Erdoğan: PYD, PKK gibi terör örgütüdür

Erdoğan: PYD, PKK gibi terör örgütüdür
Erdoğan: PYD, PKK gibi terör örgütüdür
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada, AB ve ABD'ye, "Açık ve net konuşuyorum. PYD de PKK gibi terör örgütüdür ve beraber çalışmaktadırlar" mesajı verdi.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , resmi temaslar yapmak üzere gittiği Brüksel’de Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile ayrı ayrı görüştü.

Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Tusk ile yaptığı görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında soruları yanıtladı. AB üyesi ülkelere tepki gösteren Erdoğan, “AB üyesi ülkeler PKK terör örgütünü terör örgütü olarak kabul ettiği halde bazı ülkelerin bunu es geçmeleri bizi üzmektedir” dedi.

“Teröre karşı ortak mücadeleti tereddütsüz sürdürmek zorundayız” diyen Erdoğan, “ Türkiye bu konuda kararlıdır. Bu örgütün DEAŞ’la savaş kisvesi altında meşruiyet kazanmasına izin verilmemelidir. Açık ve net konuşuyorum. PYD de PKK gibi terör örgütüdür ve beraber çalışmaktadırlar. Bu noktada Avrupalı dostlarımızın da gereken hassasiyeti göstereceklerine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“BİZ ONLARI ÖLÜME MAHKUM ETMEDİK”

Donald Tusk ile yaptığı görüşmede mülteci sorununun da görüşüldüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı, “Türkiye olarak 4 yılı aşkın bir süredir mültecilere kapımızı açıyoruz. Bunu hiçbir ayrım yapmadan gerçekleştirdik. Türkiye’ye gelenleri de farklı ülkelere asla göndermedik. BUgün ülkemizde 2.5 milyona yakın göçmen var. Bunların 300 bini Irak’tan, 2.2 milyonu da Suriye’den. Şu ana kadar yaptığımız harcama 7.8 milyar doları buldu. Şu ana kadar Avrupa’nın tamamındaki mülteci sayısı 250 bin kadar” dedi ve ekledi: “Biz yılbaşından şu ana kadar Akdeniz ve Ege’de sahil güvenlik botlarımızla topladığımız insan sayısı 60 bini bulduk. Biz onları ölüme mahkum etmedik. Türkiye bu yükü uluslarası toplum adına tek başına omuzlamıştır. Suriye krizinin sebep olduğu sığınmacı akınıyla Avrupa ülkelerinin daha yakın bir şekilde yüzleşmeye başladığını görüyoruz.”