Erdoğan: Oy avcılarına kanmayın

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Kadir Topbaş ve alt belediye başkan adayları için oy istedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Kadir Topbaş ve alt belediye başkan adayları için oy istedi. Vatandaşlara sık sık, 'sakın ola rehavete kapılmayın' diye uyaran Erdoğan, "Oy avcılarına fırsat vermeyin, oy avcılarına kanmayın" dedi.
Erdoğan, partisinin Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı'nda büyükşehir belediye başkan adayı Kadir Topbaş başta olmak üzere 32 alt belediye başkan adayı için destek istedi. Kürsüye, 'süper başbakan' anonsu ile çağrılan Erdoğan, 'aziz İstanbul' diyerek konuşmasına başladı. Erdoğan, meydanda toplananlara partisinin oylarını yüksek gösteren anketler konusunda uyarılar yaptı. Erdoğan, "Oranlar açıklanıyor, rakamlar açıklanıyor, bunlar asla bizi şimartmamalı, bizler tevazüyü elden bırakmamalıyız. Alacağımız her fazla bir oy bizim sorumluluğumuzu ve mesuliyetimizi artırır. Zaten iş bitti, çalışmaya gerek yok, sakın ola demeyin. Yok böyle birşey. Daha fazla çalışacağız, biz uzun soluklu bir yoldayız. Ben, meydanlarda zihniyeti eleştiriyorum. Onlar ise kemerden aşağıya vuruyor. Ailelere, evlatlara vuruyor. Oysa, millet onları vuruyor ve vuracak da" dedi.
'Ders almadılar'
Meydandakilerle soru yanıt şeklinde sohbet ortamı kuran Erdoğan, 3 Kasım seçim sonuçlarını anımsatarak, "3 Kasım'de eskimiş köhnemiş siyaseti sandığa gömdünüz. Ancak bundan ders almayan var. 28 Mart'ta da onları sandığa gömeceksiniz ki, siyasetin hücreleri tazelensin" görüşünü dile getirdi. İstanbul Belediye Başkanlığı dönemini anlatan Erdoğan, CHP'nin adayı Sefa Sirmen'e yüklendi. Erdoğan, Sirmen'in '500 bin kişiye iş' vaadini gündeme getirerek, "500 bin işçi alacağım diyor. Yolunu söylesin biz hemen yapalım bunu. Nereye alacaksın arkadaş o kadar işçi. 200 bin konut yapacağım diyor. Diğer bir aday da, Boğaza şunu yapacağım diyor. Bu da belediyenin ilgi alanını bilmiyor. Çünkü yapacağı iş merkezi hükümetin işi" dedi.
İşte vaadler
Erdoğan, İstanbul için bundan sonra yapacaklarını da tek tek şöyle sıraladı:
"Taksim-Yenikent arasındaki metroyu başlattık. Benim dönemimde estek, köstek oldular, şimdi bunu tamamlayacağız. Avrupa ile Anadolu yakasını raylı sistemle birbirine bağlayacağız. Temelini atacağız ve 50 ayda bitireceğiz. Banliyö hatlarında çalışan vagonları yenileyeceğiz. İstanbulluları o çirkin vagonlardan kurtaracağız. 6 veya 7 ay içinde Avrupa ve Anadolu yakası arasında lastik sistemli tüp geçit işine başlayacağız. Atatürk Stadı ile ilgili uluşım ve alt yapı sorunlarının hepsini çözeceğiz. Şu veya bu şekilde o yatırım yapılmış."
Erdoğan, CHP'nin kalesi Kadıköy için de, özel önem göstererek, meydanda toplananlara, "Daha modern bir Kadıköy için uğraşıyoruz. Biz Kadıköy'de ayrımcılık istemiyoruz. Yine aynı şekilde Şişli. Şişli sadece Nişantaşı ile ibaret değil. Varoşlar var, kenar mahelleler var. Bizim kitabımızda buraları ayırmak yoktur" diye konuştu.
Erbakan gibi konuştu
Erdoğan, belediye başkanlığı döneminde Pier Loti de yaptığı hizmetleri anlatırken, eski genel başkanı Necmettin Erbakan gibi konuştu. Erdoğan, "Biz Pier Loti'de yıkımlara başladık. Bazı çevreler, 'şunlar bunu yapacak, şunu yapacak' dediler. Bende şimdi onlara diyorum, sizi gidi niyet okuyucular, sizi" dedi. Erdoğan, diğer partilerin adaylarıyla ilgili uyarılarını sürdürürken de şöyle konuştu: "Oy avcıları var, ortaya çıkıyorlar, gel şuraya bir kaçak kondu da sen kondur diyorlar. Sakın bunlara kanmayın. Bu oy avcılarına fırsat vermeyin. Depremlere yeni kurbanlar vermek istemiyorsanız, bu oy avcılarına kanmayın."