride bırakılan yılın ekonomik verilerinin netleştiğini söyleyen Erdoğan, bütçe çalışmalarının da hız kazandığını söyledi. TBMM'de Plan ve Bütçe Komisyonu'nun yoğun müzakerelerin ardından 2013 bütçesinin hazırlıklarını tamamladığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, emeği geçenlere teşekkür etti.


“IMF İLE BORÇ DEFTERİNİ KAPATACAĞIZ”
“Ulusa Sesleniş” programında millete güzel bir müjdeyi açıkladığını da hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti, “Biz 2002 sonunda göreve geldiğimizde Türkiye'nin IMF'ye borcu 23,5 milyar dolardı. 10 yılda biz bu borcu ödedik. Ülkenin, milletin sırtındaki bu yükü erittik ve Ağustos ayı itibarıyla borcumuzu 1,3 milyar dolara kadar gerilettik. 14 Kasım'da IMF'ye yeni bir dilim daha ödeme gerçekleştirdik, Türkiye'nin IMF'ye olan borcu yıllar sonra ilk kez 1 milyar doların altına düşerek 900 milyon dolara inmiş durumda. Şu anda bizim IMF'ye olan borcumuz 900 milyon dolar. Şubat ve Mayıs'ta yapacağımız iki taksitle birlikte artık IMF ile borç defterini kapatmış olacağız. Kimler borçlandı, AK Parti iktidarı mı? Hayır. Bizden önceki iktidarlar borçlandı ve ağırlıklı borçlanmayı kimler yaptı? MHP, DSP, ANAP koalisyon hükümeti yaptı. Biz bu borçları ödedik, sürekli ödedik. O yolsuzlukların olduğu dönemler, görev zararıyla bankaların millete adeta aldatmacayla, yutturmacayla çalışıldığı dönemler ve bankalarımızın iflasın eşiğine geldiği dönemler artık kapandı. Şu anda gerek Ziraat Bankası, gerek Halk Bankası, biliyorsunuz halka açık yine bir satış oldu ve burada da yine dünyadaki krize rağmen çok ciddi rakamlarla bir satış gerçekleşti, aynı şekilde Vakıfbank'ın durumu hepsi de gayet iyi bir noktaya ulaşmış oldu.”
Başbakan Erdoğan, “İnşallah Aralık ve Ocak aylarında ekonomimize ilişkin böyle güzel haberler almaya devam edecek, istikrar içinde, güven içinde büyümeyi, Türkiye'yi büyütmeyi sürdüreceğiz” dedi.


“RUSYA İLE HEDEF 100 MİLYAR DOLARLIK TİCARET”
Partisinin 20 Kasım'da TBMM'de yapılan grup toplantısından bu yana geçen süre içindeki ülke içinde ve ülke dışında önemli ziyaret, görüşme ve kabuller gerçekleştirdiğini belirten Erdoğan, bu tarihlerdeki programına ilişkin de bilgi verdi.
21-22 Kasım'da D-8 Zirve için Pakistan'a ziyarette bulunduğu, burada zirveye katılan liderlerle önemli görüşmeler yaptığını belirten Erdoğan, 26-27 Kasım'da Madrid'te Türkiye ve İspanya Hükümetlerarası Zirve'nin gerçekleştirdiklerini belirtti. Erdoğan, bu süreçte Türkiye'de ağırlanan önemli yabancı ülke temsileri hakkında da bilgi verdi.
İstanbul'da dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katılımıyla Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin 3'üncü zirvesinin yapıldığını hatırlatan Erdoğan, Putin ile yaptığı birebir ve heyetler arası görüşmelerde iki ülke arasındaki güncel konuları ve bölgesel meseleleri de ele aldıklarını söyledi.
2011'de ticaret hacminin 30 milyar dolar olduğu Rusya ile şu anda 35 milyar dolara giden bir sürecin yaşandığını belirten Erdoğan, “Önümüzde koyduğumuz hedef en kısa zamanda 100 milyar dolara ulaşmak. Şu anda nükleer enerji santralimizi Akkuyu'da Rusya ile yapıyoruz. Bunun bedeli 20 ila 22 milyar dolar arasında. 7 yıl içinde bitirilecek bu santralle ilgili şu ana kadar yaklaşık 1,5 yıl içinde, 1,5 milyar doları buldu ki bu yıl sonuna kadar zannediyorum 2 milyar dolara kadar bir yatırımı orada gerçekleştirmiş olacaklar. Sadece bununla kalmıyor aynı zamanda gençlerimizi şu anda Rusya'ya gönderiyoruz. Bu gençlerimiz orada nükleer enerji alanında eğitim alıyorlar ve bu eğitim aldıktan sonra bu gençlerimiz de bu santralde gerek inşa süreci içinde gerekse inşa süreci bittikten sonra burada istihdam edilecekler.”