Erdoğan: Popülizme zerre kadar ihtiyacımız yok

Yerel seçimler yaklaşırken, haksız popülizm suçlamalarına maruz kaldıklarını belirten Başbakan, "Popülizme tenezzül etmeyeceğiz" dedi.

AKP lideri ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşan yerel seçimler nedeniyle haksız olarak popülizm ithamlarına maruz kaldıklarını belirterek, popülizme tenezzül etmeyeceklerini söyledi. Erdoğan, "Biz acı çekmekten zevk alan mazoşist bir millet değiliz ki, kendi elimizle yaptığımızı yine kendi elimizle bozalım. AKP'nin popülizmle, seçim için ulufe dağıtmaya, oy toplamak için ekonomik dengeleri sarsmaya zerre kadar ihtiyacı olmayacaktır" dedi.
Partisinin TBMM Grup toplantısında gündeme ilişkin görüşlerini dile getiren Erdoğan, ekonomideki hedeflerinin hiçbir zaman günü kurtarmak ya da palyatif çözümler bulmak gibi dar bir çerçevede olmadığını ve olmayacağını kaydetti. "Elde ettiğimiz başarı, bizi asla zafer sarhoşluğuna itmeyecektir" diyen Erdoğan, ekonomide Türkiye'nin geleceğini bugünden sapasağlam temellere oturtmayı hedeflediklerini, yapısal reformlarla ekonominin sarsılmaz bir yapıya kavuştuğunu ve şoklara karşı daha dayanıklı bir hal aldığını ifade¶
etti. Kuşku, kaygı ve korku üreten bazı kesimlerin gereksiz bir tedirginlik ve şüphecilik içinde olmasını 'yersiz' olarak nitelendiren Erdoğan, her fırsatta sosyal ve ekonomik politikaların birbirini tamamlar nitelikte ele alınacağını ifade ettiklerini, bu inanç ve bakış açılarının değişmeyeceğini vurguladı. Yaklaşan seçimler nedeniyle haksız 'popülizm' ithamlarına maruz kaldıklarına dikkati çeken Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Biz asla popülizme tenezzül etmeyeceğiz. Bir kere bu çok iyi anlaşılmalıdır; 3 Kasım seçimleriyle Türkiye siyasetinde yeni bir sayfa açılmıştır. Önümüzde 28 Mart seçimleri var. Türkiye'de olması, yapılması gereken, ülkemiz ve milletimiz çıkarına attığımız adımları; yapılacak seçimler için popülizm olarak takdim etme gayreti içine girenler, 28 Mart'ta da milletimizden en büyük dersi alacaklardır. Bu böyle bilinsin."
Erdoğan, kedilerinin 'popülizm yapmakla' suçlandıkları konulardan birinin asgari ücretin tespiti olduğunu hatırlatarak, ancak bu konunun normal takvimi içinde işlediğini belirtti. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yılda iki kez toplanarak asgari ücreti tespit ettiğini ifade eden Erdoğan, Komisyon'un yine toplanarak 2003 sonu itibarıyla yeni ücreti belirlediğini anlattı. "Bunun arkasından birileri çıkıp bunun popülizm olduğunu ifade etme cüretini göstermişlerdir" diyen Erdoğan, bunları anlamanın mümkün olmadığını vurgulayarak; şunları kaydetti:
"Bu normal taymingi içinde atılması gereken bir adımdır ve öyle de yapılmıştır. Verdiğimiz zam bu kesimleri belki rahatsız etmiş olabilir. Eğer popülizm diyorlarsa, o zaman bazı işçi temsilcisi olan kesimlere hitap ediyorum; 'Lütfen adil olun diyorum' Niye? Bak birileri diyor ki, 'Çok fazla verildi, burada popülizm var.' Halbuki biz olması gerekeni yaptık. Aynı şekilde biz BAĞ-KUR, işçi emeklilerine bir yıldır zam yapmış değiliz. Ama ülkede enflasyonist baskının meydana getirmiş olduğu azalmaya karşı, emeklilerin imkanlarında azalma vardı. Bunun da giderilmesi gerekiyordu ve biz bir yıl aradan sonra bunu giderdik. Türkiye 3 ayda, 6 ayda bir artık bunları konuşur, tartışır olmaktan yavaş yavaş uzaklaşıyor. Daha uzun aralıklarla bunları konuşarak bir neticeye vardırıyor. Bunların popülizmle uzaktan yakından bir alakası yok."

'CEPTEN ALMIYORUZ, CEBE KOYUYORUZ'

Erdoğan, bazı kesimlerin 'seçimden sonra zamları bekleyin' dediğine işaret ederek, "Buradan söylüyorum; Eğer zam yapılması gerekirse yapılır. Ama şunu biliniz ki, birileri talimat verdi diye zam yapmayız, asla böyle bir yola da girmeyiz" dedi.
Göreve başladıklarında "Kriz ekonomisi devraldık. Atmamız gereken adımlar var. Katlanacağız, omuz omuza verip sıkıntıları birlikte aşacağız. 1 yıl bizden bir şey beklemeyin, 3. yılın sonunda cepleriniz bir şeyler görmeye başlayacak" dediklerini hatırlatan Erdoğan, "Ne oluyor ki, birileri telaşla 'ceplerimizdekini, şunu bunu aldı' diyor. Biz cepten bir şey almıyoruz, tam aksine ceplere koyuyoruz. Bu imkansızlıklara rağmen koyuyoruz" diye konuştu.
Erdoğan, 1 yıldan beri elektriğe zam yapılmadığını ama kimsenin "Niye zam olmadı, daha önce ay geçmiyordu ki zam olmasın" demediğini, bunları konuşmadıklarını, yazmadıklarını ve çizmediklerini söyledi.
İnsaf sahiplerinin bunları yazmasına karşılık bazılarının akaryakıt ve doğalgazda olanları yazmadıklarını belirten Erdoğan, "Şimdi birileri bakıyorsunuz ki, adeta 'Ne umarız, ne buluruz da feryadı koparırız' diyor. Boşuna çırpınıyorsunuz. Çırpındıkça batacaksınız. Batıyorsunuz. Çünkü adaletle bakmıyorsunuz, dürüst davranmıyorsunuz. Biz bütün bunları milletimizin, ülkemizin kalkınmasındaki milli görevimiz olarak görmüşüz. Milletimize olan sevdamızı gerçekleştirmek için bu mücadeleyi sürdüreceğiz" dedi.
Siyasetin çürümüş, kokuşmuş ve miadını doldurmuş tüm geleneklerinin artık tedavülden kalktığını, öksüzün ve fakirin hakkını çarçur etmeye, Türkiye ekonomisini şahsi ya da siyasi çıkarlar için alt üst etmeye kimsenin cesareti olmayacağını ve olamayacağını kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:
"Biz hasta yatağından kaldırdığımız Türkiye ekonomisini canlandırmak, halkımızın yüzünü güldürmek için buradayız. Biz acı çekmekten zevk alan mazoşist bir millet değiliz ki, kendi elimizle yaptığımızı yine kendi elimizle bozalım. Böyle bir derdimiz yok. AK P'nin popülizmle, seçim için ulufe dağıtmaya, oy toplamak için ekonomik dengeleri sarsmaya zerre kadar ihtiyacı olmayacaktır. Bizim en büyük sermayemiz güvendir, istikrardır, samimiyettir. Seçim meydanlarındaki en büyük enstrümanlarımız da bunlar olacaktır. Kimse korkmasın, kimse endişe etmesin. Ekonomide bugüne kadar sürdürdüğümüz kararlılık ve disiplin bir milim bile sarsılmadan devam edecektir."